Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Przezierność karkowa

Ciąża to nie tylko czas nadziei, ale również okres, w którym przyszłym rodzicom nieustannie towarzyszy odrobina niepokoju. Tak ciężarna, jak i jej partner marzą o tym, aby dziecko, które ma przyjść na świat urodziło się zdrowe, naturalne wydaje się więc ich dążenie do tego, aby już w trakcie ciąży poznać skalę ryzyka wystąpienia poważnych chorób. Jednym z nowszych badań umożliwiających oszacowanie ryzyka wystąpienia chorób genetycznych jest przezierność fałdu karkowego znana też jako przezierność karkowa lub NT (Nuchal Translucency)

Dlaczego warto zdecydować się na badanie?

Przezierność karkowa to badanie, które pozwala na udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, czy płód może być zagrożony wrodzonymi wadami chromosomalnymi taki, jak zespół Downa, Edwardsa czy Patau. Skuteczność badania w odniesieniu do ryzyka wystąpienia zespołu Downa u dziecka waha się między poziomem 75 i 90 procent, można zatem mówić o wyjątkowo dużym poziomie pewności, jaki gwarantuje przezierność karkowa.

przezierność karkowa
Źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przezierno%C5%9B%C4%87_karkowa

Na czym polega badanie przezierności karkowej?

Przezierność karkowa to parametr, który odzwierciedla obrzęk tkanki podskórnej w okolicy karkowej. Jeżeli jest ona zwiększona – można mówić o większym ryzyku chorób genetycznych. Niestety, już w drugim trymestrze ciąży fałd karkowy ulega wchłonięciu, skuteczność przezierności karkowej jest zatem uzależniona od czasu, w którym badanie to zostało wykonane. Samo zwiększenie odległości pomiędzy tkanką podskórną, a skórą na wysokości karku może mieć zresztą przynajmniej kilka przyczyn. Najczęściej w takim przypadku mówi się o niewydolności płodowego układu krążenia, co może sugerować właśnie poważne wady serca i naczyń. Niejednokrotnie przyczyn takiego zjawiska można jednak doszukiwać się również w nieprawidłowościach zachodzących w budowie układu limfatycznego oraz w przypadku zakażeń wewnątrzmacicznych.

Przebieg badania

Badanie przynosi najlepsze rezultaty wówczas, gdy jest wykonywane pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, warto przy tym zwrócić uwagę na to, że mówimy w jego kontekście o badaniu nieinwazyjnym, a więc również pozbawionym ryzyka powikłań groźnych tak dla ciężarnej, jak i dla płodu. Dysponujący odpowiednim sprzętem, oprogramowaniem komputerowym, a przede wszystkim wiedzą lekarz dokonuje w jego trakcie pomiaru przezierności karkowej, długości ciemieniowo-rdzeniowej płodu oraz analizy występowania (lub nie) kości nosowej. Wszystkie te czynności są wykonywane w czasie przeprowadzania przezbrzusznego badania USG, pacjentka nie odczuwa więc żadnego dodatkowego dyskomfortu. Pomiary prowadzone przez lekarza przyczyniają się do uzyskania odpowiedzi na pytanie o to, czy należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Można mówić o nim wówczas, gdy wynik wynosi 1/300 lub przekracza 2,5 milimetrów (istnieją dwa sposoby podawania wyników przezierności karkowej).

Komu zaleca się badanie?

Przezierność karkowa to badanie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Panie, które przekroczyły trzydziesty piąty rok życia mogą liczyć na jego refundację ze środków, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia (przed jego wykonaniem warto upewnić się, że placówka ma podpisaną stosowną umowę z NFZ), nad zasadnością wykonania badania powinny jednak zastanowić się również przyszłe mamy, które nie ukończyły jeszcze tego wieku. Badanie wykonane w placówce prywatnej kosztuje na ogół od 200 do 300 złotych.


O przezierności karkowej pisze również Leksykon Zdrowia:
www.leksykonzdrowia.pl/ciaza/przeziernosc-karkowa.php
Więcej informacji na temat badań prenatalnych znajdziesz natomiast na stronie: www.badaniaprenatalne.org.pl

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy