Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Czy warto kupić butelkę antykolkową?

Kolki to dolegliwości ze strony układu pokarmowego u niemowląt. Szacuje się, że średnio nawet co drugie niemowlę może cierpieć z tego powodu. Niestety przyczyn kolki może być wiele, a butelki antykolkowe zapobiegają tylko jeden z nich, choć bez wątpienia najistotniejszej.

butelka antykolkowa

Oznacza to, że nie ma stuprocentowej gwarancji, że butelka kolkowa zapobiegnie problemom z brzuszkiem maluszka, ale jest ku temu bardzo wysokie prawdopodobieństwo.

Co jest przyczyną kolek?

Za główną przyczynę kolek uważa się zaleganie gazów w brzuszku i jelitach dziecka. Objawia się to twardym brzuszkiem, głośnym płaczem, a także podkurczaniem nóżek. Gazy mogą zostać uwięzione w brzuszku dziecka z kilku powodów, a jednym z nich jest nieprawidłowe podawanie pokarmu.

Jeśli karmimy dziecko butelką, bardzo ważne jest, aby co jakiś czas pozwolić, by dziecku się odbiło. Najlepiej pomóc mu poprzez zmianę jego pozycji na pionową i delikatne klepanie po pleckach. Oprócz tego jeśli karmimy dziecko mieszanką mleka modyfikowanego, bardzo ważne jest, aby robić to o stałych porach, ponieważ mleko modyfikowane jest gorzej trawione od mleka matki. Jeśli te metody nie pomagają, można rozważyć również zakup mleka o recepturze antykolkowej.

Może okazać się, że problemem nie jest zalegające powietrze, ale na przykład alergia lub nietolerancja pokarmowa. Wtedy nie pomoże nic, póki nie wyeliminujemy szkodliwego składnika diety.

Czym różni się butelka antykolkowa od zwykłej?

Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań technologicznych dotyczących zapobiegania kolkom. Ich celem jest oddzielenie bąbelków powietrza od podawanego dziecku pokarmu. Mogą być one uwięzione na dnie butelki lub smoczka. Butelki antykolkowe (https://www.philips.pl/c-m-mo/butelki-i-smoczki-dla-niemowlat/butelki-antykolkowe-dla- niemowlat/wszystkie) w bardzo wielu przypadkach rozwiązują problem kolek. Pomimo ich wysokiej ceny w porównaniu ze zwykłymi butelkami opłaca się je kupić, ponieważ bardzo obniżają ryzyko tej nieprzyjemnej dolegliwości. A jak rodzic przeżył raz napad kolki, to wie, że jest to traumatyczne nie tylko dla dziecka. Aby oszczędzić cierpienia sobie i dziecku, warto nawet profilaktycznie stosować właśnie butelkę antykolkową lub butelkę z antykolkowym smoczkiem.

O akcesoria do karmienia trzeba należycie dbać

Pamiętajmy przy tym, że niezależnie od tego, na jaki rodzaj butelki się zdecydujemy, bardzo ważne jest zachowanie sterylności. Butelkę antykolkową myje się trudniej, potrzeba do tego chwili cierpliwości i uwagi. Jeśli podamy dziecku mleko w niedomytej butelce, najprawdopodobniej czekają go inne dolegliwości ze strony układu trawiennego. Kolejną sprawą jest smoczek - należy wymieniać go tak często, jak to potrzebne. Gdy dziecku już wyrosną ząbki, za każdym razem gdy zdarzy się, że przegryzie smoczek, należy go wymienić na inny. Inaczej dziecku grożą kolki, bo w ten sposób właśnie powietrze może zostać uwięzione w jelitach. Choć im dziecko starsze, tym łatwiej radzi sobie z takimi sytuacjami, wypuszczając nadmiar gazów samodzielnie.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy