Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Fizjoterapia dla kobiet w ciąży w Krakowskim Centrum Osteopatii i Fizjoterapii Osteohelp.pl

Czas oczekiwania na dziecko bywa dla wielu kobiet jednocześnie piękny, jak i trudny. Mimo że jest to fizjologiczny stan, mogą pojawić się liczne, często bardzo uciążliwe dolegliwości. Każda przyszła mama boryka się z innymi problemami i to, co dla jednej nie stanowi większego wyzwania, dla innej może być paraliżujące i ciężkie do zniesienia. Bóle kręgosłupa, płytki oddech, zgaga, puchnące nogi. Osoba, która do tej pory cieszyła się dobrym zdrowie może mieć trudność z wykonywaniem codziennych czynności. Na szczęście z większością tych stanów można sobie skutecznie poradzić. Do tego w sposób bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dziecka, które dopiero ma przyjść na świat. Umiarkowana aktywność fizyczna w połączeniu z korzystaniem z serii zabiegów fizjoterapeutycznych pomogą przetrwać ten szczególny czas. 

osteohelp

Pokonać bóle kręgosłupa. Marzenie większości kobiet w ciąży 

To, na co najczęściej narzekają kobiety oczekujące na swojego malucha, to ból kręgosłupa. Zwiększona w krótkim czasie masa ciała oraz zmienione warunki anatomiczne powodują ucisk na poszczególne kręgi, a w efekcie ból o różnym nasileniu. Macica powiększa swoje rozmiary i jednocześnie uciska kręgosłup. Wszystko to sprawia przyszłej mamie znaczny dyskomfort. Zdecydowanie nie jest wskazane sięganie po środki przeciwbólowe. Po pierwsze nie rozwiązują one przyczyny problemu, po drugie zaś mogą być szkodliwe dla płodu. Dużo lepszym wyjściem w tej sytuacji będzie fizjoterapia dla kobiet w ciąży. Odpowiednio dobrana seria zabiegów może przynieść znaczną ulgę. 

Jakie techniki polecane są szczególnie dla kobiet w ciąży? Podstawą powinna być terapia manualna. Pomoże ona rozładować napięcia i rozluźni zbyt mocno spięte partie mięśni. Masaże oraz zastosowane przez fizjoterapeutę techniki na pewno przyniosą ulgę i zmniejsz dolegliwości bólowe. Specjalista może też podpowiedzieć, jaką postawę najlepiej przyjąć podczas siedzenia, czy jak spać, aby odciążyć kręgosłup. Tym samym kobieta nie odczuwa już dolegliwości w dolnej części pleców i łatwiej jest jej przejść przez okres ciąży bez konieczności rezygnacji z aktywności zawodowej lub innych obowiązków. 

Ćwiczenia mięśni dna miednicy, jako skuteczne przygotowanie do porodu 

Fizjoterapia dla kobiet w ciąży organizowana w takich miejscach, jak Krakowskim Centrum Osteopatii i Fizjoterapii Osteohelp.pl to nie tylko pomoc dla kobiet w radzeniu sobie z uciążliwymi bólami kręgosłupa. To także miejsce, w którym pod okiem specjalistów można przygotować się do porodu. Ćwicząc mięśnie dna miednicy można zwiększyć ich wytrzymałość i poprawić tym samym siłę parcia, szczególnie potrzebną w ostatniej fazie porodu. Wzmocnienie tej okolicy sprawca się także w nacięciu krocza. Elastyczne mięśnie łatwiej się goją, a kobieta szybciej dochodzi do siebie. 

Równie pomocne są ćwiczenia oddechowe. Nauka odpowiednich technik nie tylko dotlenia organizm matki i dziecka, ale również pomaga zapanować nad stresem i dokuczliwym bólem odczuwanym w trakcie porodu. 

Nietrzymanie moczu. Wstydliwy problem, który można łatwo pokonać 

Jedną z najtrudniejszych do zaakceptowania dolegliwości, jako może pojawić się w życiu kobiety jest stan nietrzymania moczu. Dotyka on wiele pań w czasie ciąży. Najczęściej pojawia się w drugim trymestrze, ale może też dać o sobie znać od koniec ciąży, albo nawet tuż po porodzie. Jak sobie z nim poradzić? Należy wzmocnić mięśnie dna miednicy. Jest to najskuteczniejszy sposób, a sięganie po różne interwencje medyczne jest już ostatecznością. Na szczęście sumienne przestrzeganie zaleceń pod kontrolą doświadczonego fizjoterapeuty to najlepsza droga, aby pokonać ten przykry problem. Warto zatem skorzystać z nich zarówno trakcie ciąży, jak i po porodzie. 

Dolegliwości bólowe i inne problemu w czasie ciąży 

Spektrum problemów, z którymi zmagają się kobiety w czasie ciąży jest bardzo różny. Dolegliwości mogą dawać o sobie znać pojedynczo lub mieć wiele różnych objawów. Część z nich będzie uwarunkowania genetycznie, inne będą zależały od indywidualnych predyspozycji przyszłej mamy lub tego, na co choruje. Nawet we wczesnej ciąży może pojawić się ból stawów. Niezwykle ważne jest, aby już na wczesnym etapie rozróżnić występowanie zmian fizjologicznych od tych, które mogą świadczyć o różnych nieprawidłowościach. W organizmie kobiety zachodzi wtedy szereg procesów dlatego tak ważna jest regularna kontrola u lekarza oraz u fizjoterapeuty. 

Panie często tłumaczą sobie różne przypadłości zwiększeniem masy ciała oraz działaniem hormonów. W wielu przypadkach jest to prawda, ale nie zawsze. Dlatego też w tym szczególnym czasie dobrze jest jeszcze uważniej przyglądać się sygnałom, jakie daje ciało. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i zabiegi zmniejszają dolegliwości bólowe, przez co kobieta czuje się dużo lepiej i nie czuje się wykluczona z życiowych aktywności, w czasie, gdy oczekuje narodzin swojego dziecka. Fizjoterapeuta nie jest tylko i wyłącznie specjalistą od urazów, może równie skutecznie pomóc kobietom w ciąży. 

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy