Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Diagnostyka obrazowa w ginekologii

W chwili obecnej najbardziej dokładnymi badaniami obrazowymi są tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Metody te obecnie są dość rzadko wykorzystywane w diagnostyce chorób kobiecych, nadal najczęściej badaniem jest klasyczne USG. Jednak badanie ultrasonograficzne ma wiele ograniczeń i nie jest w stanie dostarczyć wielu cennych informacji o diagnozowanym narządzie.

diagnostyka

Bardzo trudno na przykład za pomocą aparatu USG zbadać narządy położone głęboko w miednicy. W niektórych sytuacjach istnieje konieczność wykonania badania za pomocą rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Badania takie można wykonać między innymi w przychodniach Multi Med.

Tomografia komputerowa w ginekologii

Działanie tomografu komputerowego opiera się na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego. Podobnie jak w przypadku klasycznych zdjęć rentgenowskich promienie przechodzą przez ciało pacjenta, a następnie są odbierane przez specjalne detektory. W następnej kolejności zebrane informacje są poddawane analizie komputerowej i wyświetlane na ekranie monitora.

Ta metoda diagnostyczna daje możliwość zobrazowania tkanek znajdujących się głęboko. Uzyskane obrazy mają wysoką rozdzielczość i mogą być wykonywane w bardzo różnych płaszczyznach. Tomografia komputerowa w ginekologii najczęściej jest wykorzystywana w diagnostyce nowotworów oraz w przypadku urazów. Wadą tej metody jest to, że towarzyszące jej promieniowanie rentgenowskie może negatywnie wpływać na rozwijający się płód. Dlatego tego typu badania nie są wykonywane u kobiet ciężarnych.

Rezonans magnetyczny w ginekologii

Rezonans magnetyczny nie wykorzystuje promieni rentgenowskich. Jego działanie opiera się na promieniowaniu magnetycznym, które jest neutralne dla organizmu człowieka. Dzięki czemu badanie to może być wykonywane nawet w przypadku kobiet spodziewających się dziecka. Metoda ta umożliwia wykonie obrazu dowolnego organu człowieka. Otrzymany obraz jest bardzo dokładny i może być poddany rekonstrukcji komputerowej.

Badanie rezonansem magnetycznym daje możliwość zdiagnozowania zmian chorobowych w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Przewaga rezonansu magnetycznego nad tomografem komputerowym jest również to, że daje on możliwość lepszego zobrazowania tkanek miękkich. Rezonans magnetyczny jest wykorzystywany miedzy innymi w przypadku diagnostyki takich chorób jak rak szyjki macicy, rakjajnika, rak sutka.

Badanie to trwa stosunkowo długo, a pacjentka umieszczana jest w specjalnej komorze, w której panuje duży hałas. Osoby bojące się przebywać w zamkniętych pomieszczeniach mogą się obawiać tego badania. Ta metoda diagnostyczna nie może być również zastosowana w przypadku kobiet mających wszczepiane metalowe elementy, na przykład zespolenia kości lub stalowe klipsy naczyniowe. Pole magnetyczne wytwarzane podczas pracy aparatu przyciąga go do siebie każdy metalowy element. Może ono również uszkodzić stymulatory serca.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy