Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Wyprawka do szpitala

Nawet jeśli wydaje ci się, że do porodu pozostało sporo czasu, lepiej przygotuj wcześniej torbę do szpitala. Nigdy nie wiadomo, kiedy dokładnie zacznie się poród, a w takiej chwili z pewnością nie będziecie mieć głowy do pakowania rzeczy. Torbę spakujcie zatem wcześniej i zostawcie w widocznym miejscu, by nie trzeba było w pośpiechu jej szukać.

sleeping

Chociaż proponowana lista rzeczy może wydawać się długa, a niektóre pozycje mogą okazać się niepotrzebne, ale lepiej nie stresować się, że czegoś brakuje. Koniecznie oddziel w torbie rzeczy dla siebie od rzeczy przeznaczonych dla noworodka. Nie będzie problemu z szukaniem potrzebnych rzeczy.

Dokumenty - w torbie koniecznie muszą się znaleźć wyniki badań, karta ciąży, grupa krwi i czynnik Rh, skierowanie do szpitala (akurat ono nie jest niezbędne, ale warto mieć). Pamiętaj także o ładowarce do telefonu, a także o pieniądzach, gdyby trzeba było szybko zaopatrzyć się w coś w szpitalnej aptece.

Kosmetyki - w torbie do szpitala na pewno nie powinno zabraknąć dezodorantu bezzapachowego, płynu do higieny intymnej (najlepszy będzie z wyciągiem z kory dębu), ręczników (najlepiej w ciemnym kolorze), podpasek nocnych, podkładów przeznaczonych dla osób z nietrzymaniem moczu, chusteczek higienicznych, szczoteczki i pasty do zębów.

Bielizna - do porodu przygotuj sobie luźne, dłuższe T-shirty. Zabierz także jednorazowe majtki z fizeliny - można dostać je w aptece. Nie zapomnij o klapkach pod prysznic, szlafroku, skarpetkach i koszulach nocnych. Możesz także skorzystać z bielizny szpitalnej, co oszczędzi problemów z praniem, ale niektóre kobiety wolą mieć wszystko własne. Zaopatrz się w dwa staniki do karmienia - przydadzą się także później.

Rzeczy dla maleństwa - wszystkie ubranka, które zabierasz dla maluszka, powinny być uprane i przeprasowane. Ubranka zabierz w trzech egzemplarzach: kaftaniki, body, koszulki, czapeczki. Do tego oczywiście pieluszki jednorazowe, pieluchy tetrowe (przydadzą się też do okładów), kocyk, rękawiczki "niedrapki", krem do pupy (np. Sudocrem), chusteczki nawilżane dla niemowląt, krem ochronny, ręczniczek. Zestaw do pielęgnacji pępka otrzymacie w szpitalu. Możesz także zabrać odciągacz pokarmu (może być ręczny). Jeśli są przeciwskazania do karmienia piersią i już wiesz, że nie będziesz karmić piersią, wszystko co niezbędne do karmienia otrzymasz w szpitalu (także mleko modyfikowane).

Listę rzeczy najlepiej spisać i wydrukować, a następnie odznaczać przygtowane rzeczy. Pamiętaj, by nie przesadzić z wielkością bagażu, bo najprawdopodobniej będziesz miała ograniczoną ilość miejsca. Całą torbę najlepiej mieć spakowaną na trzy tygodnie przed planowanym porodem.

Na podstawie: wyprawka do szpitala

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy