Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Ciąża mnoga

bociany

O ciąży mnogiej, czy też wielopłodowej, mówimy wówczas, gdy w macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek. W przypadku ludzi najczęściej mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą, zdarzają się jednak również narodziny trojaczków, czworaczków, a nawet pięcioraczków. Ciąża mnoga od wieków uważana jest nie tylko za bardziej niebezpieczną, ale i zdecydowanie bardziej tajemniczą niż ciąża pojedyncza, trudno zatem dziwić się, że nawet na początku dwudziestego pierwszego wieku mamy do czynienia z licznymi mitami i niedomówieniami na jej temat.

Walkę z nimi powinniśmy rozpocząć od wyjaśnienia, że w samym zjawisku ciąży mnogiej nie ma nic niezwykłego. Badania nad nią prowadzi się od wieków, a reguła Hellina, na podstawie której oblicza się prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej powstała w odległym 1895 roku. Wynika z niej, że ciąża bliźniacza trafia się raz na 85 porodów, co 7225 porodów mogą przyjść na świat trojaczki, a raz na 614125 porodów może okazać się, że świat wzbogaci się o czworaczki. Nie można zapominać jednak o tym, że reguła Hellina powstała w czasach, w których trudno było o skuteczną walkę z bezpłodnością, dotyczy ona więc wyłącznie tych przypadków, w których do zapłodnienia doszło w naturalny sposób. Osoby analizujące częstotliwość ciąż mnogich zwracają przy tym uwagę i na to, że pewien wpływ na to zjawisko ma również częstotliwość występowania ciąż mnogich w rodzinach obojga partnerów.

Od niedawna wiemy również, że ciąża rozwijająca się w początkowej fazie jako ciąża wielopłodowa może zakończyć się pojedynczym porodem. O "syndromie znikającego bliźniaka" zaczęto mówić dzięki analizie wyników badań USG, analiza zmian zachodzących w pierwszym trymestrze ciąży doprowadziła przy tym lekarzy do odkrycia, że z zespołem znikającego płodu mamy do czynienia nawet w przypadku co czwartej ciąży bliźniaczej. Zazwyczaj do zgonu jednego z bliźniaków dochodzi pomiędzy piątym, a dziewiątym tygodniem ciąży, a najczęstszą przyczyną takiego zjawiska są wady rozwojowe płodu, które w dalszych miesiącach nie tylko uniemożliwiłyby mu prawidłowy wzrost, ale również stanowiłyby bardzo duże obciążenie dla jego zdrowego bliźniaka. Niekiedy przyszła matka nie ma nawet pojęcia o tym, że i w jej przypadku doszło do takiej sytuacji, w innym przypadku zaś sygnalizuje to niewielkie krwawienie. W zdecydowanej większości przypadków zespół znikającego płodu nie ma wpływu na dalszy przebieg ciąży, bezpieczeństwo drugiego z płodów oraz kobiety ciężarnej, nie należy więc niepokoić się nim w jakiś szczególny sposób.

Nie oznacza to oczywiście, że ciąża mnoga ma przebieg identyczny z tym, z którym mamy do czynienia w przypadku ciąży pojedynczej. Przeciwnie, bez względu na to, ile płodów rozwija się w macicy, zawsze jest to ciąża podwyższonego ryzyka wymagająca szczególnej troski nie tylko ze strony przyszłej mamy, ale również ze strony lekarza, który się nią opiekuje. Sama kobieta może, na przykład, odczuwać dolegliwości, z którymi przyszłe matki oczekujące na narodziny tylko jednego dziecka na ogół nie mają do czynienia. Wśród tych najpopularniejszych warto wspomnieć między innymi o: nadciśnieniu indukowanym ciążą, obrzękach oraz żylakach kończyn dolnych, a także o zwiększonym ryzyku przedwczesnego porodu wywołanym przez nadmierne rozciągnięcie ścian macicy i jej ograniczone możliwości w tym zakresie. Nie oznacza to, oczywiście, że przyszła mama nie może prowadzić normalnej aktywności, musi jednak pamiętać o tym, że w jej przypadku obowiązek poddawania się częstym badaniom kontrolnym musi być traktowany z wyjątkową powagą.

Kobiety, które oczekują narodzin dwójki lub więcej dzieci, muszą liczyć się z tym, że zarówno sam przebieg ciąży, jak i poród, mogą być bardziej skomplikowane niż ma to miejsce w przypadku ciąży pojedynczej. Postęp medycyny przyczynił się jednak do tego, że w ciągu ostatnich lat śmiertelność dzieci w trakcie i tuż po porodzie spadła do poziomu, który nie przekracza nawet jednego procenta wszystkich bliźniaków i trojaczków, które przychodzą na świat. Jeżeli zatem przyszła mama znajduje się pod stałą opieką lekarza i stosuje się do wydawanych przez niego zaleceń, nie powinna mieć obaw o to, że jej dzieciom albo jej samej może stać się coś złego.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!

Dodi all 4ET
Czy czas trwania ciąży mnogiej jest taki sam jak ciąży pojedyncze?
10 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy