Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Niezbędnik niemowlaka – przydatne prezenty dla najmłodszych

Wszyscy cieszą się z narodzin dziecka: rodzice, dziadkowe, dalsza rodzina i przyjaciele. Normalnym jest więc, że pragną powitać nowonarodzone maleństwo na świecie, dając jemu lub rodzicom przydatny prezent. Wybór takiego upominku potrafi być wielką zagwozdką, dlatego warto zastanowić się nad nim już wcześniej.

zabawa

Wyprawka dla dziecka?

Każdy przyszły rodzic, spodziewając się dziecka, przygotowuje się do dnia narodzin na długo przed jego nadejściem, starannie kompletując zestaw niezbędnych akcesoriów. Rodzice muszą pamiętać o łóżeczkach, fotelikach, wózkach, pieluszkach i ubrankach, ale również o wielu innych, nieco drobniejszych i mniej kosztownych rzeczach, które zawsze znajdą swoje zastosowanie.

Jeżeli więc chce się kupić coś, co z pewnością przyda się zarówno rodzicom jak i ich maluszkowi, warto skonsultować z nimi, czego potrzebują najbardziej. Prezent nie zawsze musi być niespodzianką, najważniejsza jest pamięć i chęć pomocy bliskim, której świeżo upieczeni rodzice potrzebują naprawdę wiele. Dlatego nie należy wstydzić się zadawania oczywistych pytań pomagających wybrać upominek, który doskonale uzupełni wyprawkę niemowlaka.

Co wybrać na prezent?

W pierwszych miesiącach życia zmysły dzieci są słabo rozwinięte, a ich organizmy potrzebują dużo ciepła i dobrych warunków do swobodnego rozwoju. To okres, kiedy najbardziej liczy się ciepło, miłość i pokarm. Dzieci nie potrzebują wtedy zbyt wielu zabawek, dlatego dobrze jest zrezygnować z przysłowiowego misia, którym dziecko nie będzie się interesowało przez kilka pierwszych miesięcy. Zdecydowanie lepiej pomyśleć nad praktycznym prezentem, który przyda się, gdy prężnie rozwijające się zmysły i mózg dziecka potrzebować będzie wielu stymulujących bodźców, by w pełni wykorzystywać potencjał do szybkiej nauki.

Przed podjęciem decyzji o wyborze zabawki, warto przejrzeć oferty sklepów internetowych, by rozeznać się w opiniach i ocenach internautów na temat danych produktów. Dzięki temu dużo łatwiej znaleźć wartościowy, godny zaufania produkt.

Jakie zabawki wybrać?

Istnieje wiele różnych rodzajów zabawek, które można sprezentować niemowlakowi, trzeba jedynie wiedzieć, jak je wybierać i które z nich będą niosły ze sobą największą wartość rozwojową.

Jeżeli pragnie się kupić dziecku pluszaka, najlepiej zakupić specjalne maskotki wydające z siebie dźwięk szumu. Tego typu dźwięki są zbliżone do tych, które dzieci słyszały, żyjąc w brzuchu mamy, i z tego powodu działają na nie uspokajająco, pomagając w zasypianiu.

Ekspert Hulahop.Pl radzi, by przy wyborze odpowiednich zabawek pamiętać, że w pierwszych fazach życia zmysły dziecka są ograniczone. Ich oczy początkowo najlepiej reagują na czerń, biel oraz czerwień  – kolory o dużym kontraście, które pozytywnie stymulują ich zmysł wzroku, dlatego sprawdzają się znacznie lepiej niż zabawki w barwach pastelowych.

Do doskonałych pomysłów na prezent należą również klocki dla dzieci. Duże, miękkie, z wyraźnymi prostymi obrazkami o dużym kontraście kolorów pozwalają rozwijać zarówno wzrok jak i zmysł dotyku dzieci. Początkowo maluchy będą tylko na nie patrzeć, chwytać je i obracać w rączkach, lecz z wiekiem staną się dla nich coraz bardziej rozwijającymi zabawkami.

Interaktywne zabawki z efektami dźwiękowymi i świetlnymi to również dobre prezenty dla niemowlaka. Stymulują zmysł wzroku i słuchu, ułatwiają dzieciom naukę skupiania spojrzenia na konkretnych obiektach i pomagają rodzicom rozpoznać problemy z fiksacją wzroku, której jednym z objawów są trudności ze skupieniem wzroku na danym punkcie.

Do nieco bardziej przyszłościowych zabawek należą miękkie, dziecięce książeczki. Często nie ma w nich nawet tekstu, ale pełne są obrazków, niektóre wyposażone są również w pozytywki i lampki. Dzięki temu dziecko ćwiczyć jednocześnie kilka zmysłów, co doskonale wpływa na jego umysłowy rozwój.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy