Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Wyciszenie laktacji, czyli jak przestać karmić dziecko piersią?

Karmienie piersią to najlepszy sposób karmienia niemowlaka, jednak czasem mama chce zakończyć karmienie naturalne lub po prostu musi zostawić dziecko z kimś innym. Pojawia się pytanie: jak nauczyć dziecko pić z butelki?

mama z maleństwem

Wiele zależy od tego, czy karmienie z butelki ma być docelowym sposobem karmienia dziecka, to znaczy, że mama nie chce już wracać do karmienia piersią, czy też ma być to rozwiązanie sporadyczne tylko na wyjścia mamy.

Jak nauczyć dziecko pić z butelki, gdy mama wychodzi

Gdy mama chce, aby pod jej nieobecność ktoś inny podał maluchowi butelkę z jej mlekiem, warto szukać smoczka, który możliwie najwierniej imituje kobiecą pierś. Sprawdzi się wtedy któraś z butelek, które są opisywane jako te, które nie zaburzają naturalnego odruchu ssania. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dziecka w wieku powyżej 6 miesięcy wcale nie trzeba upierać się ani przy mleku ani przy butelce, jeśli maluch je odrzuca. Można spróbować podać mleczną kaszkę lub zamienić butelkę na bidon, kubek typu 360 stopni czy nawet otwarty kubeczek (na przykład Doidy, który jest przystosowany do nauki picia z otwartego naczynia). W przypadku małych niemowląt sprawdza się podawanie mleka w specjalnym kieliszku do pojenia niemowląt.

Przejście z piersi na butelkę

Jeśli przejście na butelkę i mleko modyfikowane wiąże się z odstawieniem od piersi to najważniejszy jest spokój, cierpliwość i stopniowe przyzwyczajanie dziecka do butelki. Na początek lepiej podawać w butelce swoje mleko, dzięki temu maluch łatwiej zaakceptuje smoczek. Jeśli dziecko się buntuje, dobrze aby butelkę podawał ktoś inny niż mama. Zapach i bliskość mamy może się kojarzyć jednoznacznie z piciem z piersi. Najlepiej przejście z piersi na butelką stopniować: zaczynać od jednego karmienia i w miarę, jak dziecko będzie akceptować nowy sposób jedzenia, likwidować kolejne karmienia z piersi. To także najlepszy sposób na stopniowe wyciszenie laktacji. Dzięki stopniowemu odstawianiu od piersi mama nie nabawi się zastoju ani zapalenia piersi i nie będzie odczuwać dyskomfortu związanego z przepełnieniem piersi. Jednak jeśli pojawią się tego typu problemy, można je złagodzić pijąc napar z mięty i szałwii, które mają właściwości wyciszające laktację. Działają łagodnie i naturalnie.

O czym pamiętać przechodząc na butelkę?

  • Nie podawaj butelki, gdy dziecko jest bardzo głodne, tylko trochę wcześniej.
  • Jeśli dziecko odrzuca butelkę, wypróbuj inny smoczek.
  • Poproś o wsparcie innych bliskich.
  • Zadbaj o wygodną pozycję i miłą atmosferę, niech butelka dobrze się dziecku kojarzy.
  • Postaraj się wynagrodzić dziecku czułością brak bliskości podczas odstawienia od piersi.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy