Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Jakie są objawy ciąży?

objawy ciąży Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne. Mogą one wskazywać równocześnie na zupełnie inną sytuację, a mianowicie na stan chorobowy. W terminologii medycznej wyróżnia się kilka rodzajów objawów ciążowych. Niektóre z nich są nie do podważenia i jednoznacznie wskazują na ciążę u pacjentki. Inne mogą, ale nie muszą potwierdzać tego, że kobieta spodziewa się dziecka.

Rodzaje objawów ciąży

Generalnie, najczęściej ginekolodzy wyróżniają trzy rodzaje objawów ciąży, a mianowicie:

  • Objawy subiektywne
  • Objawy prawdopodobne (obiektywne)
  • Objawy pewne (medyczne)

Jak można się spodziewać, objawy subiektywne mają najmniejsze prawdopodobieństwo potwierdzenia ciąży. Co ciekawe, nawet, jeśli u danej kobiety test ciążowy wykonany w domu pokaże ciążę, niekoniecznie musi on być zgodny z prawdą. Wiele kwestii może wpłynąć na zafałszowanie takiego wyniku. Z drugiej strony, jedna kreseczka na teście ciążowym, wskazująca na brak ciąży nie musi być wynikiem prawidłowym. Nawet w takim przypadku kobieta może spodziewać się dziecka.

Objawy subiektywne ciąży

Wśród subiektywnych objawów ciąży, które są różne u różnych grup kobiet, wymienia się między innymi takie symptomy jak:

  • Spóźniająca się menstruacja
  • Zgaga
  • Poranne nudności, które jednak mogą występować również w innych godzinach w ciągu dnia
  • Wymioty
  • Ślinotok
  • Tkliwość piersi i brodawek
  • Powiększenie się piersi
  • Wahania nastroju
  • Zmiany apetytu
  • Częstsze oddawanie moczu
  • Zawroty głowy
  • Wrażliwość na zapachy
  • Spadek energii, ciągłe zmęczenie
  • Zaparcia
  • Przebarwienia skórne
  • Częste skurcze jelit
  • Poczucie metalicznego posmaku w ustach

Można powiedzieć, że w gronie objawów subiektywnych ciąży wymienia się te sygnały, które dają pewne prawdopodobieństwo tego, że kobieta spodziewa się dziecka, ale wcale nie muszą one sprawdzić się w rzeczywistości. Spóźniająca się miesiączka na przykład może być spowodowana zapłodnieniem, ale równie dobrze może ona wskazywać na zmiany hormonalne w ciele kobiety, albo być wywołana chorobą, zmianą klimatu czy przedłużającym się stresem.

Najczęściej o objawach subiektywnych mówimy w odniesieniu do pierwszych tygodni ciąży. Później objawy są znacznie bardziej jednoznaczne i na ich podstawie można z dużym prawdopodobieństwem mówić o tym, że kobieta spodziewa się dziecka.

Objawy obiektywne ciąży

Nazywane są one również objawami prawdopodobnymi, które dają większe prawdopodobieństwo tego, że kobieta jest w ciąży. Są one niezależne od systemu nerwowego i psychiki kobiety. Są to objawy takie jak:

  • Podwyższona powyżej 37 stopni Celsjusza temperatura ciała, utrzymująca się u kobiety przez 2 lub 3 tygodnie po owulacji
  • Rozstępy skórne na brzuchu, udach czy pośladkach
  • Zmiany w gruczołach piersiowych – bolesność, większe napięcie skóry, widoczne pod nią naczynia krwionośne, jak również zwiększenie brodawek i ich przebarwienie
  • Zmiany w narządach płciowych, możliwe do zidentyfikowania podczas badania ginekologicznego

Objawy obiektywne, prawdopodobne można potwierdzić wykonując, zgodnie z instrukcją, test ciążowy płytkowy. Można go kupić w aptece albo w drogerii. Skuteczność nowoczesnych testów ciążowych jest bardzo wysoka, o ile zostaną one wykonane prawidłowo, najlepiej rano.

Objawy pewne ciąży

W ich przypadku nie ma możliwości pomyłki. Jeśli występują, dają pewność tego, że kobieta spodziewa się dziecka. Między innymi takim objawem jest embrion lub pęcherzyk widoczny podczas badania USG w około miesiącu po zapłodnieniu. Jeśli podczas KTG lekarz usłyszy czynność serca płodu, będzie pewien, że kobieta spodziewa się dziecka. Sama kobieta przekona się o tym sama w okolicach 20 tygodnia ciąży, kiedy poczuje ruchy płodu.

Zobacz też artykuł: Pierwsze objawy ciąży.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy