Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Pieluszki bambusowe - czy rzeczywiście konieczne w wyprawce dla noworodka?

Pieluszki. Bambusowe, muślinowe, tetrowe i flanelowe - chyba od zawsze są bestsellerem na liście wyprawkowej i obowiązkowym zakupem wszystkich kobiet w ciąży. Do czego jednak przydatny jest ten kawałek materiału (nie mylić z klasyczną pieluchą), poza tym, że jego bajeczne wzory mogą przyprawić o zawrót głowy? Czy rzeczywiście pieluszki bambusowe czy wykonane z innych materiałów używane są tak często i potrafią zbawić świat mam? Ile ich potrzebujemy?

pieluszki dla dzieci

Jaki materiał pieluszek wybrać?

Choć zakupy wyprawkowe dla wielu są najmilszym momentem ciąży, wybór akcesoriów, zabawek i ubranek może naprawdę przywrócić o zawrót głowy. Nie inaczej jest z pieluszkami. Muślinowe, bambusowe, tetrowe, flanelowe - różnią się wyglądem, ceną i rodzajem materiału, a często i przeznaczeniem. Jakie wybrać pieluszki dla siebie?

Pieluszki tetrowe - najtańsze, używane jeszcze przez nasze babcie. Dobrze jest wybrać dobre jakościowo i niebielone, będą milsze w dotyku i wytrzymają dłużej. Świetne do wszystkiego! Ze względu na niską cenę nam ich „nie żal” i jest to coś, co przydaje się zawsze.

Pieluszki flanelowe - flanela jest trochę rzadziej wybierana przez mamy, a to szkoda, bo jest milsza w dotyku od tetry, a do tego w porównaniu do niej częściej możemy znaleźć ładne, kolorowe wzory. Cena jest podobna, zastosowanie też. 

Pieluszki muślinowe - wykonane z lekkiej bawełny, w pięknych wzorach, są tańszą alternatywą dla pieluszek bambusowych. Ze względu na swoją urodę i większą cenę rzadziej używamy ich do takich samych funkcji, jak pieluszki tetrowe czy flanelowe (choć oczywiście mogą do tego służyć), a częściej do spowijania maluszka, przykrywania w gorące dni, czyli jako lekki kocyk i podkład.

Pieluszki bambusowe - najdroższy „model”, piękne wzory, właściwości oddychające i antybakteryjne, często jeszcze z jonami srebra. Idealne jako kocyk na lato, dlatego lepiej wybrać większy rozmiar, który będzie bardziej uniwersalny.

Ile potrzebujemy pieluszek w wyprawce?

Każda mama ma inne potrzeby, ale często polecane jest min. 10 pieluszek tetrowych (albo 5 tetrowych i 5 flanelowych), a potem, jeśli okaże się, że potrzeba ich więcej, można domówić. Pieluszki muślinowe i bambusowe dobrze jest mieć przynajmniej dwie sztuki, jeśli chcemy traktować je jako letni kocyk (najlepiej wtedy wymiary ok. 100x100). Jeśli kupujemy chusteczki bambusowe/muślinowe, może je wykorzystywać podobnie jak tetrę czy flanelę. 

Do czego są potrzebne pieluszki bambusowe i inne?

Do odbijania, wytarcia buzi po ulewaniu, wytarcia pupy po przewijaniu, jako podkład, jak wkład do pieluch wielorazowych - pieluszki przydają się do wielu rzeczy przez cały okres niemowlęctwa. Później również np. wycierania buzi i rączek po jedzeniu. Duże pieluszki/otulacze bambusowe są natomiast świetne do spowijania maluszka i jako lekki kocyk na lato. 

Spodziewasz się maluszka? Już dziś zamów pieluszki bambusowe od EkoMaluch (najlepiej dwie pary, na zmianę) oraz pieluszki z innych materiałów, choćby dla testu. Już wkrótce przekonasz się, jakie są niezastąpione ;)

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy