Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Upławy w ciąży

upławy Kobiety, które oczekują na przyjście na świat dziecka często słyszą, że prawidłowy przebieg ciąży jest w dużej mierze zależny od charakterystycznej dla nich postawy. Lekarze, położne i znajome, które mają już za sobą pierwszy poród przypominają im, jak ważne jest wsłuchiwanie się w sygnały wysyłane przez ich własny organizm, nie sposób bowiem nie zgodzić się z tym, że szybka reakcja kobiety ciężarnej często przyczynia się do uniknięcia przez nią poważnego niebezpieczeństwa. W tym kontekście nikogo nie powinno zaskakiwać to, że kobieta w ciąży reaguje przerażeniem na widok każdej wydzieliny wydobywającej się z jej pochwy i jest gotowa informować o niej swojego ginekologa nie zważając na porę dnia i dzień tygodnia. Czujność przyszłej matki jest zrozumiała i zasługuje na pochwałę, warto jednak zastanowić się nad tym, kiedy upławy mogą oznaczać powód do niepokoju, a kiedy są one naturalną reakcją organizmu na dokonujące się w nim zmiany.

Już na wstępie warto uświadomić sobie, że wydzielina jest czymś jak najbardziej naturalnym, a na kolejnych etapach kobiecego życia znacznie bardziej kłopotliwy wydaje się jej brak. Wydzielina zmienia zarówno swoją barwę, jak i konsystencję w zależności od fazy cyklu miesięcznego chroniąc kobiece narządy rodne przed zakażeniem, a tuż przed owulacją – zabezpieczając plemniki, które nie mogłyby w innym przypadku poradzić sobie ze zbyt dużym odczynem kwasowości pochwy.

Również w czasie trwania ciąży pochwa musi być chroniona, drobnoustroje i bakterie mogą bowiem stanowić poważne zagrożenie tak dla matki, jak i dla płodu, który intensywnie się rozwija. Organizm produkuje więcej śluzu niż miało to miejsce do tej pory jednak również dlatego, że musi reagować na zachodzące w nim zmiany takie, jak choćby coraz silniejsze ukrwienie tkanek. Wydzielina nie jest zbyt gęsta, pojawia się jednak w dość dużych ilościach i przybiera białawą lub żółtawą barwę. Może posiadać lekki zapach, u niektórych kobiet jest to jednak wydzielina całkowicie bezwonna. Jej obecność nie powinna zatem stanowić powodu do niepokoju.

Powodów do niepokoju nie ma również wówczas, gdy z dość dużym upławem kobieta ma do czynienia w ostatnich dniach ciąży. Zwykle jest to tak zwany czop śluzowy, który przez cały czas trwania ciąży blokował dostęp do szyjki macicy ciałom obcym, które mogłyby stanowić zagrożenie dla płodu. Uwolnienie się czopu stanowi najlepszy dowód na to, że poród zbliża się wielkimi krokami, a organizm czyni już stosowne przygotowania w tym celu. Obaw nie powinno budzić nawet to, że mamy do czynienia z upławem o różowym zabarwieniu. Szyjka macicy jest w czasie trwania ciąży silnie ukrwiona, gdy więc uwalnia się czop śluzowy może dojść również do pęknięcia kilku naczynek.

Nie oznacza to jednak, że każdy upław należy przyjmować ze spokojem wychodząc z założenia, że w czasie trwania ciąży jest on czymś jak najbardziej naturalnym. Przeciwnie, przyszłe matki powinny przyglądać się wydzielinie i odnotowywać wszystkie zmiany, jakie następują w jej kolorze, zapachu albo konsystencji. Alarmująca powinna być zwłaszcza zmiana barwy śluzu (przede wszystkim na różową oraz brązową), a także swędzenie i zaczerwienienie towarzyszące upławom. W takiej sytuacji warto skonsultować się z ginekologiem, może się bowiem okazać, że stan organizmu wymaga interwencji z jego strony. Upławy o nietypowych cechach mogą sugerować lekarzowi, że zarodek zagnieździł się w niewłaściwy sposób, w bardziej zaawansowanej ciąży są zaś sygnałem sugerującym ryzyko wystąpienia problemów z łożyskiem.

Nie wszystkie nietypowe upławy sugerują nam jednak, że przebieg ciąży jest nieprawidłowy. Bardzo często okazuje się, że organizm posługuje się tą metodą, aby zasygnalizować nam, że pewne nasze działania nie przypadają mu do gustu. Upławy mogą zatem pojawiać się wówczas, gdy nie stosujemy się do zasad higieny intymnej albo wówczas, gdy decydujemy się na nadmierny wysiłek fizyczny, którego w żadnym wypadku nie uzasadnia nasz stan. W takiej sytuacji już zmiana nawyków i bardziej odpowiedzialne podejście do własnego organizmu są nam w stanie zagwarantować, że problem zniknie tak szybko, jak szybko się pojawił.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!

Kinga
jestem w 5 miesiacu ciazy i od jakiegos czasu mam lekko brazowe uplawy co to mozne oznaczac?
10 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
gloria
ja miewałam czesto problemy z upławami dlatego kiedy zaplanowaliśmy z mężem ciążę zaczęłam brać provag i bardzo mi pomógł, udało mi się całą ciążę przeżyć bez problemów intymnych on faktycznie bardzo mi pomógł
11 lat temu
+1
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
monika
w ciąży czestym problemem są infekcje intymne, czytam ostatnio dużo w necie na ten temat, sama potrzebuję, chyba najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest uzupełnienie flory bakteryjnej bakteriami kwasu mlekowego, sama już wcześniej stosowałam invag i w ciąży mam zamiar być mu wierna
12 lat temu
-1
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Asia K
U mnie już na początku ciąży pojawiły się upławy Na początku nieprawidłowe, które okazały się objawem infekcji. Stosowałam bezpieczne w ciąży globulki PIMAFUCIN. Ale trzeba bardzo uważać, bo ciąża sprzyja infekcjom. Potem miałam trochę gęstsze upławy niż zazwyczaj, ale już normalne, prawidłowe. Przez całą ciążę poczynając od tej nieszczęsnej infekcji na początku brałam też LACIBIOS FEMINA i bardzo polecam!
12 lat temu
-2
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy