Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Będziesz mamą - zadbaj o formę!

Jeśli przed ciążą byłaś kobietą aktywną nie tylko na polu zawodowym, teraz może być Ci szczególnie trudno zrezygnować z uprawiania sportu. Nawet w stanie błogosławionym wskazana jest codzienna aktywność, pamiętaj jednak, że nie może narażać Cię na kontuzje i zbyt obciążać Twojego ciała.

zen

Czy aktywność w ciąży jest bezpieczna?

Właściwie wybrana aktywność jest nie tylko bezpieczna, ale wręcz wskazana! Zdecyduj się na ćwiczenia, które są w pełni bezpieczne dla Ciebie i maluszka – ćwiczeniom oddechowym i relaksującym powiedz zdecydowane tak, ale z pełnym przekonaniem zrezygnuj np. z jazdy konnej. Jeśli lekarz prowadzący ciążę nie odradził Ci aktywności fizycznej, możesz bez obaw ćwiczyć aż do momentu porodu. Pamiętaj jednak, że sytuacja może dynamicznie się zmieniać, dlatego przy każdej wizycie upewnij się, czy nie ma przeciwwskazań, które uniemożliwiają dalszą aktywność.

Ćwiczenia oddechowe i relaksujące

Wszystko, czego potrzebujesz, to kawałek podłogi, mata piankowa i zestaw ćwiczeń, najlepiej uzupełniony zdjęciami lub grafikami konkretnych pozycji. Dzięki ćwiczeniom oddechowym i relaksującym wsłuchasz się w swoje ciało, wyciszysz i zrelaksujesz umysł. Codziennie:

  • Oddychaj brzuchem – połóż się na macie, a pod głowę podłóż poduszkę. Ugnij nogi w kolanach, połóż dłonie na brzuchu. Zamknij oczy i skoncentruj się na oddychaniu. Wdychaj nosem jak najwięcej powietrza, wydychaj ustami. Powtórz sześć razy. Umiejętność głębokiego oddychania nie tylko uspokoi rytm Twojego serca, ale podczas porodu będzie na wagę złota.
  • Ćwicz oddychanie obojczykowe – połóż się w tej samej pozycji, prawą dłonią delikatnie obejmij szyję. Oddychaj przez usta, krótko i miarowo. Ziajanie też przyda Ci się na sali porodowej.
  • Oddychaj klatką piersiową – leżąc na plecach, połóż dłonie na klatce piersiowej. Weź głęboki wdech przez nos i zatrzymaj na chwilę powietrze. Zrób wydech przez usta. W ten sposób w ostatniej fazie porodu oddycha się pomiędzy skurczami.
  • Przyjmuj pozycję relaksacyjną – połóż się na prawym boku, lewą nogę wysuń do przodu. Prawą rękę ułóż za plecami, a lewą dłoń połóż na wysokości twarzy. Zamknij oczy, oddychaj spokojnie.

Ćwiczenia mięśni Kegla i mięśni dna miednicy

Ćwiczenia mięśni krocza i dna miednicy wzmocnią partie, które szczególnie silnie naprężają się pod koniec ciąży i w trakcie porodu. Każdego dnia:

  • Po prostu je napinaj. Nie wiesz, o których mięśniach mowa? Korzystając z toalety, wstrzymaj mocz – wówczas poczujesz ich napięcie.
  • Połóż się na plecach, pod głowę podłóż poduszkę, ugnij kolana, stopy oparte tylko na piętach rozstaw na szerokości bioder, ręce połóż wzdłuż tułowia. Możesz ćwiczyć: 1) podnosząc pośladki na wysokość 10 cm na 5 sekund, 2) unosząc pośladki raz na lewą, raz na prawą stronę albo 3) bez podnoszenia pupy, mocno ściskając kolana.

Bycie fit przyszłą mamą to nie tylko joga, pilates i aerobik dla mam. Pamiętaj o ćwiczeniach oddechowych, relaksujących i wzmacniających mięśnie, których regularne wykonywanie docenisz w pełni na sali porodowej!

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy