Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Badania prenatalne – dlaczego warto je wykonywać?

Dzięki badaniom prenatalnym specjaliści są w stanie potwierdzić lub wykluczyć obecność chorób genetycznych i wad rozwojowych w organizmie dziecka już od wczesnego tygodnia ciąży. Wykrycie niektórych chorób pozwala podjąć leczenie już na etapie życia płodowego.

buciki maluszka

Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?

W przypadku chorób nieuleczalnych przyszli rodzice mają dużo czasu na przeorganizowanie swojego życia poprzez m.in.:

  • zmianę planów zawodowych,
  • przeprowadzkę,
  • przystosowanie mieszkania lub domu do potrzeb osoby niepełnosprawnej,
  • wcześniejsze zorganizowanie odpowiedniej opieki.

Wykryj wcześniej choroby swojego dziecka

Wśród chorób, jakie mogą zostać zdiagnozowane podczas badań prenatalnych, znajdują się zarówno ciężkie choroby genetyczne, jak i wady, z którymi ludzie są w stanie funkcjonować pod warunkiem odpowiedniej opieki. Zobacz, co można wykryć w czasie diagnostyki prenatalnej.

  • Choroby genetyczne – związane są z aberracjami chromosomowymi, czyli nieprawidłową liczbą oraz strukturą chromosomów w kodzie genetycznym. Należą do nich takie zespoły jak zespół Downa, Edwardsa czy Pataua, oraz wiele innych.
  • Wady rozwojowe – związane z nieprawidłowym rozwojem poszczególnych układów narządów. Mogą dotyczyć układów nerwowego, moczowo-płciowego, ruchowego, krwionośnego.

Na czym polegają badania prenatalne?

Wyróżniamy badania prenatalne nieinwazyjne oraz inwazyjne. Pierwsze z nich nie ingerują w żadnym stopniu ani w organizm matki, ani ciało dziecka. Jakie badania zaliczamy do nieinwazyjnych badań prenatalnych?

  • USG genetyczne – wykonuje się je w okresie 11,6 do 13+6 tygodnia ciąży. Ważne jest również, by w tym okresie długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosiła 45-84 milimetry. W trakcie badania specjalista ocenia markery genetyczne m.in. NT – przezierność karkowa oraz obecność kości nosowej a także kilka innych markerów.
  • Test PAPP-A – jest to badanie krwi matki, w której analizowana jest ilość białka PAPPA - A oraz wolnego gnR kosmówkowego, które są markerami wad genetycznych u płodu.
  • Test SANCO (dawniej NIFTY) – test polega na wydzieleniu z krwi matki osocza zawierającego pozakomórkowe DNA płodu. Laboratoryjne badanie materiału genetycznego daje niemal 100 procent pewności co do występujących chorób związanych z chromosomami.

Inwazyjne badania prenatalne

W czasie inwazyjnych badań przy użyciu cienkiej igły pobiera się płyn owodniowy, fragment kosmówki lub krew pępowinową. W czasie analizy laboratoryjnej bada się materiał genetyczny płodu w kierunku chorób genetycznych i wad wrodzonych. Ryzyko powikłań po inwazyjnych badaniach jest bardzo niewielkie.

Wskazania do wykonania badań prenatalnych

Podstawowe badania prenatalne może wykonać każda kobieta, istnieją jednak wskazania, które szczególnie zalecają wykonanie ich kobietom znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka. Należą do nich:

  • wiek matki powyżej 35 lat,
  • urodzenie dziecka z wadami genetycznymi i rozwojowymi,
  • choroby genetyczne w rodzinie któregoś z rodziców,
  • rodzice obciążeni chorobami genetycznymi.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy