Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Jak przebiega implantacja zarodka?

Zapłodnienie to dopiero początek drogi, która prowadzi do ciąży. Istotną rolę odgrywa implantacja zarodka – moment, w którym blastocysta wnika w głąb błony śluzowej macicy. Poznaj przebieg tego procesu i dowiedz się, czy można rozpoznać czas zagnieżdżania zarodka.

zarodek

W momencie, gdy jądro plemnika łączy się z jądrem komórki jajowej, powstaje zygota. Jej pierwszy podział mitotyczny (dzielenie się komórek) zachodzi po ok. 30 godzinach od zapłodnienia, a kolejne – następujące po sobie – prowadzą do powstania tzw. moruli, z której wykształca się blastocysta.

Implantacja zarodka – w którym momencie cyklu?

Nie da się wskazać jednego konkretnego dnia, w którym dochodzi do zagnieżdżenia blastocysty w jamie macicy. Najczęściej dochodzi do tego między 8. a 12. dniem rozwoju zarodka, a cały proces trwa kilka dni.

W stadium blastocysty komórki ułożone są w taki sposób, aby tworzyć zawiązki ekto- i endodermy – to z nich, w miarę rozwoju ciąży, powstają listki zarodkowe oraz wszystkie tkanki płodu. Z komórek warstwy zewnętrznej otaczającej zarodek powstaje trofoblast, z którego – pod koniec I trymestru – rozwinie się łożysko.

Warto przy tym podkreślić, że w procesie implantacji zarodka ważną rolę odgrywa błona śluzowa macicy. Aby doszło do zagnieżdżenia, musi być ona odpowiednio przygotowana: być pogrubiona i przekrwiona. Dla prawidłowego przebiegu implantacji znaczenie ma wysokie stężenie progesteronu.

Jak rozpoznać moment zagnieżdżania się zarodka?

Implantacja zarodka jest procesem, który najczęściej odbywa się bezobjawowo. Dlatego zwykle kobiety nie są świadome zmian zachodzących w ich organizmie. Jeżeli jednak ciąża jest planowana, niektóre panie są w stanie wskazać objawy mogące świadczyć o zagnieżdżeniu.

O implantacji zarodka może świadczyć:

  • nieobfite krwawienie bez skrzepów, które trwa 1-3 dni – to tzw. plamienie implantacyjne,
  • delikatne skurcze macicy.

Implantacja zarodka nie zawsze w błonie śluzowej macicy?

Chociaż implantacja blastocysty najczęściej zachodzi w błonie śluzowej macicy, niekiedy zarodek może zagnieżdżać się w innych miejscach układu rozrodczego lub poza nim. Wówczas dochodzi do rozwinięcia ciąży ektopowej (pozamacicznej), która kończy się poronieniem.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy