Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Amniopunkcja

badania - amniopunkcja Badania prenatalne pozwalają na udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, czy dziecko, na którego przyjście na świat oczekują rodzice, jest zdrowe i czy nie grożą mu poważne choroby genetyczne, na które współczesna medycyna nie zna jeszcze lekarstwa. Jednym z najbardziej popularnych badań tego typu jest amniopunkcja – inwazyjne badanie prenatalne polegające na pobraniu próbki płynu owodniowego i poddaniu jej analizie laboratoryjnej.

Kiedy wykonać amniopunkcję?

Na badanie tego rodzaju nie decydują się wszyscy przyszli rodzice, istnieje jednak przynajmniej kilka wskazań, w przypadku których jego przeprowadzenie jest jak najbardziej wskazane. Na pierwszy plan wysuwa się tu wiek, warto przy tym nadmienić, że kryterium te stosowane jest nie tylko w odniesieniu do matki, ale i ojca mającego się urodzić dziecka. Amniopunkcja jest zalecana kobietom ciężarnym, które przekroczyły 35 rok życia oraz przyszłym matkom, których partner ma więcej niż 55 lat. Lekarze sugerują zasadność amniopunkcji również wówczas, gdy zaobserwowano nieprawidłowości we wcześniejszych porodach. Wskazaniem może być więc między innymi: urodzenie dziecka z trisomią 21, wadą ośrodkowego układu nerwowego, chorobą metaboliczną lub wadą cewy nerwowej. W tym ostatnim przypadku wskazaniem do przeprowadzenia badania może być zresztą również wystąpienie w najbliższej rodzinie partnerów.

Na czym polega badanie?

Podczas przeprowadzania badania amniopunkcji pobiera się próbkę płynu owodniowego, najbardziej wskazane jest przy tym przeprowadzenie go pomiędzy trzynastym, a dziewiętnastym tygodniem ciąży. Tuż przed właściwym badaniem wykonuje się USG pomagające w ustaleniu aktualnego położenia płodu, następnie zaś za pomocą igły nakłuwa się pęcherz płodowy. W czasie kolejnego etapu badania przy wykorzystaniu strzykawki pobrany zostaje płyn owodniowy, w którym znajdują się komórki płodu pochodzące nie tylko z owodni i skóry, ale również z układu pokarmowego i moczowo-płciowego. To właśnie one (sztucznie rozwinięte na specjalnej pożywce) pozwalają na określenie kariotypu mającego przyjść na świat dziecka.

Na ile bezpieczna jest amniopunkcja?

Kobieta ciężarna, która decyduje się na poddanie się badaniom prenatalnym zazwyczaj przystępuje do amniopunkcji z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony chwali się przecież skuteczność tego badania, z drugiej jednak zwraca się uwagę na to, że jeden na dwieście zabiegów kończy się poronieniem. Warto zatem podkreślić, że amniopunkcja jest najbezpieczniejszym z wykonywanych obecnie inwazyjnych badań prenatalnych, a jej skuteczność jest w stanie uzasadnić ryzyko, z jakim muszą liczyć się osoby decydujące się na jej wykonanie. Owszem, nie można oszukiwać pacjentek przekonując je, że badanie jest stuprocentowo bezpieczne, zwraca się jednak uwagę na to, że amniopunkcję wykonuje się jedynie wówczas, gdy możemy mówić o rzeczywiście poważnym zagrożeniu mającego przyjść na świat dziecka chorobami genetycznymi. Wśród skutków ubocznych amniopunkcji najczęściej zwraca się uwagę na: uszkodzenie pępowiny lub łożyska, wystąpienie krwawienia tak u kobiety, jak i u płodu, nakłucie narządów płodu, doprowadzenie do infekcji wewnątrzmacicznej, a także na przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego i odpływanie wód płodowych.

Jak przygotować się do badania?

Amniopunkcja nie wymaga od ciężarnej żadnych specjalnych przygotowań, tuż przed jej przeprowadzeniem wskazane jest jednak opróżnienie pęcherza moczowego. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut i jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Pacjentka na ogół jest umieszczana na fotelu albo kozetce, a po uzyskaniu właściwej ilości płynu owodniowego lekarz nakłada opatrunek zabezpieczający miejsce nakłucia. Zaleca się, aby kobieta pozostawała pod obserwacją specjalisty jeszcze przez kilka godzin po wykonaniu amniopunkcji, warto przy tym sygnalizować mu zarówno ewentualne dolegliwości bólowe, które pojawiły się po wykonaniu punkcji, jak i krwawienie, nawet, jeśli nie jest ono obfite. Po kilku godzinach ciężarna może udać się do domu, a prawidłowo wykonana amniopunkcja nie powinna mieć wpływu na jej funkcjonowanie.


Więcej informacji na temat badań prenatalnych znajdziesz na stronie: www.badaniaprenatalne.org.pl

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy