Polecamy portal: Mama to JA!
Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.
Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.
Kalendarz ciąży
- 21 tydzień ciąży
- 22 tydzień ciąży
- 23 tydzień ciąży
- 24 tydzień ciąży
- 25 tydzień ciąży
- 26 tydzień ciąży
- 27 tydzień ciąży
- 28 tydzień ciąży
- 29 tydzień ciąży
- 30 tydzień ciąży
- 31 tydzień ciąży
- 32 tydzień ciąży
- 33 tydzień ciąży
- 34 tydzień ciąży
- 35 tydzień ciąży
- 36 tydzień ciąży
- 37 tydzień ciąży
- 38 tydzień ciąży
- 39 tydzień ciąży
- 40 tydzień ciąży
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
- 15 tydzień ciąży
- 16 tydzień ciąży
- 17 tydzień ciąży
- 18 tydzień ciąży
- 19 tydzień ciąży
- 20 tydzień ciąży
Wybrane artykuły
- Ciąża pozamaciczna
- Waga dziecka w kolejnych tygodniach ciąży - TABELA
- Pierwsze objawy ciąży
- Jakie są objawy ciąży?
- Przyczyny depresji poporodowej
- Ciąża biochemiczna
- In vitro
- Ciąża bliźniacza
- Poród naturalny
- Palenie w ciąży
- Luteina w ciąży
- Zachcianki w ciąży
- Ciąża urojona
- Troska i coś więcej niż pomoc finansowa
Vademecum ciąży
Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.
Stało się – przed Tobą wspaniałe miesiące oczekiwania na dziecko! Zanim maluszek pojawi się na świecie, powinnaś przede wszystkim wiedzieć, jak dbać o swoje zdrowie i codzienną dietę. Ważne jest też, abyś poznała najważniejsze etapy w rozwoju pociechy.
W chwili obecnej najbardziej dokładnymi badaniami obrazowymi są tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Metody te obecnie są dość rzadko wykorzystywane w diagnostyce chorób kobiecych, nadal najczęściej badaniem jest klasyczne USG.
Chcesz się dowiedzieć, jak rozwija się dziecko w drugim trymestrze? Oto skrócony kalendarz ciąży obejmujący czwarty, piąty i szósty miesiąc rozwoju twojego maleństwa.
Nawet jeśli wydaje ci się, że do porodu pozostało sporo czasu, lepiej przygotuj wcześniej torbę do szpitala. Nigdy nie wiadomo, kiedy dokładnie zacznie się poród, a w takiej chwili z pewnością nie będziecie mieć głowy do pakowania rzeczy. Torbę spakujcie zatem wcześniej i zostawcie w widocznym miejscu, by nie trzeba było w pośpiechu jej szukać.
Kobiety w ciąży koniecznie powinny pamiętać o zabraniu w podróż całej dokumentacji medycznej. Nie można bowiem przewidzieć, kiedy konieczna okażę się wizyta u lekarza. Przyszłe mamy muszą również sobie przygotować na wyjazd napoje, najlepiej wodę oraz zdrowe, ale pożywne przekąski.
Czwarty miesiąc to już drugi trymestr ciąży. W tym czasie Twój brzuszek coraz bardziej zaczyna rosnąć, mija większość przykrych dolegliwości i w końcu możesz naprawdę zacząć cieszyć się swoim odmiennym stanem.
Miejsca intymne, zwłaszcza u kobiet, są niezwykle delikatne oraz wrażliwe. Wymagają zatem szczególnej pielęgnacji. Odpowiednia higiena miejsc intymnych daje poczucie świeżości oraz bardzo dobrą ochronę [...]
[...] w okresie starań o dziecko, kobiety bardzo często wykonują testy ciążowe, dzięki którym mogą jeszcze przed wizytą u swojego lekarza ginekologa dowiedzieć się czy w końcu są w wyczekiwanej przez siebie ciąży.
W czasie ciąży organizm kobiety dąży do zapewnienia możliwie najlepszych warunków rozwoju dziecka. Niezwykle istotne jest zatem prawidłowe odżywianie matki, zarówno przed zajściem w ciążę, w jej trakcie, a także po urodzeniu dziecka [...]
Problem bezpłodności jest coraz większy. Kliniki zajmujące się leczeniem par chorujących na bezpłodność pękają w szwach. Ludzie mają problem i zaczynają mówić o tym głośno.
Przyzwyczajając się do beztroskich chwil spędzonych z dzieckiem przystawionym do piersi, kobiety nie wyobrażają sobie momentu odstawienia. Niestety z czasem gruczoły mleczne zaczynają produkować mniejsze ilości pokarmu.
Układ pokarmowy maluszka zaczyna rozwijać się już od pierwszych tygodni ciąży. Jeszcze długo po narodzinach doskonali się anatomicznie i fizjologicznie – rosną organy wewnętrzne, dojrzewają enzymy trawienne i kształtuje się prawidłowa mikroflora jelitowa.
Nie możesz już się doczekać chwili, w której poznasz płeć swojego dziecka? Najlepszym momentem na to będzie tzw. USG połówkowe, które wykonuje się w okolicy 20 tygodnia ciąży.
Poród w domu zapewnia większą intymność i lepszą atmosferę, aniżeli poród w szpitalu. Oprócz kobiety rodzącej dziecko obecny jest na nim mąż lub inny członek rodziny oraz położna.
Kobieta wykazuje się największą płodnością w czternastym dniu cyklu menstruacyjnego. To właśnie wtedy komórka jajowa zostaje wypuszczona w stronę macicy. Kiedy napotka komórkę plemnikową, powstanie kolejny organizm, który za trzy kwartały przyjdzie na świat.
Każdy rodzic dba o to, żeby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i było przy tym zdrowe oraz szczęśliwe. Z pewnością i Ty pragniesz tego dla swojego malucha, dlatego wybierasz bezpieczne dla niego zabawki, pozbawione małych elementów, toksycznych farb i klejów.
Wbrew przekonaniu wielu osób ślub w ciąży nie jest wcale zjawiskiem nowym. Mieliśmy w nim do czynienia zarówno dwieście, jak i dwadzieścia lat temu, choć rzeczywiście, prawdą jest to, że zazwyczaj nie mówiono o nim zbyt głośno.
Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.
Zerwanie z nałogiem palenia to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie można podarować dziecku, które właśnie przyszło na świat.
W okresie ciąży organizm ma tendencję do zatrzymywania wody. Objawy tego widać m.in. na rękach czy twarzy, ale najbardziej uciążliwe jest to na stopach i nogach.
Będąc w ciąży, staranniej niż dotychczas dbamy o swoje zdrowie. Mamy świadomość, że troszcząc się o siebie, dostarczamy zarazem odpowiednich warunków rozwoju swojemu maluszkowi. [...]
Amniopunkcja – inwazyjne badanie prenatalne polegające na pobraniu próbki płynu owodniowego i poddaniu jej analizie laboratoryjnej.
Coraz częściej oczami wyobraźni widzisz siebie w roli mamy i czujesz, że już nadszedł ten odpowiedni moment, aby zacząć myśleć o powiększeniu rodziny? Pamiętaj o tym, że ciąża jest dla organizmu każdej kobiety ogromnym wyzwaniem. Z tego względu dobrze już zawczasu odpowiednio się do niej przygotować, jak? Oto 5 wskazówek, które Ci to ułatwią!
Do pierwszych objawów ciąży zaliczamy m.in. brak miesięczki, zmiany w wyglądzie piersi, nudności i wymioty, zmienność nastroju czy problemy z pęcherzem moczowym.
Laktator to gadżet niezbędny dla każdej młodej mamy, która chce karmić dziecko swoim mlekiem. Dlaczego poświęcić mu więcej uwagi przed zakupem? Jaki rodzaj wybrać? Oto wady i zalety dwóch rodzajów laktatorów: manualnego i elektrycznego.
Poród naturalny nie ma już żadnych tajemnic ani przed lekarzami, ani przed personelem medycznym, czas już więc najwyższy, aby przestały się go obawiać również przyszłe mamy.
Pojawienie się zachcianek utożsamiane jest zazwyczaj z pierwszym trymestrem ciąży, a więc z okresem, w którym kobiecy organizm uczy się dopiero funkcjonowania w nowych dla niego warunkach.
Poronienia, do których dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży, są często wyjątkowo traumatycznym przeżyciem dla obojga partnerów. Termin ciąża biochemiczna stosowany jest wówczas, gdy mówi się o wczesnym poronieniu.
Zapłodnienie to dopiero początek drogi, która prowadzi do ciąży. Istotną rolę odgrywa implantacja zarodka – moment, w którym blastocysta wnika w głąb błony śluzowej macicy. Poznaj przebieg tego procesu i dowiedz się, czy można rozpoznać czas zagnieżdżania zarodka.
Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]
Niemal każda kobieta, która decyduje się na ciążę po czterdziestce zastanawia się nad tym, czy nie okaże się ona niebezpieczna dla mającego przyjść na świat dziecka [...]
Mdłości i wymioty są charakterystyczną dolegliwością, która występuje u większości kobiet na początku ciąży (szacuje się że u 70%). [...]
Jednym z największych zmartwień przyszłych mam są pojawiające się w trakcie ciąży rozstępy, istnieje bowiem poważne ryzyko tego, że nie ustąpią one po rozwiązaniu.
Czym jest witamina D i dlaczego jest tak ważna dla organizmu? Czy kobiety planujące zajście w ciążę oraz te, które już są w ciąży powinny suplementować witaminę D? Kiedy zacząć ją przyjmować w jakich dawkach?
Najnowsze badania prowadzone przez naukowców sugerują, że luteina nie tylko chroni nasze oczy, ale również przyczynia się do lepszego rozwoju płodu. [...]
Zapotrzebowanie na energię wzrasta u kobiety ciężarnej o 300 kcal na dobę w drugim i trzecim trymestrze. Energia ta powinna być czerpana głównie z produktów o wysokiej wartości biologicznej, bogatych w mikroelementy i witaminy. [...]
Dzięki badaniom prenatalnym specjaliści są w stanie potwierdzić lub wykluczyć obecność chorób genetycznych i wad rozwojowych w organizmie dziecka już od wczesnego tygodnia ciąży. Wykrycie niektórych chorób pozwala podjąć leczenie już na etapie życia płodowego.
Pojawienie się w domu nowego członka rodziny często przynosi ze sobą wiele zmian – nie tylko emocjonalnych, ale również w organizacji samych wnętrz w mieszkaniu. Konieczne okazuje się kupienie nowych urządzeń, które do tej pory były zupełnie niepotrzebne – zobacz o czym mowa!
Wszyscy cieszą się z narodzin dziecka: rodzice, dziadkowe, dalsza rodzina i przyjaciele. Normalnym jest więc, że pragną powitać nowonarodzone maleństwo na świecie, dając jemu lub rodzicom przydatny prezent.
Ciąża to okres, w którym kobiety potrzebują szczególnie bogatej w witaminy i minerały diety. Są one ważne nie tylko dla zdrowia matki, ale i właściwego rozwoju dziecka. Dlatego też jeszcze przed zajściem w ciążę [...]
Macierzyństwo wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich jest przygotowanie niezbędnika przyszłej mamy. Co powinien zawierać?
Okres ciąży to wyjątkowy czas, który wymaga od Ciebie szczególnej dbałości o odżywianie. Spożywane przez Ciebie posiłki powinny być dobrze zbilansowane i dostarczać wszystkich najważniejszych składników odżywczych. Znaczącą rolę odgrywają witaminy [...]
Porody w Anglii i w Polsce nieco się różnią. Główne rozbieżności dotyczą prowadzenia ciąży (badań i opieki nad ciężarną).
Wiadomość o tym, że już niebawem zostaniesz mamą, jest niezwykle ekscytująca i wywołuje lawinę najróżniejszych uczuć. Nawet jeśli od dłuższego czasu planowałaś ciążę, fakt że już jesteś w ciąży z jednej strony jest powodem do ogromnej radości, z drugiej zaś może powodować niepewność i stres.
Lista pierwszych objawów ciąży jest dość długa, zdecydowana większość pytanych o nie kobiet przypomina sobie jednak przede wszystkim o jednym – spóźniająca się miesiączka. [...]
Seks w ciąży ma wieloczynnikowy wpływ jej przebieg. Po pierwsze nasienie jest materiałem biologicznym o największym stężeniu prostaglandyn odpowiedzialnych za dojrzewanie szyjki macicy i inicjowanie czynności skurczowej macicy. [...]
Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.
O ile o nadmiernym przyroście masy ciała w trakcie ciąży mówi się znacznie częściej, o tyle niedożywienie stanowi równie istotny problem. O niedożywieniu w trakcie ciąży mówimy wtedy, kiedy istnieje niedobór podstawowych składników pokarmowych w diecie przyszłej matki
Nie bez powodu ciążę nazywano niegdyś stanem błogosławionym. Do dziś jest to czas, który jest dla większości kobiet okresem oczekiwania i przygotowania do najważniejszej chyba życiowej roli. Do bycia mamą.
Skurcze Braxtona-Hicksa, nazywane także skurczami przepowiadającymi, są skurczami macicy, pojawiającymi się z reguły po dwudziestym tygodniu ciąży.
Kalendarz dni płodnych umożliwia sprawdzenie aktualnego dnia cyklu miesiączkowego. Nazywany jest kalendarzem małżeńskim i pomaga określić, kiedy kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę.
Nie ulega wątpliwościom, że kobiety lubią dostawać prezenty. Bez względu na to, czy podarunkowi towarzyszy konkretna okazja, czy stanowi on miły gest ze strony bliskiej osoby, radość z jego otrzymania jest równie duża.
Eleganckie tuniki zamiast rozciągniętych swetrów, albo wygodne jeansy zamiast nudnych dresów? Tak może wyglądać szafa przyszłej mamy! Czasami kobiety w ciąży zapominają o tym, co lubiły nosić wcześniej i narzucają na siebie mało wyjściowe ubrania. Podpowiadamy jak to zmienić.
Weszłaś w ten etap w życiu, w którym z myślenia o dziecku przechodzisz do czynnego starania się o zajście w ciążę? Doskonale! Z pewnością szczegółowo przedyskutowaliście tę decyzję z Twoim partnerem, omówiliście również plany dotyczące bliższej i dalszej przyszłości.
Niedobór witamin w ciąży zawsze odbije się na zdrowiu matki i dziecka. Brak istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji odżywczych może wpłynąć na wady anatomiczne płodu, a w ciele matki może spowodować stan przedrzucawkowy.
Ciąża trwa średnio 40 tygodni. W tym czasie wykonywany jest szereg badań, których zadaniem jest ocena nie tylko rozwoju i zdrowia samego dziecka, ale również stanu zdrowia matki. Wykonywane są badania obowiązkowe oraz takie, które kobieta może wykonać dobrowolnie.
Kilka tygodni przed porodem to czas niezwykle stresujący, zarówno dla matki, jak i dziecka, które już niebawem przyjdzie na świat.
Ciąża to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Wiele Pań nie wie jednak jak określić, w którym tygodniu ciąży się znajdują i kiedy nastąpi poród. Informacja ta ma duże znaczenie, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo mamy i dziecka.
Wczesne rozpoznanie cukrzycy w ciąży jest bardzo ważne. Choć to schorzenie dopada znikomy procent ciężarnych, nie można go lekceważyć. Cukrzyca w ciąży może być groźna nie tylko dla przyszłej mamy, ale też dla dziecka [...]
Pojawienie się pierwszych objawów, które mogą wskazywać na znajdowanie się w stanie błogosławionym, przeważnie bywa mylne i jest reakcją na stres związany z możliwym zapłodnieniem.
Cały okres ciąży to przede wszystkim mnóstwo zmian zachodzących w ciele i psychice kobiety, która lada moment stanie się matką, ale również i ciągły rozwój płodu, przygotowujący małego człowieka do przyjścia na świat.
To normalne, że od razu po wiadomości o ciąży rodzice chcą znać dokładny termin porodu. To w końcu dzień, na który trzeba się dobrze przygotować. Problem w tym, że... nikt tak naprawdę nie zna dnia ani godziny. Zaledwie 4% kobiet rodzi dokładnie w wyliczonym terminie.
Wzrost zapotrzebowania organizmu na kwas foliowy przed, w czasie i po przebytej ciąży, w żadnym wypadku nie powinien zostać zlekceważony.
Najczęściej wykonywanym badaniem prenatalnym którego celem jest wykrycie ewentualnych wad genetycznych, jest test PAPP-A oraz genetyczne USG. Badania te nie są swoiste, to znaczy, że kwalifikują do grupy ryzyka wiele kobiet [...]
Ciąża to specjalny stan, który wymaga wzmożonej troski kobiety zarówno o organizm swój, jak też rozwijającego się dziecka. Na co szczególnie powinna zwrócić uwagę ciężarna? W jaki sposób powinna o siebie zadbać? Podpowiadamy w poniższym artykule.
W filmach, gdy widzimy kobietę jadącą do porodu, zazwyczaj ma ona ze sobą jedynie torebkę i wielką poduszkę. Tymczasem wyprawka do szpitala dla mamy to nie tylko potrzebne dokumenty, aktualne badania, karta ciąży i telefon.
Kobiety, które marzą o macierzyństwie, a z różnych przyczyn nie mogą doczekać się zajścia w ciążę, coraz częściej zastanawiają się nad zapłodnieniem pozaustrojowym.
Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i chcesz jak najszybciej poznać datę porodu? Chociaż wstępny termin poznasz podczas pierwszej wizyty u ginekologa, możesz obliczyć go samodzielnie. Wystarczy skorzystać z uniwersalnej reguły Naegelego.
Pojawienie się nowego członka rodziny to zawsze ogromne przeżycie — a co dopiero, gdy jest to pierwsze dziecko! Czas oczekiwania na poród upływa zazwyczaj pod znakiem gorączkowym przygotowań, a młodzi rodzice często mają sporo wątpliwości związanych z odpowiednim przyszykowaniem domu na przybycie noworodka. Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Ciąża to nie choroba – o tym wie już każdy. Ciężarna kobieta, jeśli tylko czuje się na siłach i ma ochotę, może pracować, wychodzić na spotkania z przyjaciółmi, tańczyć, a nawet wyjechać na wymarzone wakacje za granicę.
Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.
Ciąża daje kilka charakterystycznych objawów, dzięki którym można o swoim stanie dowiedzieć się jeszcze przed wykonaniem testu ciążowego. Czy jednak rzeczywiści tkliwość i ból piersi zawsze sugeruje ciążę?
Podróż samolotem w okresie ciąży rodzi wiele pytań. Czy można bezpiecznie latać? Czy istnieją przeciwwskazania do odbywania takich podróży? Zanim wsiądziesz do samolotu, poznaj odpowiedzi na pytania budzące najwięcej wątpliwości.
Przy wyborze imienia dla dziecka warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest na pewno ładne brzmienie i komponowanie się w nazwiskiem.
Kwas foliowy (z jęz. łac. acidum folicum), to po prostu - witamina B9, przez niektóre źródła nazywana też B11. Podobnie jak większość innych witamin, musi być przyjmowana razem z pokarmem. Dlaczego kwas foliowy jest taki ważny dla zdrowia mamy i rozwijającego się w niej dziecka?
Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.
U większości kobiet ciąża jest najwspanialszym, długo wyczekiwaniem stanem, ponieważ pod swoim sercem noszą nowe, wciąż rozwijające się życie. Przyszłe matki myślą wówczas przede wszystkim o swoim potomku, ale powinny też postawić na komfort z racji nieuchronnych zmian.
Jednym z nowszych badań umożliwiających oszacowanie ryzyka wystąpienia chorób genetycznych jest przezierność fałdu karkowego znana też jako przezierność karkowa.
Jakie sygnały wysyłane nam przez organizm mogą być na tyle istotne, aby można było na ich podstawie zdecydować, że czas już na wykonanie testu ciążowego?
Warto zastanowić się nad tym, kiedy upławy w ciąży mogą oznaczać powód do niepokoju, a kiedy są one naturalną reakcją organizmu na dokonujące się w nim zmiany.
Ciąża prowadzi do wielu zmian zachodzących w kobiecym organizmie, jedną z nich jest zaś znaczący przyrost wagi. Zazwyczaj kobieta ciężarna waży o dziesięć lub jedenaście kilo więcej niż przed porodem.
Kompletowanie wyprawki dla noworodka wymaga chwili zastanowienia, zwłaszcza, jeśli maluszek planuje swoje przyjście na świat w zimowych miesiącach. Niższe temperatury, śnieg i wiatr to nienajlepsze warunki dla noworodka [...]
O ciąży mnogiej, czy też wielopłodowej, mówimy wówczas, gdy w macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek. W przypadku ludzi najczęściej mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą [...]
Młodzi rodzice, szczególnie przy pierwszym dziecku, łatwo dają ponieść się szaleństwu zakupów wyprawkowych. Często okazuje się potem, że połowa rzeczy była zupełnie zbędna. Jak skompletować wyprawkę dla niemowlaka, by znalazły się w niej praktyczne rzeczy?
Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.
Kobieta w czasie dziewięciu miesięcy ciąży regularnie przybiera na wadze. Zwiększa się jej zapotrzebowanie kaloryczne w związku z koniecznością wykorzystywania dodatkowej energii na potrzeby budującego się organizmu dziecka.
Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]
Ból brzucha nie jest niczym nienaturalnym w trakcie ciąży, powoduje jednak wiele niepokoju. Czy rzeczywiście ból brzucha w ciąży stanowi powód do obaw?
Zapotrzebowanie na kwas foliowy w ciąży jest wysokie i jego pokrycie wyłącznie za pomocą diety jest praktycznie niemożliwe. Dlaczego związek jest niezbędny ciężarnym? Kiedy przyjmować kwas foliowy i w jakich ilościach?
Ciąża urojona (graviditas spuria) jest schorzeniem z pogranicza ginekologii i zaburzeń psychicznych. Spotyka się też określenia ciąża rzekoma lub ciąża histeryczna. [...]
O ciąży bliźniaczej mówi się wówczas, gdy w organizmie kobiety rozwija się nie jeden, ale dwa płody. Warto mieć jednak na uwadze to, że nie stanowi ona wcale monolitu. [...]
Ból brzucha to najczęstsza dolegliwość zgłaszana przez pacjentki u lekarzy ginekologów. Niestety objaw ten jest trudny oceny.
Niemal co druga kobieta spodziewająca się dziecka skarży się na zaparcia, a choć mamy do czynienia z dolegliwością, którą uznaje się za typową dla ciąży, informacja taka wcale nie poprawia nikomu humoru [...]