Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Nowoczesne metody antykoncepcji

Antykoncepcja przestała już być krępującym i wstydliwym tematem. Coraz więcej kobiet otwarcie wyraża swoje przekonania na temat rozważnego i świadomego planowania rodziny i w związku z tym – stosowania różnego rodzaju metod. Nadal jednak najbardziej powszechne są podstawowe, znane od lat sposoby zapobiegania ciąży (prezerwatywy, pigułki). Warto tymczasem przyjrzeć się znacznie nowocześniejszym rozwiązaniom.

antykoncepcja

Tradycyjne metody antykoncepcji

Do tradycyjnych i jednocześnie najbardziej powszechnych metod antykoncepcji należą prezerwatywy i pigułki. Niewiele osób wie, że prezerwatywy są naprawdę starym sposobem zapobiegania niechcianej ciąży – ich pierwowzór stał się popularny już w XVIII wieku. Co prawda wtedy wykonywane były z innych materiałów, ale już pierwsza lateksowa prezerwatywa została wyprodukowana stosunkowo dawno, bo w 1912 roku. Mimo że ta metoda antykoncepcji jest bardzo wiekowa, to nadal uważa się ją za jedną z najbardziej popularnych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest bardzo łatwo dostępna – nie wymaga posiadania recepty i można kupić ją niemalże wszędzie. Niezwykle istotną przyczyną popularności prezerwatywy jest również fakt, iż określa się ją, jako jedyną, skuteczną metodą ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zwolennicy prezerwatyw chwalą sobie również jej prostotę i możliwość natychmiastowego użycia. Do najczęściej podawanych wad zalicza się natomiast: częste reakcje alergiczne na lateks, brak stuprocentowej ochrony przed ciążą, obniżenie doznań seksualnych czy dyskomfort wywołany podrażnianiem ścianek pochwy. Tabletki antykoncepcyjne z kolei są wynalazkiem lat sześćdziesiątych XX wieku. Ich działanie opiera się na blokowaniu owulacji i zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy, tak aby plemniki nie mogły przedostać się do jajowodu. Kobiety, stosujące pigułki wśród zalet podają między innymi: wysoką skuteczność antykoncepcyjną, odwracalny efekt antykoncepcyjny czy wygodny sposób użycia. Pojawia się jednak również wiele głosów sprzeciwu, wynikających z tego, iż tabletki mogą: obniżać libido, zwiększać apetyt, powodować nudności, pogorszenie nastroju czy bóle głowy. Dodatkowo, ich działanie uzależnione jest od prawidłowego sposobu przyjmowania.

Nowoczesne metody antykoncepcji

Nowoczesne metody antykoncepcji długoterminowej są idealnym rozwiązaniem dla kobiet, którym zależy na komforcie i bezpieczeństwie. Decydując się na systemy wewnątrzmaciczne lub implanty podskórne nie musimy pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek. Nie musimy również martwić się o to, że antykoncepcja jest osłabiona przez przyjmowane leki lub inne, niezależne od nas czynniki. Co więcej, skuteczność nowoczesnych metod antykoncepcji jest niemalże stuprocentowa. Kobiety, stosujące te metody nie skarżyły się również na występowanie skutków ubocznych. Wszelkie, potrzebne informacje można znaleźć na stronie: http://www.mozeszzapomniec.pl/okiem-eksperta/o-jakich-metodach-antykoncepcji-wciaz-wiemy-za-malo.

Metoda wewnątrzmaciczna

Unowocześniony system wewnątrzmaciczny polecany jest młodym kobietom, również tym, które jeszcze nie rodziły. Przeprowadzone badania dowodzą o odwracalnym efekcie antykoncepcyjnym. Nie dostrzega się przeciwwskazań u kobiet otyłych i palących papierosy. Odradza się natomiast stosowania systemu wewnątrzmacicznego, jeżeli kobieta między innymi: jest w ciąży, cierpi na nowotwór narządu rodnego lub piersi, ma poważne wady anatomiczne macicy lub jest uczulona na składniki leku.

Implant podskórny

Implant podskórny umieszczany jest na wewnętrznej części ramienia ręki niedominującej (podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe). Rezygnacja z antykoncepcji skutkuje niemalże natychmiastowym powrotem do płodności. Przeciwwskazania w stosowaniu: ciąża, zakrzepica, nowotwory narządu rodnego lub piersi, poważna choroba wątroby, nadwrażliwość na składniki leku.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy