Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Zdrowie dziecka

dziecko w pieluszce Zapobieganie odparzeniom u niemowląt

Choroby skórne niestety dotykają też nasze dzieci. Jedną z najczęściej spotykanych chorób skórnych jest odpieluszkowe zapalenie skóry. Dotyka ono niemowlęta między siódmym a dwunastym miesiącem życia.

niemowlę Nawilżanie skóry noworodka

Skóra noworodków i małych dzieci jest bardzo delikatna i narażona na liczne urazy. Ze względu na fakt, że skóra po urodzeniu jest bardzo cienka, należy się jej szczególna pielęgnacja. Należy zadbać o ochronę skóry naszego dziecka.

starch w nocy Moczenie dzieci – 7 mitów

Na temat moczenia nocnego u dzieci narosło wiele mitów, które nie pozwalają rodzicom odpowiednio reagować w obliczu tego problemu. Jakie przekonania dotyczące moczenia nocnego panują w społeczeństwie? Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym mitom.

małe dziecko Jak często kąpać dziecko?

Szybki prysznic rano, długa wieczorna kąpiel w wannie – tak wygląda dbanie o higienę u wielu dorosłych osób. Patrząc z tego punktu widzenia, dużym zaskoczeniem może być zalecanie przez światowych pediatrów mycie niemowlaka jedynie dwa razy w tygodniu. Czy dzieci aż tak bardzo różnią się od dorosłych?

całusek Profilaktyka u wcześniaków

Wcześniaki ze względu na szybsze przyjście na świat są bardziej narażone na różnego typu schorzenia i wady. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pomoże zapobiegać niepożądanym skutkom zbyt wczesnych narodzin.

pbs niemowlę Program powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków

Już od ponad 16 lat wszystkie dzieci w Polsce objęte są programem Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. To badanie pozwala skutecznie zdiagnozować problemy ze słyszeniem już w pierwszych godzinach życia. Na czym polega tego typu test i dlaczego jest on tak istotny?

katar u niemowlaka Katar u niemowlaka

Katar u niemowlaka nie pojawia się od razu, Najczęściej towarzyszą mu objawy, jednoznacznie nie wskazujące na nieżyt nosa, ale alarmujące, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego.

rodzina na plaży Udar słoneczny

Mieszkając w umiarkowanym klimacie, nie jesteśmy przyzwyczajeni do temperatur przekraczających 35°C. Wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta zagrożenie udarem słonecznym. Największym ryzykiem wystąpienia udaru obciążone są dzieci i osoby starsze.

palenie w ciąży Palenie w ciąży

Zerwanie z nałogiem palenia to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie można podarować dziecku, które właśnie przyszło na świat.

gorączka u dziecka Gorączka trzydniowa

Gorączka trzydniowa, inaczej rumień nagły (roseola infantum lub exanthema subitum) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa opryszczkowego, nazywanego herpeswirusem ludzkim typu 6 – HHV. [...]

kid Skuteczna pomoc najmłodszym

Dzieci to skarb każdego kraju. Jednocześnie to jednak właśnie one są najbardziej narażone na skutki biedy, braku opieki i wykluczenia społecznego. Nic więc dziwnego, że powstaje wiele stowarzyszeń i organizacji, które mają na celu pomóc najmłodszym oraz ich rodzinom w ułożeniu sobie życia.

maluszek Mleko zastępcze dla niemowląt – które jest najlepsze?

Coraz częściej zdarza się, że matka nie może karmić dziecka piersią (brak laktacji, choroby nerek itp.). Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny nie stanowi to już takiego problemu, jak przed laty. Na rynku znajduje się bowiem wiele doskonałych zamienników [...]

sok i dziecko Soki dla najmłodszych, zdrowsze od wody

Maluchy potrzebują jak najwięcej witamin oraz minerałów, aby ich rozwój był harmonijny. Soki to cenne źródło błonnika, który pozwala jelitom na prawidłową prace, a to z kolei eliminuje przykre dla najmłodszych zaparcia.

chore dziecko Spokojnie, to tylko ciemieniucha

Choć wygląda nie najlepiej, ciemieniucha pojawiająca się na główce maluszka nie jest groźna. Co więcej, nie boli ani nie swędzi. Są sposoby, aby się jej pozbyć w bardzo krótkim czasie. Jakie?

baby Dobroczynne działanie - mleko matki

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie niemowląt piersią przez co najmniej pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Karmienie naturalne wywiera ogromny, pozytywny wpływ na jego prawidłowy rozwój oraz zapewnia odporność na infekcje.

azs Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?

Atopowe zapalenie skóry to uciążliwa dolegliwość, na którą cierpi nawet 20 % społeczeństwa. Nieprzyjemne dolegliwości takie jak suchość i swędzenie skóry można łagodzić za pomocą ogólnie dostępnych środków.

fotelik samochodowy Fotelik samochodowy do 500 złotych - jaki wybrać?

Mając do dyspozycji 500 złotych można nabyć wygodny, komfortowy i bezpieczny fotelik samochodowy, który z pewnością nas zadowoli. Do wyboru mamy modele wyposażone w nowoczesne systemy montażowe Isofix i w bezpieczne, wzmocnione konstrukcje.

mat edu Mata edukacyjna dla dziecka

Wyprawka dla dzieci z roku na rok staje się coraz większa. Kiedyś wystarczyło kilka podstawowych produktów, które pozwalały na opiekę nad dzieckiem. Z czasem jednak wymagania rodziców zaczęły rosnąć. [...]

różowa pieluszka Jak sobie radzić z biegunkami u niemowlaka?

Na początku życia każdego niemowlaka, każdy rodzic z dokładnością śledzi jego rozwój, upewniając się, że maluch rozwija się poprawnie. Dziecko w tak wczesnym etapie życia przyzwyczaja się do świata, tak samo jak jego organizm.

mleko Od kiedy należy podawać dziecku jogurt i serek?

Rozszerzanie diety niemowlęcia to temat, który budzi wiele wątpliwości u świeżo upieczonych rodziców. Zmieniają się bowiem wytyczne dotyczące wprowadzania nowych pokarmów – to co było aktualne jeszcze kilkanaście lat temu [...]

sukienka Ospa wietrzna

Ospa wietrzna jest bardzo groźna, zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla płodów, zwłaszcza, jeśli do zachorowania dojdzie w pierwszym trymestrze ciąży.

mama z maluszkiem Suplementy diety dla maluszków karmionych piersią – czy trzeba coś podawać?

Pewnie wielokrotnie słyszałaś, że karmienie dziecka piersią jest najlepszym sposobem na zaspokojenie jego potrzeb. Do ukończenia 6. miesiąca życia nie ma potrzeby jego dokarmiania ani dopajania. Mimo to specjaliści rekomendują suplementację tych witamin, których mleko mamy nie dostarcza. Sprawdź, o które z nich chodzi.

adorable baby Jak ubrać niemowlaka na wiosenny spacer

Wraz z nadejściem cieplejszych dni przychodzi czas nas wiosenne spacery z niemowlakiem. Wiele młodych mam zastanawia się nad tym, w co ubrać swoją pociechę, aby było jej ciepło i jednocześnie aby nie dopuścić do jej przegrzania.

przezierność karkowa Przezierność karkowa

Jednym z nowszych badań umożliwiających oszacowanie ryzyka wystąpienia chorób genetycznych jest przezierność fałdu karkowego znana też jako przezierność karkowa.

dziecko Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Skóra jest najbardziej rozległym ludzkim organem, chroniącym wnętrze ciała. Stale narażona na uszkodzenia i zanieczyszczenia, powinna być otoczona troskliwą opieką, szczególnie w przypadku dzieci, u których jest wyjątkowo delikatna.

nóżki dziecka Pielęgnacja noworodka - co musisz o niej wiedzieć?

Gdy w rodzinie pojawia się dziecko oczywiście wszystko zmienia się o 180 stopni i rodzina musi rozpocząć zupełnie inne życie. Kluczową sprawą, która wtedy powinna być dla nas ważna to oczywiście pielęgnacja noworodka. Każdy powinien zdać sobie sprawę z tego, że dziecko jest bardzo delikatne i w związku z tym trzeba zdecydować się na taką pielęgnację [...]

chore dziecko Przeziębienie u dziecka? Nie panikujmy!

Pociąganie nosem, katar i kichanie, być może bolące gardło oraz dokuczliwy kaszel – te jakże typowe objawy przeziębienia dopadają, od czasu do czasu, praktycznie każdego z nas. Te objawy zna także każdy rodzic na tej planecie. Przeziębienie u dzieci jest szczególnie dokuczliwe – tak dla dzieci, jak i rodziców.

niemowlę Pomysły na smaczne i zdrowe przepisy dla niemowląt

Gotowanie dla najmłodszych to nie lada wyzwanie, ponieważ maluchy dopiero poznają nowe produkty i nigdy nie wiadomo, co przypadnie im do gustu, a co zupełnie nie będzie im smakować. Jednak nie tylko walory smakowe są istotne podczas przygotowywania pierwszych posiłków dla niemowląt.

mama z maleństwem Wyciszenie laktacji, czyli jak przestać karmić dziecko piersią?

Karmienie piersią to najlepszy sposób karmienia niemowlaka, jednak czasem mama chce zakończyć karmienie naturalne lub po prostu musi zostawić dziecko z kimś innym. Pojawia się pytanie: jak nauczyć dziecko pić z butelki?

dwóch chłopców Atopowe Zapalenie Skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u dzieci to dość powszechne zjawisko. Objawy choroby są dość charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. W zdecydowanej większości przypadków pierwszym objawem jest świąd, a także mniej lub bardziej intensywne zaczerwienienie skóry.

dziecko BMI dla dzieci - jak kontrolować przyrost masy ciała u niemowląt?

Kontrolowanie przyrostów masy ciała u niemowlęcia i dziecka w pierwszych latach życia jest bardzo istotne, ponieważ dużo mówi o rozwoju maluszka. Jeśli rodzice lub lekarz wykryją nieprawidłowości będzie konieczność podjęcia stosownych działań. Jak i po co liczyć BMI dla dzieci?

dziecko z butelką Butelka antykolkowa dla niemowląt

Jedną z najprostszych, a przy tym naturalnych i jednocześnie najbardziej skutecznych metod przeciwdziałania kolki u niemowląt jest stosowanie butelki antykolkowej.

dziecko w pieluszce W trosce o młodą skórę

Czym różni się od nas niemowlę? Jest niesamodzielne, wymaga większej uwagi, a do tego wydaje się być niezwykle podatne na wszelkie „uszkodzenia”. Tak, skóra dzieci, ich układy pokarmowe, a i w zasadzie całe ciałka są wrażliwe niemal na wszystko.

szczepienie Szczepienia na krztusiec, tężec i błonicę - czy warto?

Szczepienia na tężec, błonicę i krztusiec to szczepienia obowiązkowe, które jak podaje kalendarz szczepień stosuje się już w drugim miesiącu życia niemowlaka. Rodzice często zastanawiają się, czy podstawowe szczepienia są bezpieczne [...]

kołysanka Aaa, kotki dwa – śpiewajmy kołysanki naszym dzieciom

Większość rodziców instynktownie wie, jak uspokoić płaczące niemowlę i wprowadzić je w stan błogiego odprężenia i relaksu, tak, by chętnie spało - śpiewając mu. Ludzie od wieków śpiewają kołysanki swoim dzieciom, głównie po to, by je wyciszyć przed snem.

babe Jak bezpiecznie stosować aspirator do nosa?

Czasy, kiedy rodzice mogli korzystać wyłącznie z gruszki do odciągania kataru, dawno już minęły. Obecnie sporą popularnością cieszą się aspiratory do nosa – niezwykle skuteczne i proste w obsłudze gadżety. Chociaż korzystnie z nich nie jest skomplikowane, warto poznać kilka ważnych zasad związanych z bezpieczeństwem ich stosowania.

ubranka Ubranka dla niemowląt - w czym prać, by nie zaszkodzić dziecku?

Skóra małego dziecka jest znacznie mniej odporna i delikatniejsza niż u dorosłego człowieka. Z tego względu wymaga też specjalnego traktowania.

przez dziecko Przeziębienie u malucha. Czy podawać samodzielnie lekarstwa?

Przeziębienie u dziecka zdarza się dość często. Maluchy łatwo zapadają na infekcje wirusowe, ponieważ organizm dziecka nie osiągnął jeszcze optymalnego poziomu odporności. Dzieci przebywając w grupie – w żłobku czy w przedszkolu – chorują, zarażając się najczęściej jedno od drugiego. Jak postępować i jak łagodzić objawy przeziębienia u malucha?

dziecko z marchewką Jakie probiotyki podawać dziecku?

Dowiedz się, jakie probiotyki najlepiej sprawdzą się u noworodka, a jakie u starszego dziecka.

odzież do karmienia Jak często karmić niemowlę?

Mama wie najlepiej – z takim sloganem zgodzi się większość osób. Jednak nie zawsze jest to tak oczywiste, jakby się mogło wydawać. Jak często powinno się karmić niemowlę?

przez dziecko Zabawy dla dzieci – jak zorganizować czas naszym pociechom

Lato to doskonały czas na zabawę na świeżym powietrzu. Dzieci kończą szkołę, mają więcej czasu na odpoczynek i regenerację. Ale także wymagają wówczas jeszcze większej opieki. To po stronie rodzica lub opiekuna stoi bowiem trudne zadanie zorganizowania maluchowi wolnego czasu [...]

talk Kiedy dziecko zaczyna mówić?

O mowie mówimy zazwyczaj w kontekście dwulatka, kiedy to, co mówi dziecko staje się zrozumiałe nie tylko dla rodziców, ale również dalszego otoczenia. Jednak o rozwoju mowy należałoby opowiadać dużo wcześniej.

płacz dziecka Nie taka kolka straszna – jak z nią walczyć?

Kolka niemowlęca to bez wątpienia jeden z większych powodów do stresu u młodych rodziców. Trudny do uspokojenia płacz oraz nerwowe ruchy dziecka powodują, że często nie wiadomo, jak sobie z nim poradzić. Są jednak całkowicie bezpieczne i skuteczne sposoby.

baby Pleśniawki u niemowląt

Wśród wielu schorzeń, na jakie narażone jest niemowę, coraz częściej zwraca się uwagę na pleśniawki, warto zatem zyskać wiedzę na temat tego, jak z nimi walczyć.

mama z dzieckiem Powikłania po katarze u dzieci

Większość rodziców ma wrażenie, że ich dzieci ciągle łapią katar. U niektórych maluchów wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych pojawiają się nawet do dziesięciu razy w ciągu roku. I chociaż zwykle katar u małych dzieci przebiega bez komplikacji [...]

badanie - amniopunkcja Amniopunkcja

Amniopunkcja – inwazyjne badanie prenatalne polegające na pobraniu próbki płynu owodniowego i poddaniu jej analizie laboratoryjnej.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.