Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Planowanie ciąży a suplementacja witaminy D – dlaczego warto?

Czym jest witamina D i dlaczego jest tak ważna dla organizmu? Czy kobiety planujące zajście w ciążę oraz te, które już są w ciąży powinny suplementować witaminę D? Kiedy zacząć ją przyjmować w jakich dawkach?

brzuszek

Osoby starające się o dziecko powinny dużo wcześniej zadbać o swoje zdrowie. Dotyczy to zarówno zdrowej diety, jak i odpowiedniej suplementacji witamin i składników mineralnych. Niedobór witaminy D może obniżyć szansę na zajście w ciążę. Witamina D m.in. wspomaga dojrzewanie komórek jajowych oraz zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Zatem podczas planowania ciąży, a także w trakcie jej trwania, warto suplementować witaminę D.

Witamina słońca

Witamina D nazywana jest witaminą słoneczną, gdyż jest produkowana przez organizm z cholesterolu, podczas przebywania na słońcu. Gdy słońca jest mało, czyli jesienią i zimą organizm produkuje jej bardzo mało. I stąd pojawiają się niedobory. Badania potwierdzają, że deficyt witaminy D to duży problem i to w ogromnej skali, gdyż dotyka prawie całej populacji w naszej strefie klimatycznej. Poza tym, że w Polsce jest mało słonecznych dni, to na niewystarczającą syntezę witaminy D wpływ mają także: długie przebywanie w pomieszczeniach, mała aktywność na świeżym powietrzu , stosowanie kremów z filtrem UV oraz nieodpowiednia dieta. Ponadto, z wiekiem efektywność syntezy witaminy D w skórze jest coraz mniejsza. Ponieważ niedobór występuje zarówno u osób starszych, dzieci, młodzieży i dorosłych, to wytyczne z 2018 roku zalecają suplementację witaminy D w całej populacji.

Planowanie ciąży a suplementacja witaminy D

Kobiety w ciąży powinny przyjmować witaminę D, gdyż są szczególnie narażone na jej niedobór. Poza tym witamina ta odgrywa istotną rolę w rozwoju płodu. W związku z tym, suplementacja witaminy D jest jak najbardziej zalecana. Ale nie tylko ciężarne powinny ją przyjmować, także kobiety, które dopiero planują ciążę.. Badania wykazały, że kobiety z prawidłowym poziomem tej witaminy mają dużo większe szanse na zajście w ciążę i urodzenie zdrowych dzieci.

Oczywiście witaminę D można dostarczać poprzez spożywanie odpowiednich pokarmów w nią bogatych, m.in. śledzi, węgorza, łososia, glonów morskich. Jednak dostarczenie odpowiedniej dawki witaminy D wraz z dietą jest bardzo trudne, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia suplementacja. Szczególnie ważna jest jej suplementacja w ciąży i podczas starań o dziecko. Więcej o witaminie D można przeczytać tu: https://bioaron.pl/witamina-d/.

Kiedy należy rozpocząć suplementację witaminy D?

Najnowsze wytyczne podają, że planując dziecko, mniej więcej pół roku przed zajściem w ciążę, kobiety powinny zmienić tryb życia - zadbać o odpowiednią dietę, zwiększyć aktywność fizyczną oraz przyjmować witaminę D i kwas foliowy. Rzecz jasna, czas potrzebny do osiągnięcia prawidłowego poziomu witaminy D może być różny i uzależniony od wielu czynników i indywidualnych predyspozycji oraz potrzeb organizmu.

Dawkowanie

Zgodnie z wytycznymi suplementacji i leczenia witaminą D z 2018 roku, kobiety planujące ciążę powinny otrzymywać ilość witaminy D, taką jak dla ogólnej populacji osób dorosłych ( min. 800 IU witaminy D na dobę). Jednak najlepiej jest skontrolować we krwi poziom metabolitu witaminy D tj. 25(OH)D i dobrać odpowiednią suplementację.

Podczas ciąży należy kontrolować poziom 25(OH)D i również dobrać optymalną suplementację. Jeżeli z różnych powodów oznaczanie 25(OH)D nie jest możliwe, zaleca się stosowanie witaminy D w dawce 2000 IU na dobę w czasie całej ciąży i karmienia piersią.

- ARTYKUŁ SPONSOROWANY -

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy