Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Jakie badania zrobić, jeśli chcemy dzidziusia, a nic się nie udaje…

bezpłodność

Zajść w ciążę, to wcale nie tak łatwa sprawa. Choć zdarza się wiele przysłowiowych ,,wpadek” i choć często dochodzi do nieplanowanych ciąż, to mimo wszystko zajście w ciążę jest niezwykle trudne, wymagające czasu, odpowiedniej wiedzy, często i pomocy specjalistów. Kiedy więc możemy zacząć się stresować? Po jakim czasie od starania się o dziecko należy wybrać się do lekarza?

* * *

Problem bezpłodności jest coraz większy. Kliniki zajmujące się leczeniem par chorujących na bezpłodność pękają w szwach. Ludzie mają problem i zaczynają mówić o tym głośno. Kiedy wybrać się do lekarza? Jeśli po roku regularnego współżycia kobieta nie zachodzi w ciążę, konieczne jest wybranie się do lekarza ginekologa. Dzięki jego pomocy, para uzyska wszelkie informacje odnośnie potrzeby wykonanych badań.

W pierwszej kolejności sprawdza się, czy u kobiety pojawia się owulacja. W tym też celu należy dokonać badania USG w czasie okołoowulacyjnym, by móc potwierdzić, czy pęcherzyk rośnie, a następnie czy uwalniana jest z niego komórka jajowa. Jeśli owulacja występuje, konieczne jest wykonanie badań hormonalnych, które mają na celu sprawdzenie, czy poziom hormonów jest na tyle dobry, by ten nie zaburzał cyklu miesiączkowego i tym samym nie stwarzał problemów przy zajściu w ciążę.

Co ważne, konieczne jest również wykonanie badania nasienia przez partnera. Nie zawsze jest tak, że problem leży po stronie kobiety. Wcześniej na tym właśnie się skupiano, bo nie sądzono, że czynnik męski może mieć jakiekolwiek znaczenie. W dzisiejszych czasach, w dobie ciągłego stresu, walki o karierę, o pieniądze, jakość nasienia pozostawia wiele do życzenia. Słaba ruchliwość, zła morfologia, zbyt mała ilość plemników w ejakulacie. Oprócz zmiany trybu życia, nie ma skutecznych leków, które mogłyby poprawić nasienie. Warto więc dokonać badania, by móc ewentualnie podjąć kroki, aby pozaustrojowymi metodami, móc walczyć o upragnione dziecko.

Oczywiście przy potwierdzonej niepłodności, wykonuje się również i kolejne badania, które pozwalają dobrać odpowiedni sposób leczenia. Wrogość śluzu, AMH u kobiety, czyli rezerwa jajnikowa, badanie hsg potwierdzające bądź wykluczające drożność jajowodów i stan macicy. U mężczyzny badanie jąder, sprawdzenie, czy nie występują żylaki powrózka nasiennego, czy wszystkiemu winne nie są hormony. Problem można rozwiązać, jeśli jest on możliwy do rozwiązania. Warto się badać i podchodzić do kwestii niemożności zajścia w ciążę niezwykle poważnie.

Trudno jest szybko i precyzyjnie określić, jaki jest problem niepłodności. Potrzeba wielu badań i wizyt, by móc podać przyczynę danego stanu rzeczy. Niestety, problem bezpłodności jest coraz większy i warto myśląc o dziecku, zastanowić się, czy z pewnością będę miał, będę miała go wtedy, kiedy chcę. Czasami bowiem może się okazać, że będzie po prostu za późno na to, by móc zostać rodzicem. Im prędzej zaczniemy leczenie, tym większa szansa na to, że bycie rodzicem stanie się naszą życiową rolą, której oddamy się bez reszty.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy