Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Tajniki ciąży odkryte

Ciąża to dziewięć miesięcy oczekiwania z niecierpliwością na wymarzonego potomka. Choć wiadomość o niej przynosi przyszłym rodzicom mnóstwo szczęścia, to jednak upłynie jeszcze sporo czasu do spodziewanego rozwiązania. Co zatem przyniesie ciąża i czego powinniśmy się spodziewać podczas jej trwania?

kluczyki

Ewolucja tydzień po tygodniu

Cały okres ciąży to przede wszystkim mnóstwo zmian zachodzących w ciele i psychice kobiety, która lada moment stanie się matką, ale również i ciągły rozwój płodu, przygotowujący małego człowieka do przyjścia na świat. Na przyszłych rodziców czekają zarówno chwile pełne radosnego wyczekiwania, jak i momenty wątpliwości, czy spełnią się w nowej roli oraz obawy, czy ciąża przebiega prawidłowo i dziecko urodzi się zdrowe. Całokształt zmian, które zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej świetnie obrazuje specjalnie opracowany kalendarz ciąży. To treściwe kompendium wiedzy na temat ciąży, który przedstawia drobiazgowy przebieg ciąży tydzień po tygodniu od momentu zapłodnienia aż do porodu. Co więcej, oprócz standardowych wiadomości o tym, jak wygląda dziecko w poszczególnych trymestrach ciąży, ale także informuje o samopoczuciu przyszłej Mamy i możliwych dolegliwościach. Nierzadko zawiera również cenne wskazówki pomocne w przetrwaniu ciążowych niedogodności, a także rady dla partnera, który powinien stać się w tym zarazem pięknym i trudnym czasie wsparciem dla swej ukochanej. Dlatego też kalendarz ciąży jest przydatny w trosce o dbanie o zdrowie przyszłej Mamy i nienarodzonego jeszcze dziecka.

Trymestr trymestrowi nierówny

Kalendarz ciąży przedstawia jej całościowy opis przez 40 tygodni trwania tego stanu. Niemniej jednak można w skrócie określić, co będzie działo się w ciele kobiety ciężarnej przez 9 miesięcy oczekiwania. Najłatwiej można podzielić okres ciąży na trzy trymestry, spośród których najtrudniejsze okazują się być pierwszy i ostatni ze względu na towarzyszące im nieprzyjemne dolegliwości. Również zbliżająca się wizja porodu pod koniec ciąży nie napawa zbytnim optymizmem. Natomiast drugi trymestr to w większości przypadku najlepszy czas ciąży dla wielu kobiet spodziewających się dziecka, ponieważ mijają problemy zdrowotne pierwszego trymestru, a brzuszek nie jest na tyle duży, aby utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nic zatem dziwnego, że wtedy powraca dobre samopoczucie.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy