Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?

Atopowe zapalenie skóry to uciążliwa dolegliwość, na którą cierpi nawet 20 % społeczeństwa. Nieprzyjemne dolegliwości takie jak suchość i swędzenie skóry można łagodzić za pomocą ogólnie dostępnych środków.

azs

Objawy atopowego zapalania skóry

 

Na atopowe zapalenie skóry cierpią zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. W większości przypadków ta dolegliwość jest skorelowana z występowaniem różnego rodzaju alergii, również pokarmowych. Skóra osób walczących z tą dolegliwością jest wyjątkowo wrażliwa na wszelkiego rodzaju bodźce zewnętrzne, a jej pielęgnacja wymaga specjalnej troski. Wielu naukowców uważa, że za występowanie tego schorzenia odpowiedzialne są czynniki genetyczne. Atopowe zapalenie skóry objawia się uczuciem pieczenia i swędzenia, które z czasem staje się coraz bardziej dokuczliwe i zaczyna utrudniać koncentrację na czynnościach wykonywanych każdego dnia. Zależnie od stadium zaawansowania, na skórze pojawiają się także ropne krostki oraz czerwone, suche plamy, które stopniowo przybierają postać liszajów. W niektórych sytuacjach, jeżeli nie zastosuje się odpowiednich preparatów łagodzących, może dojść nawet do bakteryjnych zakażeń, które mogą wymagać leczenia antybiotykowego.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Kluczowym elementem profilaktyki atopowego zapalenia skóry jest odpowiednia pielęgnacja i unikanie czynników, które mogą ją dodatkowo podrażniać. Jeżeli dojdzie do poważniejszych zmian skórnych, wskazane jest leczenie glikosterydami  oraz lekami przeciwhistaminowymi, które mają za zadanie zahamowanie reakcji immunologicznych ze strony układu odpornościowego. powszechnie stosowane są także maści łagodzące podrażnienia. Dobre efekty przynosi stosowanie emolientów Latopic, czyli serii łagodzących emulsji, żeli do mycia ciała oraz kremów do rąk i twarzy, które pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry i pomagają do minimum ograniczyć uciążliwe objawy. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinny zrezygnować z kosmetyków na bazie alkoholu oraz innych agresywnych substancji, które mogą podrażniać skórę i nasilać objawy. Wskazana może być także terapia radzenia sobie ze stresem, ponieważ udowodniono, że u osób zdenerwowanych mogą nasilać się problemy takie jak swędzenie skóry i powstawanie zaczerwień.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy