Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Testy ciążowe

testy ciążowe Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych. Nie są one jednak zbyt precyzyjne i w wątpliwych sytuacjach rozstrzygające są badania krwi. Testy paskowe cechują się też ograniczeniami metodycznymi, które w pewnych sytuacjach mogą być przyczyną zafałszowania wyników oznaczeń.

Do wykrywania ciąży używa się testów hormonalnych opierających się na oznaczaniu stężenia ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG). HCG jest hormonem produkowany w czasie ciąży, początkowo tylko przez zarodek, a następnie przez łożysko. Jego funkcją jest utrzymanie ciałka żółtego. Stężenie HCG jest wykrywalne już po 6 dniach od chwili zapłodnienia; gwałtownie rośnie po 8 dniu i następnie podwaja się co 2-3 dni. Szczyt osiąga w 80 dniu i na takim poziomie utrzymuje się do końca ciąży. Stężenie HCG jest wyższe w ciąży wielopłodowej. Gonadotropina produkowana jest zasadniczo tylko podczas ciąży – wyjątek stanowią rzadkie choroby takie, jak zaśniad groniasty i rak kosmówki. Poziom HCG we krwi poniżej 5 mIU/ml oznacza brak ciąży. Jeśli stężenie jest wyższe wzrasta prawdopodobieństwo ciąży, ale dopiero wynik powyżej 25 mIU/ml daje pewność ciąży.

Najbardziej czułe są testy ciążowe badające obecność HCG we krwi. Test radioimmunologiczny wykorzystuje przeciwciała przeciwko podjednostce beta gonadotropiny (ßHCG). Wyniki dodatnie uzyskuje się już po 8 dniach od zapłodnienia. Testy ciążowe badające surowicę krwi ilościowo oznaczają ß-podjednostkę HCG, która różni się od ß-podjednostki LH, stąd czułość tych testów jest większa niż testów moczu.

Najbardziej popularnym testem ciążowym jest test paskowy in vitro wykonywany z próbki moczu. Jest to jednorazowy test o skuteczności na poziomie 96%. Wykrywa ciążę w już w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Test ten ma mniejszą swoistość w porównaniu z badaniem krwi, ale przemawia za nim niska cena, dostępność i możliwość wykonania w warunkach domowych. Badanie przeprowadza się za pomocą paska, na który wcześniej umieszczono odczynniki chemiczne. Po naniesieniu na pasek próbki moczu jego składniki wchodzą w reakcje chemiczne, a ich wynikiem jest pojawianie się barw w polach testowym i kontrolnym. Przy wykonywaniu testu należy ściśle kierować się instrukcją producenta, a odczytując test zwracać uwagę na intensywność barwy i czas od rozpoczęcia próby.

HCG jest hormonem białkowym (glikoproteiną), dlatego duża zawartość białka w próbce moczu może dawać wyniki fałszywie pozytywne. Testów paskowych nie powinno się używać w trakcie leczenia niepłodności, gdyż podawane w tym czasie hormony zafałszowują wynik badania. Wynik fałszywie ujemny może pojawić się, jeśli badanie zostało wykonane z innej próbki niż mocz poranny, kobieta przyjęła zbyt dużo płynów i mocz jest bardzo rozrzedzony, test jest złej jakości. Paski testowe powinny być przechowywane w temperaturze 4-30°C. Nieodpowiednie przechowywanie lub transport, czy przemrożenie testów znacznie obniża ich skuteczność.

Zobacz również temat: Kiedy zrobić test ciążowy?

Bibliografia:
  1. Beck W. Położnictwo i ginekologia. Urban & Partner. Wydawnictwo Medyczne Wrocław 1995.
  2. Solnica B. Badanie moczu za pomocą pasków testowych. Medycyna Praktyczna 2010;6:90-94.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!

Marta
o dziecko staralismy sie prawie 12 miesiecy szczerze mowiac zaczełam juz watpić czy nam sie uda, pewnego dnia przy braku miesiączki postanowiłam zrobic test byłam pewna ze wynik jak zawsze bedzie negatywny jednak tym razem pojawiły sie upragnione dwie kreseczki
był to cudowny prezent dla nas dwojga, tego dnia bowiem obchodziłam urodziny i 4 rocznice slubu, był to najlepszy prezent jaki moglismy dostac
11 lat temu
+1
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Olka
Anka, no niezła historia
Mój mąż dostał właśnie taki test w prezencie - przewiązany czerwoną kokardką już z dwoma ślicznymi kreseczkami
11 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Anka
Faktycznie testy paskowe są super proste w wykonaniu No i można je zrobić w zasadzie wszędzie Mnie ciekawość dopadła na wakacjach (a byliśmy na Litwie). Pani w aptece ni w ząb po angielsku, więc nie bardzo wiedziałam jak jej wytłumaczyć, ze chodzi i o test ciążowy. Na szczęście jeden z nich był wystawiony w witrynce. Wystarczyło już tylko pokazać palcem Potem w hotelu chwila prawdy... I dwie kreski. Mina męża...bezcenna
11 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy