Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Nie taka kolka straszna – jak z nią walczyć?

Kolka niemowlęca to bez wątpienia jeden z większych powodów do stresu u młodych rodziców. Trudny do uspokojenia płacz oraz nerwowe ruchy dziecka powodują, że często nie wiadomo, jak sobie z nim poradzić. Są jednak całkowicie bezpieczne i skuteczne sposoby.

płacz dziecka

Kolki u niemowląt pojawiają się zwykle w okresie do 3-4 miesiąca życia jako następstwo karmienia, zarówno tego naturalnego, jak i z butelki. Przyczyny kolek nie są dokładnie znane, ale za jeden z towarzyszących im objawów – wzdęcie brzuszka – odpowiedzialne jest zbyt szybkie połykanie przez dziecko powietrza wraz z pokarmem, a także nadmierny płacz, który towarzyszy dolegliwościom kolkowym.

Jakie są objawy kolki niemowlęcej?

Kolkę niemowlęcą można dość łatwo rozpoznać. Przede wszystkim charakteryzuje ją nadmierny, trudny do uspokojenia płacz dziecka. Następnie zauważyć można wzdęty brzuszek, podkurczone nóżki oraz naprężone ciało. Wielu rodziców nie wie jednak, w jaki sposób ulżyć wtedy dziecku.

Jak walczyć z kolką dziecięcą?

Przede wszystkim trzeba wybierać sprawdzone i bezpieczne sposoby na kolkę. W przypadku karmienia butelką, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych butelek antykolkowych, które zmniejszają ryzyko przedostawania się powietrza do przewodu pokarmowego dziecka. Także można dokonać zmiany mieszanki mlecznej przy karmieniu butelką, na przykład poprzez wybranie hydrolizatów białek lub preparatów sojowych, ponieważ wielu badaczy wskazuje na fakt, że kolka może mieć związek z nietolerancjami pokarmowymi. Sprawdzony sposobem jest także noszenie i przytulanie dziecka, przy tym ograniczenie wystawiania go na bodźce zewnętrzne. Można również zastosować ciepłą kąpiel, a nawet dmuchać na brzuszek dziecka ciepłym powietrzem z suszarki.

Lekarstwa na dziecięcą kolkę

Wielu rodziców obawia się stosowania lekarstw na kolkę niemowlęcą. Jednak nie ma się czego bać – te do kupienia w aptekach są przetestowane i bezpieczne. Najlepiej wybierać środki na bazie związku symetykon, zawiera go między innymi Espumisan Krople. Symetykon rozbija pęcherzyki powietrza, zmniejszając dyskomfort związany ze wzdęciami, jest całkowicie wydalany z organizmu, może być stosowany niezależnie od staniu zdrowia i wieku. Dzięki wygodnej formie kropel jego podanie nawet malutkiemu dziecku nie stanowi większego problemu. Także można wybierać herbatki na bazie kopru włoskiego, która ma właściwości rozkurczające i poprawiające trawienie.

Zatem w przypadku kolki niemowlęcej warto pamiętać o tym, że są skuteczne i bezpieczne środki, które pomagają maluszkom w zmniejszeniu dolegliwości. Kolka jest dość powszechnie występującym stanem u małych dzieci, dlatego warto zaopatrzyć się na wszelki wypadek w odpowiednie środki.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy