Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

In vitro

Kobiety, które marzą o macierzyństwie, a z różnych przyczyn nie mogą doczekać się zajścia w ciążę, coraz częściej zastanawiają się nad zapłodnieniem pozaustrojowym. Ta ciągle jeszcze dość kontrowersyjna technika wspomaganego rozrodu niekiedy jest ostatnią szansą na macierzyństwo i ojcostwo, nie dziwi więc to, że skupia na sobie uwagę coraz większej grupy Polaków. Warto poznać zatem jej wady i zalety, aby podjąć świadomą decyzję dotyczącą zapłodnienia in vitro.

in vitro

Kiedy zainteresować się zapłodnieniem in vitro?

Zapłodnienie in vitro należy do bardzo kosztownych metod walki z niepłodnością, naturalne wydaje się więc to, że skorzystanie z tej metody jest uzasadnione jedynie wówczas, gdy inne techniki wspomagania rozrodu zawiodą albo ich stosowanie nie znajduje uzasadnienia. W przypadku kobiet czynnikami sugerującymi zasadność zastanowienia się nad sensem zapłodnienia mogą być zatem:

  • zaburzenia funkcjonowania jajników (w tym przedwczesna menopauza)
  • endometrioza w zaawansowanej postaci
  • poważne problemy z jajowodami (uniemożliwiające plemnikowi dostanie się do macicy)
  • zespół policystycznych jajników (gdy zawiodą inne metody)
  • zmiany w macicy utrudniające zarodkowi zagnieżdżenie się w niej (tu również in vitro ma mniejsze szanse powodzenia)
  • zaburzenia hormonalne (zwłaszcza wówczas, gdy mają one wpływ na upośledzenie rozwoju komórki jajowej).

Bywa i tak, że niepłodność jest spowodowana problemami, z jakimi boryka się nie kobieta, ale mężczyzna. Tu wskazaniem do zabiegu in vitro jest przede wszystkim uszkodzenie jąder, a także problemy z plemnikami (zbyt mała ich liczba, duży odsetek plemników o nieprawidłowej budowie albo niewielka ich ruchliwość.

Niekiedy bywa i tak, że choć para stara się o potomstwo, a badania prowadzone przez lekarzy nie są w stanie wskazać na przyczynę niepłodności, nie dochodzi do zapłodnienia. W takiej sytuacji również można zdecydować się na zabieg in vitro. Zabieg ten jest wybawieniem również dla tych par, u których występuje niepłodność immunologiczna, a więc taka, którą wywołuje obecność w szyjce macicy przeciwciał atakujących i zabijających plemniki.

Przebieg zapłodnienia in vitro

Osoby, które zaczynają interesować się zapłodnieniem in vitro nie raz bywają zaskoczone tym, że mówimy o wyjątkowo złożonym procesie. Rzeczywiście, klasyczna technika in vitro składa się z czterech faz, każda jest przy tym jednakowo ważna dla powodzenia zabiegu.

Pierwsze działania lekarza koncentrują się na stymulacji hormonalnej jajników, o powodzeniu in vitro często przesądza bowiem jakość komórki jajowej. Drugi etap polega na pobraniu gamet męskich i żeńskich od obojga partnerów (niekiedy wymaga to również właściwego przygotowania samych plemników) i doprowadzeniu do zapłodnienia w warunkach laboratoryjnych. Finalnym działaniem jest przeniesienie zarodka do organizmu matki tak, aby doszło do implantacji. To właśnie na tym etapie pojawiają się kontrowersje, szansa na zapłodnienie w ten sposób kobiety nigdy nie jest bowiem wyższa niż dwadzieścia albo trzydzieści procent. Lekarze próbują rozwiązać ten problem skłaniając kobiecy organizm do produkcji większej liczby komórek jajowych i tworząc większą liczbę zygot. Podobne postępowanie zwiększa szanse na zapłodnienie, jest jednak bardzo problematyczne z etycznego punktu widzenia i całkowicie nie do zaakceptowania przez pewne grupy potencjalnych pacjentów.

Szanse na powodzenie in vitro

Współczesna medycyna zdaje sobie sprawę z tego, że in vitro może być szansą dla wielu par bezskutecznie oczekujących potomstwa, nieustannie podejmowane są więc próby zwiększenia szansy na zapłodnienie i samo utrzymanie się płodu przez okres ciąży. Dziś skuteczne okazuje się dwadzieścia do trzydziestu procent zabiegów, choć oczywiście duże znaczenie ma w tym wypadku wiek matki i stan, w jakim znajdują się jej jajniki. Pary zazwyczaj decydują się na dwie albo trzy próby, co zwiększa szansę na poczęcie i utrzymanie ciąży.

Sam przebieg ciąży zasadniczo nie różni się od tego, z którym mamy do czynienia wówczas, gdy do zapłodnienia dochodzi w naturalny sposób, choć oczywiście należy liczyć się z tym, że wzrasta nieco ryzyko poronienia (wynika to właśnie z tego, że do samego zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka w macicy nie dochodzi w sposób naturalny). Dziecko może mieć również niższą wagę urodzeniową, a i sam poród może odbyć się wcześniej, same dzieci rozwijają się jednak tak samo, jak ich rówieśnicy, którzy przyszli na świat w wyniku poczęcia w naturalny sposób. Pary, które decydują się na zapłodnienie in vitro muszą również liczyć się z tym, że zabieg zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży mnogiej wymagającej szczególnie starannego prowadzenia.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy