Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Moczenie dzieci – 7 mitów

Na temat moczenia nocnego u dzieci narosło wiele mitów, które nie pozwalają rodzicom odpowiednio reagować w obliczu tego problemu. Jakie przekonania dotyczące moczenia nocnego panują w społeczeństwie? Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym mitom.

strach w nocy

1. Moczenie dzieci to sygnał zaburzeń emocjonalnych u dziecka
Choć zdarza się, że dziecko zaczyna moczyć się w nocy na wskutek urazu psychicznego lub traumy, to przyczyny emocjonalne są rzadko powodem tego zaburzenia. Znacznie częściej pojawiają się w wyniku problemu – zwłaszcza, jeśli rodzice nie potrafią odpowiednio zareagować i dziecko zaczyna odczuwać winę i wstyd.

2. Moczenie nocne dotyczy tylko chłopców
Moczenie nocne częściej spotyka chłopców niż dziewczynki, przy czym chłopcy znacznie częściej chorują na moczenie pierwotne, a dziewczynki na wieloobjawowe.

3. Moczenie nocne to problem kwalifikujący się do leczenia, kiedy dziecko kontrolowało już pęcherz
Kolejny mit dotyczy momentu pojawienia się problemu. Choć faktycznie znacznie łatwiej zauważyć problem z moczeniem, kiedy dziecko przez jakiś czas nie miało problemów z mokrym łóżeczkiem w nocy, to moczenie nocne może wymagać również konsultacji jeśli dziecko mimo osiągnięcia wieku 5-6 lat nadal moczy się nocą. Jest to tak zwane pierwotne moczenie nocne, które może mieć wiele przyczyn – głównie fizjologicznych i jeśli problem pojawia się częściej niż 3 razy w tygodniu warto udać się do specjalisty na konsultacje.

4. Moczenie nocne nie jest związane z rodzicami
Niestety, badania wykazują, że moczenie ma często podłoże genetyczne. Pojawia się u 70% dzieci, których rodzice mieli w dzieciństwie ten problem oraz u około 40% dzieci, z których jedno z rodziców cierpiało na to zaburzenie. Dlatego w wywiadzie rodzinnym bada się również czynniki genetyczne.

5. Z moczenia dzieci wyrastają
W wielu przypadkach moczenia, spowodowanych niedostatecznym rozwojem układu moczowego, z czasem problem zanika, ale jeśli przyczyny moczenia związane są z wadami rozwojowymi lub innymi zaburzeniami innych układów (jak np. alergia czy choroby metaboliczne) to zaburzenie samo nie ustąpi – konieczna jest pomoc medyczna.

6. Dziecku z moczeniem wynikającym z przyczyn fizjologicznych pomoc psychoterapeutyczna nie jest potrzebna
Dziecko, które moczy się w nocy, zwłaszcza w starczym wieku, doświadcza wielu problemów emocjonalnych z tym związanych – czuje się nie w pełni wartościowe, winne, odczuwa wstyd. Jest to często również duży problem dla rodziny. Dlatego by uniknąć negatywnych skutków zaburzenia na psychice dziecka, warto udać się do psychoterapeuty, który podpowie zarówno rodzicom jak i dziecku jak radzić sobie z tym problemem.

7. Brak picia przed snem niweluje problem
Wprawdzie unikanie napojów (zwłaszcza gazowanych i mleka) przed snem oraz powstrzymanie się od jedzenia bogatych w wodę lub moczopędnych warzyw i owoców pomaga w zwalczaniu problemu, to niestety nie usunie go całkowicie – konieczna jest konsultacja lekarska i stosowanie się do zaleceń specjalisty.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!

sandra
Jeju, jak ja nienawidzę mitów! tak są powielanie...
Blog parentingowy
1 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Małgorzata Bukowska psycholog psychoterapeuta
Naprawdę warto przeczytać artykuł. Nie możemy bagatelizować problemów naszych dzieci.


http://www.psychologlublin24.pl/
6 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
suchyporanek
Nie zawsze moczenie nocne ma podłoże psychologiczne. Powodów może być wiele dlatego tak ważna jest konsultacja. Wchodząc na stronę www.suchyporanek.pl można dowiedzieć się można, gdzie w najbliższej okolicy znajdziemy lekarzy specjalistów, którzy na pewno zbadają dziecko i będą mogli je zdiagnozować.
Pozdrawiam
Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl
7 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy