Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Grafomotoryka - na czym to właściwie polega?

Proces rozwoju malucha to piękny okres, w którym dziecko z ogromnym zainteresowaniem i ekscytacją poznaje otaczającą go rzeczywistość i chętnie uczy się nowych umiejętności. Z wiekiem rośnie w nim także chęć rysowania, a następnie pisania. Tego rodzaju zdolności określane są mianem grafomotoryki. Choć wydaje nam się, że do jej opanowania potrzebne są jedynie sprawne ręce, cały proces wymaga także umiejętności manualnych oraz koordynacji i percepcji wzrokowej.

chairs child

Grafomotoryka i jej rozwój 

Rozwój grafomotoryki u dziecka trwa kilka lat. Na samym jej początku rysowane przez malucha elementy są nierozpoznawalne. Najczęściej są to nieregularne linie, kropki, a także koliste figury. Dopiero po pewnym czasie na kartkach pojawiają się regularne kształty i linie, które często krzyżują się ze sobą. 

Choć czterolatek nie potrafi jeszcze zaplanować całego rysunku, maluje już głowonogi. Jego prace są uproszczone, ale z drugiej strony niezwykle kolorowe. Sześciolatek jest już w stanie stworzyć obrazek zgodny z proponowanym tematem. Znajdziemy na nim dużo szczegółów i elementów charakterystycznych oraz zróżnicowanie płci. 

Jak ćwiczyć grafomotorykę? 

Ćwiczenia grafomotoryczne mają za zadanie poprawić wydajność oraz precyzję ruchów. Warto dodać, że wykonywanie ich z dzieckiem od najmłodszych lat w ogromnym stopniu ułatwia mu naukę pisania w okresie przedszkolnym. Ponadto poziom rozwinięcia grafomotorycznego jest pozytywnym dowodem na jego poprawny rozwój, a także świadczy o ogólnej sprawności ruchowej oraz wzrokowej. 

Naukę rysowania i stawiania pierwszych liter powinniśmy rozpocząć z maluchem od poprawnego trzymania ołówka lub kredki. Początkowo możemy spotkać się z problemem odpowiedniego nacisku - dzieci zazwyczaj zbyt mocno dociskają pastele do kartki. To zachowanie jest związane z niekontrolowanym napięciem mięśniowym palców dłoni. Problematyczna może okazać się także koordynacja wzrokowo-ruchowa. Jednak można ją ćwiczyć już o bardzo wczesnych etapów życia, np. dzięki wkładaniu klocków w odpowiednie otwory czy wycinaniu poszczególnych elementów z papieru lub jego składanie sposobem origami. Jak widać, grafomotoryka wiąże się nie tylko z opanowaniem umiejętności rysowania i pisania. 

Dobrym wstępem prowadzącym do nauki pisania liter oraz cyfr jest poprzedzenie tego zabawami zwiększającymi sprawność posługiwania się przyrządami piśmienniczymi. Jednym z lepszych i najbardziej popularnych rozwiązań jest łączenie ze sobą poszczególnych kropek, by utworzyły jakiś kształt np. gwiazdki, kwiatki czy serca. Tego rodzaju umiejętność rozwija nie tylko koordynację, ale także umysł dziecka. Ponadto, nauka rysowania szlaczków uczy sposobu pisania - od lewej do prawej. 

art arts

Najczęstsze zaburzenia grafomotoryki 

Zaburzenia grafomotoryki najczęściej dają o sobie znać na kilka sposobów. Po pierwsze maluch może mieć problem z prawidłową sprawnością rąk w postaci trudności np. z poprawną obsługą nożyczek czy zapinaniem guzików. Ponadto wszelkiego rodzaju zajęcia związane z pisaniem i rysowaniem będą niezwykle czasochłonne w jego wykonaniu. Nieprawidłowo rozwinięta grafomotoryka może dawać o sobie znać poprzez nieestetyczne prowadzenie zeszytów czy skromne wykonywanie rysunków. Dzieci z tego rodzaju zaburzeniami są mało kreatywne, a także miewają problem z rysowaniem z pamięci. 

Najprościej mówiąc, grafomotoryka to umiejętność rysowania, a w późniejszym etapie także pisania. Na początku przygoda malucha z kredkami jest przypadkowa, a kartkę zdobią nieprzemyślane zawijasy, niedbałe koła i różnego rodzaju bazgroły. Dopiero z czasem przybierają one logiczne kształty. Ale zanim to nastąpi każde dziecko, musi przejść długą drogę, w czasie której doskonali swoje grafomotoryczne umiejętności.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy