Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Uporczywe bóle podbrzusza - zmora wielu kobiet

Bóle podbrzusza bywają przypisywane typowo kobiecym dolegliwościom - menstruacji i owulacji. Zanim jednak sięgniesz po tabletki, zastanów się, czy przypadłość nie jest spowodowana zupełnie inną przyczyną.

ból brzucha

Bóle podbrzusza - od czego zacząć?

W jamie brzusznej znajduje się wiele narządów, nie tylko jajniki, dlatego bez konsultacji z lekarzem niemożliwe jest postawienie diagnozy. Rozpoznanie choroby decyduje o efektach kuracji. Ustalenie przyczyny bólu pozwala także uniknąć zbędnych wydatków. Zamiast kupować wiele nieprzydatnych preparatów, lepiej nabyć ten, który przyniesie ulgę i pomoże wrócić do zdrowia. Porada lekarska okazuje się na wagę złota.

W miarę rozwoju internetu, dostęp do informacji stał się banalnie prosty, a w związku z tym znany doktor - zwany także wujkiem Google, traktowany jest jako wirtualny odpowiednik internisty, a czasem nawet medyczne guru. Porada online? Nie ma nic złego w poszukiwaniu wiedzy, w tym celu warto jednak korzystać ze sprawdzonych źródeł, takich jak adamed.expert. Choć warto wiedzieć, co mogą oznaczać poszczególne symptomy oraz poznać przyczyny, skutki i ewentualne konsekwencje bagatelizowania problemu, to leczenie zawsze rozpoczyna się w poradni medycznej. Trzeba o tym pamiętać przed zakupem leków i stawianiem diagnozy na własną rękę.

Bóle podbrzusza - możliwe przyczyny

Źródła omawianej dolegliwości bywają rozmaite, dlatego nie istnieje jeden złoty środek, który przyniesie ulgę w cierpieniu i uleczy chory narząd. Bóle podbrzusza mogą być spowodowane:

1. Kobiecym cyklem - w zależności od fazy cyklu, mogą pojawić się inne dolegliwości m.in.

  • ból międzymiesiączkowy - zwykle połączony z niewielkim plamieniem z pochwy, mija po upływie 1-2 dni,
  • ból owulacyjny - pojawia się w połowie cyklu,
  • endometrioza - ostry, kurczowy ból na początku menstruacji lub kilka dni przed jej rozpoczęciem, objawom zwykle towarzyszy ból podczas stosunku i oddawania stolca,
  • bolesne miesiączkowanie - tę dolegliwość zna wiele kobiet, u jednych objawy są bardziej nasilone, u innych mniej, poza typowym ostrym bólem podbrzusza, mogą pojawić się także: bóle głowy, biegunka, zaparcia, nudności oraz wzmożone oddawanie moczu.

2. Zaburzeniami układu pokarmowego - jeśli ból umiejscawia się z prawej strony, towarzyszy mu gorączka, nudności oraz brak apetytu, istnieje podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego. Bóle w podbrzuszu mogą także zwiastować inne schorzenia, m.in.: zespół nadwrażliwego jelita grubego, choroby zapalne jelit, nowotwory, zapalenie przydatków, zespół jelita wrażliwego oraz zapalenie żołądka. Wymienionym dolegliwością towarzyszą zwykle wzdęcia, nudności, wymioty oraz zmiany w oddawaniu stolca.

3. Zaburzeniami układu moczowego - pojawia się wówczas nagłe parcie na mocz lub ból podczas jego oddawania. Objawów lepiej nie bagatelizować, bowiem mogą one stanowić zwiastun wielu schorzeń, np.: odmiedniczkowego zapalenia nerek, kamicy moczowej, zapalenia pęcherza lub kolki nerkowej.

Inne przyczyny bólu podbrzusza

Wszelkie dolegliwości związane z jamą brzuszną warto omówić z internistą. Lekarz zleci wykonanie badań i zaproponuje odpowiednią kurację. Dzięki temu zyskasz pewność, że pozbędziesz się problemu, a nie złagodzisz objawy. Bóle brzucha mają wiele przyczyn, nie tylko te, wyżej wymienione. Rozstęp spojenia łonowego spowodowanego przebytymi porodami także daje podobne symptomy - podobnie zresztą jak: zapalenie miednicy, pęknięcie torbieli jajnika, skręt przydatków oraz poronienie samoistne. Przyczyn jest naprawdę wiele. Aby pozbyć się problemu, czasem wystarczą zwykła zmiana diety i ruch, niejednokrotnie jednak niezbędna okazuje się terapia ustalona przez lekarza.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy