Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

O laktatorach słów kilka

Laktator to gadżet niezbędny dla każdej młodej mamy, która chce karmić dziecko swoim mlekiem. Dlaczego poświęcić mu więcej uwagi przed zakupem? Jaki rodzaj wybrać? Oto wady i zalety dwóch rodzajów laktatorów: manualnego i elektrycznego.

laktator

Kiedy laktator jest potrzebny?

Odciąganie pokarmu z piersi to idealne rozwiązanie, kiedy w danej chwili bezpośrednie karmienie staje się po prostu niewykonalne. Przyczyn może być bardzo wiele i należą do nich chociażby bolesne brodawki czy zapalenie piersi. Odciąganie pomaga także podczas tzw. nawału, czyli nadmiaru wytwarzanego pokarmu. Laktator to gadżet pomocny również w sytuacji odwrotnej - podczas słabej laktacji lub nawet w przypadku jej ustania. Laktatorów używają także mamy, które chcą karmić własnym mlekiem, nawet gdy zostawiają je pod czyjąś opieką.

Laktatory ręczne

Laktatory manualne służą do odciągania mleka za pomocą specjalnej rączki, chociaż można także zakupić model z tzw. "gruszką". Zwolennicy tego typu odciągania twierdzą, że jest on podobny do naturalnego odruchu ssania u dziecka. Odciągacz ręczny jest prosty w użyciu i czyszczeniu. Można go użyć tak naprawdę w każdym miejscu, ponieważ to lekki i niewielki sprzęt. Oczywiście nie bez znaczenia jest cena - często (ale nie zawsze!) dużo niższa niż w przypadku laktatorów elektrycznych. 

Niestety laktator manualny nie pozwala na szybkie odciągnięcie mleka, ponadto początkowo może szybko zmęczyć dłonie. Zanim osiągnie się wprawę w jego stosowaniu, zazwyczaj dużą trudność sprawia utrzymanie regularnego rytmu pompowania (chociaż można spotkać modele z osłonką stymulującą wypływanie pokarmu i masujące pierś). Manualny odciągacz to z pewnością mniej wygodne rozwiązanie podczas częstego stosowania np. w przypadku nawału. 

Kiedy więc warto go kupić? Polecany jest przede wszystkim mamom, które będą sporadycznie odciągać pokarm lub chcą odciągać mleko poza domem. Szczególnie sprawdzi się, gdy dziecko jest wcześniakiem karmionym sondą.

Laktatory elektryczne

To bardziej zaawansowana technologicznie wersja „odciągaczy” mleka, często wyposażona w dodatkowe funkcje takie jak wyświetlanie siły i czasu odciągania czy możliwość odciągania mleka z dwóch piersi na raz. Laktator elektryczny pozwala też na stosowanie różnych trybów odciągania. 

Do największych zalet laktatorów elektrycznych zaliczyć można przede wszystkim skrócenie czasu odciągania pokarmu, przy jednoczesnej większej efektywności i pełnej automatyzacji.  

Dla niektórych problemem może być wyższa cena niż w przypadku manualnego rozwiązania. Ten koszt jednak szybko się zwraca w przypadku częstego korzystania. Laktator elektryczny nie jest cichym urządzeniem, a ponadto mniej kompaktowym. Warto go jednak wybrać, jeżeli posiada się poważne problemy z laktacją lub/i zamierza się bardzo często odciągać pokarm. 

Jaki laktator wybrać?

Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na to, jak często chce się odciągać mleko, ile posiada się na to czasu i gdzie będzie się najczęściej korzystać ze sprzętu. Odpowiedzieć na te pytania trudno jest przed pojawieniem się dziecka na świecie, dlatego nie warto kupować laktatora przed narodzinami dziecka. Dopiero wtedy można zobaczyć jak przebiega karmienie piersią i jaki laktator będzie potrzebny.  

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy