Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Menstruacja oraz owulacja – jak zwiększyć swoją szansę na zajście w ciążę

Kobieta wykazuje się największą płodnością w czternastym dniu cyklu menstruacyjnego. To właśnie wtedy komórka jajowa zostaje wypuszczona w stronę macicy. Kiedy napotka komórkę plemnikową, powstanie kolejny organizm, który za trzy kwartały przyjdzie na świat.

młoda dziewczyna

Cykl menstruacyjny

Cykl menstruacyjny, to powtarzające się mniej więcej co 28 dni zmiany w organizmie kobiety zachodzące pod wpływem gruczołów wydzielających hormony. Za jego sprawą kobieta może począć i urodzić dziecko. Cykl menstruacyjny składa się z czterech faz: menstruacyjnej, folikularnej, owulacyjnej oraz lutealnej.

Faza menstruacji

Menstruacja to pierwsza faza cyklu menstruacyjnego. Trwa przez 1, 2, 3 i 4 dzień cyklu. Dni te stanowią czas niepłodny dla kobiety. Podczas menstruacji złuszcza się nabłonek macicy, co objawia się krwawieniem z pochwy.

Faza folikularna

Faza folikularna to kolejna, druga faza cyklu menstruacyjnego. Trwająca od 5 do 13 dnia cyklu. Dni te, z wyjątkiem kilku ostatnich, stanowią czas niepłodny dla kobiety. Podczas fazy folikularnej dojrzewają pęcherzyki Graafa, które ostatecznie wypuszczają komórkę jajową.

Faza owulacji

Owulacja to trzecia faza cyklu menstruacyjnego. Trwa ona w 14 dniu cyklu. Dzień ten stanowi czas płodny dla kobiety. Podczas owulacji komórka jajowa, czyli tak zwane jajeczko, zostaje wypuszczona w kierunku macicy – jeśli natrafi w tym czasie na komórkę plemnikową, to powstanie zygota, jeśli nie natrafi, to obumrze.

Faza lutealna

Faza lutealna to ostatnia faza cyklu menstruacyjnego. Trwająca od 15 do 28 dnia cyklu. Dni te, z wyjątkiem kilku pierwszych, stanowią czas niepłodny dla kobiety. Podczas fazy lutealnej pęcherzyki Graafa przekształcają się w gruczoły, które wydzielają hormony przyczyniające się do rozwoju i wzrostu ewentualnego zarodka.

Czas płodny oraz czas niepłodny kobiety

Tak zwany kalendarzyk miesiączkowy uznaje się za najlepszą formę poczęcia nowej osoby, a jednocześnie uniknięcia tego. Wszystko przez to, że na jego podstawie można obliczyć kiedy posiada się dni płodne, a kiedy dni niepłodne. Istnieje tylko jeden warunek, mianowicie taki, że cykl menstruacyjny, a co za tym idzie wszystkie jego fazy, przebiegają regularnie. Aby przebiegały regularnie należy przede wszystkim prowadzić zdrowy styl życia i bacznie obserwować swój organizm, jak też zmiany w nim zachodzące. Za czas niepłodny uchodzą dni 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 i 10 oraz 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 i 28 cyklu menstruacyjnego. Za czas płodny z kolei uchodzą dni 11, 12, 13, 14, 15, 16 i 17 cyklu menstruacyjnego, ponieważ w 14 dniu, podczas fazy owulacyjnej, jajeczko zostaje uwolnione, może ono jednak wędrować już nieco wcześniej i jeszcze nieco później. W celu zwiększenia swoich szans na poczęcie dziecka i zostanie matką, należy podejmować częste współżycie w okolicach fazy owulacyjnej przypadającej przeważnie, choć przede wszystkim w zależności od konkretnego organizmu, na 14 dzień cyklu menstruacyjnego.

Sprawdź kalendarz Ovufriend tutaj.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy