Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Aaa, kotki dwa – śpiewajmy kołysanki naszym dzieciom

kołysanka

Większość rodziców instynktownie wie, jak uspokoić płaczące niemowlę i wprowadzić je w stan błogiego odprężenia i relaksu, tak, by chętnie spało - śpiewając mu. Ludzie od wieków śpiewają kołysanki swoim dzieciom, głównie po to, by je wyciszyć przed snem. Śpiewaliby pewnie częściej i chętniej, gdyby już wtedy wiedzieli to, co odkryli współcześni – kołysanki to coś więcej niż część rytuału zasypiania.

Kocham cię i chcę, byś był bezpieczny

Chociaż pierwotną funkcją kołysanek jest usypianie i zazwyczaj nuci się je właśnie wieczorami, zaraz po kolacji, myciu ząbków i opowiadaniu bajki na dobranoc, istnieje jeszcze jeden aspekt śpiewania własnym dzieciom: zacieśnianie więzi. To wtedy właśnie rodzic i jego pociecha tworzą i umacniają wzajemną emocjonalną bliskość. To także intymny czas dla nich dwojga na to, by skoncentrować się na sobie i pielęgnować pełną zaufania i spokoju więź. Oczywiście, nie wszystkie niemowlęta są tak ugodowe jeśli chodzi o godziny snu i czasem trzeba stoczyć prawdziwy bój o to, by maluch zechciał oddać się w ramiona Morfeusza. Wszyscy wiemy, że pobudzone i płaczące niemowlę będzie miało większy problem z zaśnięciem. Bliskość rodzica w tej sytuacji okazuje się niezastąpiona. Ponieważ mówienie do dziecka, czy głośne czytanie, stymuluje dziecko do komunikacji, może to dodatkowo uniemożliwiać mu zaśnięcie. W sytuacji kryzysowej najlepiej zatem wybrać kołysankę. Podczas gdy rodzic śpiewa, dziecko uspokaja się i odzyskuje poczucie bezpieczeństwa, czuje się ważne i kochane, a ściszony głos i dobitne frazowanie piosenki, pozwalają w naturalny sposób pożegnać mijający dzień.

Słucham muzyki – jestem mądrzejszy

Co ciekawe, badania zajmujące się wpływem muzyki na rozwój dzieci dowodzą, że podczas jej słuchania i bez podziału na muzykę instrumentalną czy wokalną, w mózgu dziecka powstają specyficzne połączenia nerwowe. Ich wyjątkowość polega na tym, że są możliwe do wytworzenia tylko w jeden, konkretny sposób i wyłącznie we wczesnych latach dzieciństwa. Przypuszcza się również, że wspomniane połączenia wpływają korzystnie na rozwój innych zmysłów, jak wzrok i mowa. Można się spodziewać zatem, że im więcej połączeń tego typu zostanie stworzonych, tym większy osiąga się potencjał do rozwoju mózgu w tych obszarach. Idąc tym tropem można założyć, że wraz z oswajaniem dziecka z muzyką od najwcześniejszych lat, wspiera się jego potencjał do uczenia się. Dodatkowa korzyść płynąca ze śpiewania dziecku kołysanek, to przyspieszenie dzięki temu rozwoju jego mowy. Jak wiadomo, piosenki zawierają w sobie elementy powtórzeń, rytm i rymy. Dzięki temu, maluch szybciej i łatwiej uczy się konkretnych zwrotów, a później łatwiej mu ich użyć adekwatny sposób w sytuacji z życia codziennego.

Kołysanki także dla rodzica

Nie tylko dziecko zyskuje podczas słuchania kołysanek. Także rodzic, czy opiekun, może odczuć terapeutyczny skutek tego wieczornego rytuału. Śpiewanie, tak samo jak słuchanie śpiewu, pomaga się zrelaksować, wyciszyć, rozluźnić spięte mięśnie. Zarówno dzieciom jak i rodzicom kołysanki sprawiają olbrzymią radość, i to nawet wtedy gdy ci ostatni nie są szczególnie uzdolnieni muzykalnie. Pamiętajmy, że dzieci stanowią naszą najwierniejszą i bezkrytyczną publiczność, która wybaczy nam kilka fałszywych nut, w zamian za odrobinę ciepła i bezpieczeństwa, które dostanie od nas przed snem. Jeżeli szukasz inspiracji możesz znaleźć różne kołysanki na http://www.osesek.pl/wychowanie-i-rozwoj-dziecka/kolysanki.html

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy