Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Przebieg ciąży – najważniejsze momenty

Wiadomość o tym, że już niebawem zostaniesz mamą, jest niezwykle ekscytująca i wywołuje lawinę najróżniejszych uczuć. Nawet jeśli od dłuższego czasu planowałaś ciążę, fakt że już jesteś w ciąży z jednej strony jest powodem do ogromnej radości, z drugiej zaś może powodować niepewność i stres. To zupełnie naturalne. Poznaj najważniejsze momenty w przebiegu ciąży, by nic Cię nie zaskoczyło!

kciąży

Ciąża tydzień po tygodniu, dzień po dniu, rozwija się niezwykle dynamicznie. Nawet wtedy, gdy czujesz się doskonale, śpisz, oddajesz się ulubionym aktywnościom i być może jeszcze nie wiesz, że nosisz pod sercem potomka, w Twoim organizmie zachodzą radykalne zmiany mające na celu zapewnić maluszkowi jak najlepsze warunki do rozwoju. O czym musisz wiedzieć?

I trymestr

Mama: Jeśli do tej pory nie interesowałaś się tematem ciąży, możesz się zdziwić, gdy Twój lekarz poinformuje Cię o początkowej dacie ciąży, na podstawie której wyznaczy przybliżony termin porodu. Formalnie za początek ciąży uznaje się bowiem pierwszy dzień ostatniej miesiączki. (1) Przez pierwsze trzy miesiące ciąża tydzień po tygodniu rozwija się bardzo szybko, ale początkowo może nie dawać żadnych objawów. Jeśli będziesz przechodzić ciążę „książkowo”, pierwsze jej symptomy zaczniesz zauważać około 4 tygodnia. Nudności, wymioty, zwiększona wrażliwość na zapachy i smaki, częstsza potrzeba korzystania z toalety, senność – może się okazać, że są to naturalne oznaki tego wyjątkowego stanu. Ale nie przejmuj się, ten stan nie potrwa długo! Zanim się obejrzysz, ponownie nabierzesz energii i poczujesz się świetnie.

Do lekarza warto zawsze udać się odpowiednio wcześnie, w szczególności gdy zauważysz u siebie jedne z wyżej wymienionych symptomów. Jednym z przełomowych momentów jest drugi miesiąc, gdy zaobserwujesz brak miesiączki. To także czas, gdy musisz udać się do zaufanego ginekologa, któremu powierzysz prowadzenie swojej ciąży. Otrzymasz od niego niezbędne wsparcie i wiedzę co do dalszego postępowania. Poinformuje Cię m.in. o terminach kolejnych badań.

Koniec pierwszego trymestru to jednocześnie, przynajmniej dla części kobiet, koniec wyżej wymienionych męczących objawów. Twoje samopoczucie ulegnie zdecydowanej poprawie i będziesz miała ogromne chęci do działania. Ale jak w tym czasie ciąża tydzień po tygodniu przebiega u Twojego maluszka?

Dziecko: Twoje maleństwo nie próżnuje. Już w trakcie pierwszych tygodni zachodzi niezmiernie ważny proces rozwoju cewy nerwowej, z której wykształcą się niebawem mózg, układ nerwowy i rdzeń kręgowy.

W drugim miesiącu ciąży nastąpią kolejne przełomowe momenty w rozwoju – wytworzy się łożysko, a jeszcze nie do końca wykształcone serce Twojego dziecka zacznie bić. Końcówka pierwszego trymestru jest równie intensywna i fascynująca – Twoje dziecko powoli zacznie przypominać maleńkiego człowieczka, powstaną zalążki małżowin usznych, wykształcą się m.in. dziurki w nosie, rzęsy i brwi. Zaczną rozwijać się mięśnie, a Twoja pociecha podejmie pierwsze próby ssania, przełykania i oddychania. (1)

II trymestr

Mama: Z początkiem drugiego trymestru Twoje samopoczucie powinno być bardzo dobre. Uważaj jednak, bo dziecko rozwija się bardzo intensywnie, a co za tym idzie, potrzebuje „paliwa” do wszystkich niezbędnych procesów, jakie zachodzą w jego niewielkim jeszcze organizmie. Wszystko to może spowodować, że Twój apetyt wzrośnie. Zadbaj o siebie i dziecko, stosując zrównoważoną dietę. Jeśli nie możesz poradzić sobie z napadami głodu, koniecznie udaj się do dobrego dietetyka, który wesprze Cię w tym czasie.

Jeśli do tej pory Twój brzuch nie przybrał ciążowych kształtów, teraz się to zacznie się zmieniać. Ale jeszcze jednym, absolutnie przełomowym wydarzeniem w drugim trymestrze (a dokładniej w okolicach piątego miesiąca) jest to, że po raz pierwszy zaczniesz odczuwać ruchy dziecka! To niezwykłe doświadczenie, którego nie pomylisz z niczym innym.

Koniec drugiego trymestru może przynieść kolejne objawy, które nieco pogorszą Twoje samopoczucie. Dziecko rośnie szybko, zaczyna uciskać m.in. na żebra i żołądek, czego efektem są często takie symptomy jak większe zmęczenie, bóle brzucha i zgaga. (1)

Dziecko: Twój maluszek jest już na tyle „duży” i ukształtowany, że z dużym prawdopodobieństwem już na przełomie 4-5 miesiąca można określić jego płeć. W tym czasie formuje się jego szkielet. Zaczyna on poruszać rękami i nogami, choć są to jeszcze ruchy nieskoordynowane. To także czas, gdy maluch zaczyna ssać kciuk.

W piątym miesiącu dzieje się bardzo dużo – rozwijają się m.in. gruczoły łojowe, tkanka tłuszczowa i kubki smakowe. Szósty miesiąc to czas bardzo ważny z punktu widzenia medycyny, bowiem właśnie wtedy – w przypadku porodu – można zacząć mówić o porodzie przedwczesnym a nie o poronieniu. Gdyby wówczas doszło do akcji porodowej, dziecko ma spore szanse na przeżycie dzięki intensywnej opiece medycznej. (1)

III trymestr

Mama: Twoje dziecko może przyjść na świat w każdej chwili, zatem początek trzeciego trymestru to najlepszy czas na poczynienie ostatnich przygotowań do porodu. Nie zwlekaj z niezbędnymi zakupami i przygotowaniem torby do szpitala – jednej dla siebie, drugiej dla dziecka.

Stopniowo możesz odczuwać coraz większe zmęczenie, dlatego w końcowych tygodniach ciąży zadbaj o siebie możliwie najlepiej. W końcówce ciąży ponownie może zacząć dręczyć się niepewność i stres przed porodem. To również zupełnie naturalne, ale nie pozwól na to, by negatywne myśli Tobą zawładnęły.

Nie bój się też tego, że „przegapisz” poród i nagle zaczniesz rodzić w windzie czy w samochodzie. Bacznie wsłuchuj się w swój organizm i obserwuj. Bardzo charakterystycznym sygnałem zbliżającego się porodu jest obniżenie brzucha – dziecko schodzi wówczas do kanału rodnego. Może to nastąpić na kilka tygodni lub dni przed porodem. W końcówce ciąży zaczniesz też odczuwać tzw. skurcze przepowiadające. Nie pomylisz ich z tymi właściwymi, bo są od nich mniej intensywne i nieregularne. Rychłe rozwiązanie będą wskazywać skurcze coraz silniejsze, regularne, których czas się skraca. Oczywiście jednym z najbardziej niezawodnych (i często spektakularnych) objawów rozpoczynającego się porodu jest odejście wód płodowych.

Dziecko: Ostatni trymestr jest dynamicznym czasem nie tylko dla Ciebie, ale także dla dziecka. W okolicach siódmego miesiąca otwiera oczy i potrafi już odbierać oraz reagować na bodźce z zewnątrz. Ósmy miesiąc to czas, w którym płuca, choć nie są jeszcze całkowicie wykształcone, pozwalają dziecku na przeżycie bez intensywnej opieki medycznej. Maluszek cały czas szybko przybiera na wadze i rozpoczyna swoją wędrówkę do kanału rodnego, by już niebawem się z Tobą przywitać!

Bibliografia:

  1. Lek. Wytyczak-Partyka M., Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu, https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygo... Data dostępu: 23.05.2019

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy