Polecamy portal: Mama to JA!
Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.
Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.
Kalendarz ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
Wybrane artykuły

- Ciąża pozamaciczna
- Waga dziecka w kolejnych tygodniach ciąży - TABELA
- Pierwsze objawy ciąży
- Jakie są objawy ciąży?
- Przyczyny depresji poporodowej
- Ciąża biochemiczna
- In vitro
- Ciąża bliźniacza
- Poród naturalny
- Palenie w ciąży
- Luteina w ciąży
- Zachcianki w ciąży
- Ciąża urojona
- Troska i coś więcej niż pomoc finansowa
Zdrowie kobiety

Ćwiczenia mięśni krocza i dna miednicy wzmocnią partie, które szczególnie silnie naprężają się pod koniec ciąży i w trakcie porodu.

O zaparciach możemy mówić, kiedy wypróżniania następują rzadziej niż dwa razy w tygodniu, kiedy pojawia się zmiana rytmu wypróżniania albo utrudnione załatwianie się. Jest to bardzo powszechnie występujący problem, który przejściowo dotyczy niemalże każdego człowieka.

Inkontynencja to w dzisiejszym świecie jedno z najczęściej występujących schorzeń. Niestety kobiety, zwłaszcza te po kilku ciążach, są na niego szczególnie narażone. Jak sobie z nim poradzić?

Kiedy byłaś w ciąży twoje włosy były po prostu olśniewające, błyszczące, gęste – wprost były twoją naturalną ozdobą. Teraz, kilka tygodni po porodzie masz wrażenie, że jeszcze chwila i z bujnej czupryny pozostanie jedynie wspomnienie?

Według koncepcji programowania żywieniowego o tym, w jaki sposób przebiegać będą procesy metaboliczne dorosłego człowieka, decyduje między innymi... jego życie płodowe. To właśnie w tym okresie kształtują się procesy metaboliczne i hormonalne [...]

Badanie ultrasonograficzne brzucha powinno być wykonywane kontrolnie raz na kilka lat. Jeżeli zmagasz się z przewlekłym bólem brzucha, masz biegunkę, tracisz na wadze lub wyczuwasz guzy jamy brzusznej – powinieneś się natychmiast przebadać.

Problem niepłodności dotyczy co 5 małżeństwa na świecie. W Polce prawie 40% kobiet boryka się z problemem zajścia w ciąże, pomimo regularnego współżycia, bez stosowania antykoncepcji. O ile część przyczyn nie jest do końca wyjaśniona [...]

Ospa wietrzna jest bardzo groźna, zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla płodów, zwłaszcza, jeśli do zachorowania dojdzie w pierwszym trymestrze ciąży.

Problem bezpłodności jest coraz większy. Kliniki zajmujące się leczeniem par chorujących na bezpłodność pękają w szwach. Ludzie mają problem i zaczynają mówić o tym głośno.

O ile o nadmiernym przyroście masy ciała w trakcie ciąży mówi się znacznie częściej, o tyle niedożywienie stanowi równie istotny problem. O niedożywieniu w trakcie ciąży mówimy wtedy, kiedy istnieje niedobór podstawowych składników pokarmowych w diecie przyszłej matki

Choroba Hashimoto to rzadkie schorzenie autoimmunologiczne, a więc takie, z którym pacjent zmaga się ze względu na zaburzenia funkcjonowania własnego układu odpornościowego.

Zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi na przeziębienie, wychodząc z założenia, że samo minie. Kobiety w ciąży nie powinny jednak ignorować jego symptomów. Jak walczyć z przeziębieniem w ciąży?

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

Warto zastanowić się nad tym, kiedy upławy w ciąży mogą oznaczać powód do niepokoju, a kiedy są one naturalną reakcją organizmu na dokonujące się w nim zmiany.

Wczesne rozpoznanie cukrzycy w ciąży jest bardzo ważne. Choć to schorzenie dopada znikomy procent ciężarnych, nie można go lekceważyć. Cukrzyca w ciąży może być groźna nie tylko dla przyszłej mamy, ale też dla dziecka [...]

Piękny brzuch po ciąży to marzenie wielu świeżo upieczonych mam, choć również kobiety, które mają już starsze dzieci, zastanawiają się, czy mogą jeszcze odzyskać figurę sprzed ciąży.

Prawdopodobnie każda przyszła mama zastanawia się, czy będąc w ciąży może używać tych samych kosmetyków [...]

Laktacja jest procesem wpisanym w kobiecą fizjologię, jednak wiele kobiet ma problemy z karmieniem piersią. Najczęstszym powodem jest produkcja pokarmu w takiej ilości, która nie jest w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych malucha.

Endometrioza, zwana inaczej gruczolistością zewnętrzną, jest chorobą kobiet w wieku rozrodczym, która charakteryzuje się występowaniem ognisk błony śluzowej macicy poza jej jamą. [...]

Ból brzucha to najczęstsza dolegliwość zgłaszana przez pacjentki u lekarzy ginekologów. Niestety objaw ten jest trudny oceny.

Bóle podbrzusza bywają przypisywane typowo kobiecym dolegliwościom - menstruacji i owulacji. Zanim jednak sięgniesz po tabletki, zastanów się, czy przypadłość nie jest spowodowana zupełnie inną przyczyną.

Antykoncepcja przestała już być krępującym i wstydliwym tematem. Coraz więcej kobiet otwarcie wyraża swoje przekonania na temat rozważnego i świadomego planowania rodziny i w związku z tym – stosowania różnego rodzaju metod.

Miejsca intymne, zwłaszcza u kobiet, są niezwykle delikatne oraz wrażliwe. Wymagają zatem szczególnej pielęgnacji. Odpowiednia higiena miejsc intymnych daje poczucie świeżości oraz bardzo dobrą ochronę [...]

Tak zwane „łysienie telogenowe” dotyczy niemal 90% kobiet po porodzie. Jest związane z gwałtownym obniżeniem stężenia estrogenów w organizmie. Młoda mama gubi wówczas włosy równomiernie na całym obszarze głowy, przez co fryzura znacznie traci na objętości.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, polecanym między innymi przez Instytut Matki i Dziecka. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia naturalnego - ze strony matki np. problemy z laktacją, a ze strony dziecka alergia pokarmowa - to nie należy rezygnować z tego sposobu karmienia.

Niepłodność czy też problemy z poczęciem dziecka dotyczą coraz większej liczby osób. Spowodowane jest to przez wiele czynników, często przez rozwój cywilizacyjny, wieloletnie zażywanie antykoncepcji hormonalnej, a także różnego rodzaju problemy zdrowotne [...]

Choć narodziny dziecka to piękne wydarzenie w życiu kobiety, to czas ciąży i połogu może powodować pewne dolegliwości i dyskomfort młodej mamy. Warto wówczas zaopatrzyć się w aptece w takie produkty jak kosmetyki dla mam i kobiet w ciąży [...]

Musimy myśleć, kupując leki, ale to nie wystarczy. Trzeba brać pod uwagę psychikę człowieka. Jeśli wchodząc do sklepu, widzi się leki między bułkami, dżemami i czekoladkami, dostępne bez jakichkolwiek ograniczeń w spożywczaku, warzywniaku czy na stacji benzynowej, jeśli na regale w markecie widzi napis „apteka”, to nabiera przekonania, że leki to nic takiego.

Tematyka ciążowa to jeden z podstawowych motywów kobiecych marzeń sennych. Kobiety śnią o ciąży w bardzo różnych wymiarach - od osobistego oczekiwania potomka, poprzez ciążę kogoś z najbliższego otoczenia, aż po widzenie we śnie całkowicie obcej kobiety będącej w ciąży.

W okresie dojrzewania, gdy jeszcze nastolatka, czy też już młoda kobieta zaczyna miesiączkować, w organizmie zachodzi szereg zmian, głównie hormonalnych. To na ich bazie powstają różnorodne objawy, w tym bóle menstruacyjne [...]

Katar, czyli mówiąc fachowym językiem – nieżyt nosa, jest często występującym objawem zapalenia błony śluzowej nosa u dzieci i dorosłych. Pojawia się zazwyczaj nagle i natychmiast obniża nastrój. Jak można wobec tego skutecznie się go pozbyć?

Poranne mdłości w pierwszym trymestrze to nic w porównaniu z problemami zdrowotnymi charakterystycznymi dla końcowego etapu ciąży. Jednym z nich jest bolesność stawów kolanowych.

Jednym z największych zmartwień przyszłych mam są pojawiające się w trakcie ciąży rozstępy, istnieje bowiem poważne ryzyko tego, że nie ustąpią one po rozwiązaniu.

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (niekiedy mylnie określana również jako cholestaza ciążowa) to ciągle jeszcze bardzo tajemnicze schorzenie wątroby.

Która kobieta chociaż raz nie pomalowała sobie ust? Niekoniecznie musiała to być pomadka kolorowa, ale na przykład ochronna, bezbarwna?

Zerwanie z nałogiem palenia to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie można podarować dziecku, które właśnie przyszło na świat.

Cukrzycę ciążową stwierdza się, jeśli występują zaburzenia tolerancji glukozy wykryte po raz pierwszy w czasie ciąży u wcześniej zdrowych kobiet. Cukrzyca ciążowa występuje u ok. 3% wszystkich kobiet w ciąży.

Ból brzucha nie jest niczym nienaturalnym w trakcie ciąży, powoduje jednak wiele niepokoju. Czy rzeczywiście ból brzucha w ciąży stanowi powód do obaw?

W naszej kulturze uważa się, że każda młoda matka po przyjściu na świat dziecka powinna być przepełniona szczęściem. Tymczasem dane mówią o tym, że blisko 20% Polek zmaga się z problemem depresji poporodowej [...]