Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Uciążliwy katar – jak się go pozbyć?

Katar, czyli mówiąc fachowym językiem – nieżyt nosa, jest często występującym objawem zapalenia błony śluzowej nosa u dzieci i dorosłych. Pojawia się zazwyczaj nagle i natychmiast obniża nastrój. Jak można wobec tego skutecznie się go pozbyć?

katar

Chociaż na ogół katar nie jest groźny, to jednak potrafi skutecznie uprzykrzać życie. Doskonale wiedzą o tym alergicy, ale chyba nikt z nas nie przepada za uciążliwym uczuciem zapchanego nosa, kichaniem oraz ciągłym sięganiem po chusteczki, co daje tylko krótkotrwałą ulgę. Teraz jednak do dyspozycji są leki nowych generacji, które pomagają w szybkim pozbyciu się tego problemu. Najważniejsze to określenie przyczyny powstawania kataru, ponieważ to na tej podstawie można dobrać efektywne leczenie.

Przyczyny kataru

Katar jest objawem wielu schorzeń. Uciążliwa wydzielina, zatkany nos, drapanie i kichanie mogą mieć różnorodne podłoże. Katar na ogół ma źródło infekcyjne – jego powodem są zakażenia wirusowe i towarzyszy on przeziębieniom i grypom. Również wyróżniamy katar alergiczny, który pojawia się sezonowo lub ma charakter przewlekły. Wtedy katar jest objawem reakcji uczuleniowej na dany alergen, na przykład pyłki roślin, naskórek i sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego. Oprócz tych dwóch przyczyn kataru wyróżnia się także inne – powodem dolegliwości może być wykonywany zawód, zaburzenia hormonalne, wpływ zażywanych leków, a także jedzenie zbyt ostrych i gorących potraw.

Leczenie kataru

Wobec tego, jak pozbyć się kataru? Leczenie jest głównie objawowe i należy dobrać właściwą jego formę. Celem leczenia jest obkurczenie naczynek krwionośnych w nosie oraz zmniejszenie obrzęku błony śluzowej. W tym celu wykorzystuje się takie substancje jak ksylometazolina. Zwykle występują w formie kropel lub aerozoli, ale także jako wygodne tabletki. Leki zawierające te związki są polecane osobom, które mają katar pochodzenia infekcyjnego, ale należy pamiętać, że nie powinno się ich stosować dłużej niż około 4 dni, ponieważ mogą wywołać lekooporny nieżyt nosa.

Natomiast w przypadku kataru alergicznego lepiej sprawdzają się leki przeciwhistaminowe II generacji, na przykład azelastyna, która zaczyna działać już po kilkunastu minutach. Preparaty są sprzedawane w postaci sprayów, dlatego są komfortowe w użyciu, a miejscowa aplikacja powoduje, że ich skuteczność jest także zwiększona.

Leki na katar można dostać obecnie w aptekach. Większość z nich sprzedawana jest bez recepty.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy