Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Ciąża bliźniacza

bliźniaki - ciąża

Jeszcze dwadzieścia lat temu o ciąży bliźniaczej mówiliśmy jako o swego rodzaju ewenemencie. Owszem, wiedzieliśmy, że ciąże takie się zdarzają, trudno było nam jednak wskazać wiele przykładów pojawienia się ich wśród naszych krewnych lub znajomych. Na początku dwudziestego pierwszego wieku mamy jednak do czynienia z dość istotnymi zmianami, a ciąże, w następstwie których rodzi się więcej niż jedno dziecko trafiają się coraz częściej.

Przyczyny ciąż bliźniaczych

Poszukując przyczyn ciąż bliźniaczych zazwyczaj zwracamy uwagę na to, że współczesne pary zyskują dostęp do wielu różnorodnych technik wspomagających rozród. Ich stosowanie sprawia, że partnerzy, którzy zmagają się z problemem niepłodności, mogą o nim zapomnieć, swego rodzaju skutkiem ubocznym wspomnianych technik jest jednak i to, że przyczyniają się one do większego prawdopodobieństwa wystąpienia ciąży wielopłodowej. O większym prawdopodobieństwie pojawienia się ciąży bliźniaczej mówi się również w kontekście kobiet, które znajdują się pomiędzy trzydziestym a czterdziestym rokiem życia. Jeszcze dwadzieścia lat temu z późnym macierzyństwem spotykaliśmy się dość rzadko, teraz zaś możemy mówić już o nim jako o zjawisku powszechnym. O ciążach bliźniaczych przesądzają również uwarunkowania genetyczne, na ich powstawanie wpływ maja przy tym i leki przyjmowane przez przyszłe mamy.

Rodzaje ciąż bliźniaczych

O ciąży bliźniaczej mówi się wówczas, gdy w organizmie kobiety rozwija się nie jeden, ale dwa płody. Warto mieć jednak na uwadze to, że nie stanowi ona wcale monolitu. Bliźnięta jednojajowe rodzą się wówczas, gdy plemnik zapładnia jedno jajeczko, a następnie następuje jego podział, gdy jednak dochodzi do jednoczesnego zapłodnienia dwóch jajeczek przez dwa plemniki, mówimy o bliźniętach dwujajowych. Lekarze, którzy analizują zagrożenia, z jakimi musi się liczyć kobieta oczekująca dziecka zwracają przy tym uwagę na to, że ciąża, która kończy się narodzinami bliźniąt jednojajowych jest znacznie bardziej niebezpieczna, częściej wiąże się z komplikacjami i stanowi większe zagrożenie dla samych płodów. Bliźnięta dwujajowe nie są genetycznie identyczne, ciąża jest zatem łatwiejsza w prowadzeniu.

Ciąża bliźniacza w kontekście ewentualnego zagrożenia

Kobiety, które dowiadują się o tym, że wydadzą na świat więcej niż jedno dziecko, zazwyczaj w tym samym momencie zaczynają obawiać się o to, czy uda im się doczekać szczęśliwego porodu. Rzeczywiście, ciąża bliźniacza wymaga szczególnej troski, nie sposób bowiem nie zgodzić się z tym, że organizm przyszłej matki, który musi dbać o rozwój więcej niż jednego płodu jest narażony na liczne obciążenia. Warto zwrócić uwagę i na to, że i sam rozwój płodu jest nieco inny niż wówczas, gdy mamy do czynienia w przypadku ciąży pojedynczej. Bliźniaki są drobniejsze, mniej ważą i nie mają tak dużej łatwości wówczas, gdy muszą walczyć z różnego rodzaju infekcjami, ciąża powinna być więc prowadzona tak, aby płody mogły liczyć na jak największe wsparcie. Na szczęście obecnie coraz rzadkie są przypadki, w których ciąże bliźniacze kończą się poronieniem oraz przedwczesnym porodem, jeżeli więc odpowiednio szybko zostaną rozpoznane, istnieje duża szansa na to, że dzieci urodzą się zdrowe, a w swoim dalszym życiu będą rozwijały się zupełnie prawidłowo.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!

Gosia
Kludia co ty piszesz jak tata nic nie ma bzdura na resorach ma i to duzo tez daje gen u mnie w rodzinie nigdy nie bylo blizniakow, a u meza i tak co ktores pokolenie i u nas trafily sie blizniaki, nawet lekarz powoedzial ze jak u meza sa blizniaki to duze prawdopodobienstwo ze beda u nas
6 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Klaudia
Anka akurat tatuś nie ma nic do ciąży bliźniaczej,to od strony matki trzeba patrzeć czy były bliźniaki. U mnie w rodzinie nie ma i nie było bliźniaków,dla jasności u mojego partnera tez nie,a jednak... Aktualnie jestem w 28tc ciazy bliźniaczej.
7 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Anka
Wśród moich znajomych dwie urodziły bliźniaki. Jedna ma 35 lat, a druga 30. Ta pierwsza urodziła bliźniaki jednojajowe - dwóch ślicznych chłopców. Poród oczywiście przez cesarskie ciecie, bo smyki były spore (każdy około 3kg) A druga mama - dwie dziewczynki, też jednojajowe bliźniaki. Jeżeli chodzi o podłoże genetyczne, to w obu przypadkach w rodzinach były już kiedyś jakieś ciąże bliźniacze. Dlatego lepiej przeprowadzić wywiad środowiskowy i wypytać ewentualnego przyszłego tatę o to, czy w rodzinie nie było już bliźniaków.
12 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy