Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Histeroskopia w leczeniu niepłodności

Niepłodność czy też problemy z poczęciem dziecka dotyczą coraz większej liczby osób. Spowodowane jest to przez wiele czynników, często przez rozwój cywilizacyjny, wieloletnie zażywanie antykoncepcji hormonalnej, a także różnego rodzaju problemy zdrowotne, na przykład u kobiet - zmiany endometryczne. Na szczęście jest wiele metod leczenia niepłodności, a in vitro, które jest doskonale znane z powodu stałej obecności w debacie publicznej, jest tylko jedną z nich, zwykle stosowaną wówczas, gdy inne zawiodą.

śpioszki

Obok in vitro, do najpopularniejszych metod leczenia niepłodności należą inseminacja i histeroskopia. Ten pierwszy zabieg polega na wprowadzeniu do macicy kobiety odpowiednio spreparowanego nasienia, przez co zajście w ciążę jest łatwiejsze niż podczas normalnej procedury, czyli stosunku. Jest to metoda znacznie mniej zaawansowana niż in vitro i często stosowana. Druga metoda zaś jest metodą diagnostyczną, a także zabiegową. Jest to wziernikowanie macicy. Badanie umożliwia obejrzenie macicy i wszelkich zmian i nieprawidłowości, jakie się w niej znajdują. Niektóre z nich mogą być odpowiedzialne za trudności z zajściem w ciążę. Histeroskopu używa się nie tylko do oglądania macicy, ale również, po wprowadzeniu do tulejki narzędzia odpowiednich przyrządów, do wykonywania zabiegów. Przeważnie są to szczypce służące do pobierania wycinka błony śluzowej w celu wykonania badań histopatologicznych. 

Metoda ta jest stosowana bardzo często w leczeniu niepłodności (i nie tylko, zleca się wykonanie tego badania na przykład w przypadku nieuzasadnionych krwawień z dróg rodnych). Wykonywana jest w znieczuleniu bądź bez niego jeśli korzysta się z mniejszego wziernika, bardzo rzadko zdarzają się powikłania i najczęściej już po jednym dniu można wrócić do normalnego trybu życia. Nie należy więc obawiać się, gdy lekarz wypisze skierowanie na takie badanie czy zabieg. 

Opisana metoda to proste badanie i prosty zabieg, w odróżnieniu od na przykład zapłodnienia in vitro, które wiąże się z nieprzyjemnymi procedurami (na przykład pobranie komórki jajowej) i nie zawsze już pierwsze podejście ma zadowalające rezultaty. Nie należy więc się tego obawiać.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy