Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Poród naturalny

poród naturalny

Ostatnie tygodnie ciąży zazwyczaj kojarzą się ze sporą nerwowością, atmosfera podenerwowania i niepokoju udziela się przy tym również najbliższym, którzy powinni przecież dodawać otuchy kobiecie ciężarnej. Powodów do obaw nie jest wcale mało i w żadnym wypadku nie można ich lekceważyć, warto jednak pamiętać i o tym, że sam poród nie musi być wcale postrzegany jako wydarzenia tajemnicze i groźne. Poród naturalny nie ma już żadnych tajemnic ani przed lekarzami, ani przed personelem medycznym, czas już więc najwyższy, aby przestały się go obawiać również przyszłe mamy.

Przygotowanie do porodu naturalnego powinno zostać poprzedzone uświadomieniem sobie, jak wiele zalet ma to rozwiązanie. W trakcie trwania porodu siłami natury kobieta może w pełni świadomie uczestniczyć w procesach mających na celu wydanie dziecka na świat. Może zatem pomagać lekarzowi nie tylko stosując się do jego zaleceń, ale również zdając mu relację ze swoich własnych odczuć i obserwacji. Poród naturalny zmniejsza również ryzyko powikłań i to nie tylko tych, które dotyczą mającego przyjść na świat dziecka. Operacja (a taką jest przecież cesarskie cięcie) może stanowić zagrożenie również dla matki dziecka, wiele kobiet zapomina bowiem, że jest wyjątkowo poważną ingerencją w ich organizm. Nie wolno zapomnieć i o tym, że poród naturalny lepiej przygotowuje dziecko na powitanie świata i wzmacnia jego więź z mamą, po operacji kobieta nie jest bowiem w stanie natychmiast podjąć się opieki nad noworodkiem.

Przeciwniczki porodu naturalnego zastanawiające się nad tym, czy nie zdecydować się na cesarskie cięcie nawet pomimo tego, że nie istnieją żadne wskazania medyczne uzasadniające takie działanie, zazwyczaj zwracają uwagę na ból jako na główną wadę porodu siłami natury. Rzeczywiście, nie raz mogliśmy usłyszeć historie kobiet mdlejących z bólu podczas porodu, warto jednak uświadomić sobie, że sytuacje takie należą już do przyszłości. W trakcie porodu naturalnego zazwyczaj stosowane jest tak zwane znieczulenie oponowe, które redukuje ból, a jednocześnie nie przyczynia się do utraty świadomości przez kobietę. Nikt nie może obiecać nam oczywiście tego, że poród będzie bezbolesny, możemy mieć jednak pewność, że lekarz i położna zrobią wszystko, co w ich mocy, aby ulżyć przyszłej mamie w cierpieniu.

Niestety, nikt nie obieca nam również, że przebieg porodu będzie łatwy do ustalenia, a on sam w żadnym momencie nie będzie stanowił dla nas zaskoczenia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że sytuacja, w jakiej znajduje się kobieta rodząca zmienia się niemal co chwilę, osoba nadzorująca przebieg porodu naturalnego musi więc być bardzo elastyczna podczas podejmowania kolejnych decyzji. I choć z sytuacją taką mamy do czynienia dość rzadko, może okazać się, że komplikacje podczas porodu naturalnego będą na tyle poważne, że konieczne stanie się zastosowanie zabiegu cesarskiego cięcia.

O pierwszej fazie porodu mówi się wówczas, gdy organizm zaczyna intensywne przygotowania do wydania dziecka na świat. Kobieta odczuwa w tym okresie regularne skurcze, a sama macica oraz jej szyjka przygotowują się w czasie ich trwania do porodu. Pierwszy etap może trwać nawet do osiemnastu godzin i zazwyczaj jest dłuższy u tych kobiet, które rodzą po raz pierwszy. W czasie jego trwania przyszła matka jest obserwowana przez lekarza lub położną, a co dwie godziny wykonywany jest pomiar rozwarcia szyjki macicy pozwalający na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jak długo może jeszcze trwać oczekiwanie na pojawienie się na świecie dziecka.

Drugi okres porodu uważany jest na ogół za najważniejszy, kończy się bowiem wydaniem dziecka na świat. U kobiet, które rodzą po raz pierwszy może trwać nawet do dwóch godzin, natomiast w przypadku pań, które mają już potomstwo zazwyczaj kończy się po około trzydziestu minutach. Na tym etapie przyszła mama aktywnie współpracuje z lekarzami wypychając dziecko na zewnątrz, w momencie, gdy skurcz macicy jest najsilniejszy. Czas trwania tej części porodu jest zresztą w dużej mierze uzależniony od tego, jak przebiega współpraca ciężarnej i osób pomagających jej podczas porodu, warto więc mieć na uwadze to, że stosowanie się do wydawanych poleceń znacząco go przyspieszy.

O trzecim okresie porodu mówimy wówczas, gdy dziecko przyszło już na świat. Organizm kobiety opuszcza wówczas tak zwany popłód, a więc łożysko oraz błony płodowe. Trwa on maksymalnie pół godziny, a zadanie lekarza polega na ocenie, czy popłód został wydalony w całości. W przypadku braku zadawalającego rezultatu na ogół podjęta zostaje decyzja o łyżeczkowaniu i oczyszczeniu macicy z pozostałości po obecności w niej płodu, zaniedbanie mogłoby bowiem odbić się niekorzystnie na stanie kobiecego zdrowia.

Niezwykle ważnych jest też kilka pierwszych godzin następujących po porodzie i określanych często mianem ostatniego jego etapu. W tym czasie organizm matki oczyszcza się, lekarze zajmują się więc sprawdzaniem stanu zdrowia kobiety. Mierzy się jej temperaturę, bada stan macicy i analizuje się intensywność krwawienia z dróg rodnych, aby mieć pewność, że poród nie będzie pociągał za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Czas trwania tego okresu porodu nie jest zdefiniowany, długość obserwacji jest więc uzależniona przede wszystkim od opinii wydanej przez lekarza i ogólnego stanu kobiety, w tym od jej samopoczucia.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!

monika hałoń
mój poród pierwszy był również porodem naturalnym ale dziecko ważyło 3150 kilo a teraz czeka mnie drugi poród naturalny ale też mam drugą dziewczynkę kutra waży 2 kilo
10 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy