Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Zdrowie kobiety

nm Będziesz mamą - zadbaj o formę!

Ćwiczenia mięśni krocza i dna miednicy wzmocnią partie, które szczególnie silnie naprężają się pod koniec ciąży i w trakcie porodu.

nm Zaparcia a ciąża – to warto wiedzieć!

O zaparciach możemy mówić, kiedy wypróżniania następują rzadziej niż dwa razy w tygodniu, kiedy pojawia się zmiana rytmu wypróżniania albo utrudnione załatwianie się. Jest to bardzo powszechnie występujący problem, który przejściowo dotyczy niemalże każdego człowieka.

nm Wygraj walkę z nietrzymaniem moczu

Inkontynencja to w dzisiejszym świecie jedno z najczęściej występujących schorzeń. Niestety kobiety, zwłaszcza te po kilku ciążach, są na niego szczególnie narażone. Jak sobie z nim poradzić?

nm Osłabione włosy po ciąży. Co robić?

Kiedy byłaś w ciąży twoje włosy były po prostu olśniewające, błyszczące, gęste – wprost były twoją naturalną ozdobą. Teraz, kilka tygodni po porodzie masz wrażenie, że jeszcze chwila i z bujnej czupryny pozostanie jedynie wspomnienie?

spl Suplementy w ciąży

Według koncepcji programowania żywieniowego o tym, w jaki sposób przebiegać będą procesy metaboliczne dorosłego człowieka, decyduje między innymi... jego życie płodowe. To właśnie w tym okresie kształtują się procesy metaboliczne i hormonalne [...]

usg Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Badanie ultrasonograficzne brzucha powinno być wykonywane kontrolnie raz na kilka lat. Jeżeli zmagasz się z przewlekłym bólem brzucha, masz biegunkę, tracisz na wadze lub wyczuwasz guzy jamy brzusznej – powinieneś się natychmiast przebadać.

dieta Czy dieta może wpływać na płodność?

Problem niepłodności dotyczy co 5 małżeństwa na świecie. W Polce prawie 40% kobiet boryka się z problemem zajścia w ciąże, pomimo regularnego współżycia, bez stosowania antykoncepcji. O ile część przyczyn nie jest do końca wyjaśniona [...]

asdasd
sukienka Ospa wietrzna

Ospa wietrzna jest bardzo groźna, zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla płodów, zwłaszcza, jeśli do zachorowania dojdzie w pierwszym trymestrze ciąży.

bezpłodność Problem bezpłodności

Problem bezpłodności jest coraz większy. Kliniki zajmujące się leczeniem par chorujących na bezpłodność pękają w szwach. Ludzie mają problem i zaczynają mówić o tym głośno.

ile ważę Niedożywienie w ciąży

O ile o nadmiernym przyroście masy ciała w trakcie ciąży mówi się znacznie częściej, o tyle niedożywienie stanowi równie istotny problem. O niedożywieniu w trakcie ciąży mówimy wtedy, kiedy istnieje niedobór podstawowych składników pokarmowych w diecie przyszłej matki

Hashimoto Choroba Hashimoto a ciąża

Choroba Hashimoto to rzadkie schorzenie autoimmunologiczne, a więc takie, z którym pacjent zmaga się ze względu na zaburzenia funkcjonowania własnego układu odpornościowego.

przeziębienie Przeziębienie w ciąży

Zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi na przeziębienie, wychodząc z założenia, że samo minie. Kobiety w ciąży nie powinny jednak ignorować jego symptomów. Jak walczyć z przeziębieniem w ciąży?

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

upławy Upławy w ciąży

Warto zastanowić się nad tym, kiedy upławy w ciąży mogą oznaczać powód do niepokoju, a kiedy są one naturalną reakcją organizmu na dokonujące się w nim zmiany.

brzuszek Cukrzyca w ciąży – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Wczesne rozpoznanie cukrzycy w ciąży jest bardzo ważne. Choć to schorzenie dopada znikomy procent ciężarnych, nie można go lekceważyć. Cukrzyca w ciąży może być groźna nie tylko dla przyszłej mamy, ale też dla dziecka [...]

waga w ciąży Najlepsze ćwiczenia na brzuch po ciąży

Piękny brzuch po ciąży to marzenie wielu świeżo upieczonych mam, choć również kobiety, które mają już starsze dzieci, zastanawiają się, czy mogą jeszcze odzyskać figurę sprzed ciąży.

krem nivea Marka Nivea - najlepsza dla Ciebie i Twojego maleństwa

Prawdopodobnie każda przyszła mama zastanawia się, czy będąc w ciąży może używać tych samych kosmetyków [...]

kobieta karmiąca piersią 5 naturalnych sposobów na pobudzenie laktacji

Laktacja jest procesem wpisanym w kobiecą fizjologię, jednak wiele kobiet ma problemy z karmieniem piersią. Najczęstszym powodem jest produkcja pokarmu w takiej ilości, która nie jest w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych malucha.

macica Endometrioza a ciąża

Endometrioza, zwana inaczej gruczolistością zewnętrzną, jest chorobą kobiet w wieku rozrodczym, która charakteryzuje się występowaniem ognisk błony śluzowej macicy poza jej jamą. [...]

bóle brzucha Bóle brzucha w ciąży

Ból brzucha to najczęstsza dolegliwość zgłaszana przez pacjentki u lekarzy ginekologów. Niestety objaw ten jest trudny oceny.

ból brzucha Uporczywe bóle podbrzusza - zmora wielu kobiet

Bóle podbrzusza bywają przypisywane typowo kobiecym dolegliwościom - menstruacji i owulacji. Zanim jednak sięgniesz po tabletki, zastanów się, czy przypadłość nie jest spowodowana zupełnie inną przyczyną.

antykoncepcja Nowoczesne metody antykoncepcji

Antykoncepcja przestała już być krępującym i wstydliwym tematem. Coraz więcej kobiet otwarcie wyraża swoje przekonania na temat rozważnego i świadomego planowania rodziny i w związku z tym – stosowania różnego rodzaju metod.

kąpiel Jak dbać o miejsca intymne?

Miejsca intymne, zwłaszcza u kobiet, są niezwykle delikatne oraz wrażliwe. Wymagają zatem szczególnej pielęgnacji. Odpowiednia higiena miejsc intymnych daje poczucie świeżości oraz bardzo dobrą ochronę [...]

łysienie Łysienie telogenowe

Tak zwane „łysienie telogenowe” dotyczy niemal 90% kobiet po porodzie. Jest związane z gwałtownym obniżeniem stężenia estrogenów w organizmie. Młoda mama gubi wówczas włosy równomiernie na całym obszarze głowy, przez co fryzura znacznie traci na objętości.

baby ssie Karmienie piersią, a problemy z laktacją

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, polecanym między innymi przez Instytut Matki i Dziecka. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia naturalnego - ze strony matki np. problemy z laktacją, a ze strony dziecka alergia pokarmowa - to nie należy rezygnować z tego sposobu karmienia.

śpioszki Histeroskopia w leczeniu niepłodności

Niepłodność czy też problemy z poczęciem dziecka dotyczą coraz większej liczby osób. Spowodowane jest to przez wiele czynników, często przez rozwój cywilizacyjny, wieloletnie zażywanie antykoncepcji hormonalnej, a także różnego rodzaju problemy zdrowotne [...]

kosmakc Kosmetyki i akcesoria dla młodych mam dostępne w aptece

Choć narodziny dziecka to piękne wydarzenie w życiu kobiety, to czas ciąży i połogu może powodować pewne dolegliwości i dyskomfort młodej mamy. Warto wówczas zaopatrzyć się w aptece w takie produkty jak kosmetyki dla mam i kobiet w ciąży [...]

leki Ograniczyć dostępność leków

Musimy myśleć, kupując leki, ale to nie wystarczy. Trzeba brać pod uwagę psychikę człowieka. Jeśli wchodząc do sklepu, widzi się leki między bułkami, dżemami i czekoladkami, dostępne bez jakichkolwiek ograniczeń w spożywczaku, warzywniaku czy na stacji benzynowej, jeśli na regale w markecie widzi napis „apteka”, to nabiera przekonania, że leki to nic takiego.

w promieniach słońca Podstawowe przyczyny kobiecych snów o ciąży

Tematyka ciążowa to jeden z podstawowych motywów kobiecych marzeń sennych. Kobiety śnią o ciąży w bardzo różnych wymiarach - od osobistego oczekiwania potomka, poprzez ciążę kogoś z najbliższego otoczenia, aż po widzenie we śnie całkowicie obcej kobiety będącej w ciąży.

kalendarz i miesiączka Zespół bolesnego miesiączkowania

W okresie dojrzewania, gdy jeszcze nastolatka, czy też już młoda kobieta zaczyna miesiączkować, w organizmie zachodzi szereg zmian, głównie hormonalnych. To na ich bazie powstają różnorodne objawy, w tym bóle menstruacyjne [...]

katar Uciążliwy katar – jak się go pozbyć?

Katar, czyli mówiąc fachowym językiem – nieżyt nosa, jest często występującym objawem zapalenia błony śluzowej nosa u dzieci i dorosłych. Pojawia się zazwyczaj nagle i natychmiast obniża nastrój. Jak można wobec tego skutecznie się go pozbyć?

kolana w ciąży Ból kolan nieodłącznym elementem ciąży

Poranne mdłości w pierwszym trymestrze to nic w porównaniu z problemami zdrowotnymi charakterystycznymi dla końcowego etapu ciąży. Jednym z nich jest bolesność stawów kolanowych.

rozstępy Rozstępy w ciąży

Jednym z największych zmartwień przyszłych mam są pojawiające się w trakcie ciąży rozstępy, istnieje bowiem poważne ryzyko tego, że nie ustąpią one po rozwiązaniu.

cholestaza Cholestaza ciężarnych

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (niekiedy mylnie określana również jako cholestaza ciążowa) to ciągle jeszcze bardzo tajemnicze schorzenie wątroby.

pomadka Usta idealne

Która kobieta chociaż raz nie pomalowała sobie ust? Niekoniecznie musiała to być pomadka kolorowa, ale na przykład ochronna, bezbarwna?

palenie w ciąży Palenie w ciąży

Zerwanie z nałogiem palenia to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie można podarować dziecku, które właśnie przyszło na świat.

cukrzyca w ciąży Cukrzyca ciążowa

Cukrzycę ciążową stwierdza się, jeśli występują zaburzenia tolerancji glukozy wykryte po raz pierwszy w czasie ciąży u wcześniej zdrowych kobiet. Cukrzyca ciążowa występuje u ok. 3% wszystkich kobiet w ciąży.

ból brzucha Ciąża a ból brzucha

Ból brzucha nie jest niczym nienaturalnym w trakcie ciąży, powoduje jednak wiele niepokoju. Czy rzeczywiście ból brzucha w ciąży stanowi powód do obaw?

depresja poporodowa Przyczyny depresji poporodowej

W naszej kulturze uważa się, że każda młoda matka po przyjściu na świat dziecka powinna być przepełniona szczęściem. Tymczasem dane mówią o tym, że blisko 20% Polek zmaga się z problemem depresji poporodowej [...]