Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Wygraj walkę z nietrzymaniem moczu

Inkontynencja to w dzisiejszym świecie jedno z najczęściej występujących schorzeń. Niestety kobiety, zwłaszcza te po kilku ciążach, są na niego szczególnie narażone. Jak sobie z nim poradzić?

nm

Co powoduje nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to jedna z najpopularniejszych dolegliwości cywilizacyjnych. Ciężko wskazać jedną przyczynę. W przypadku kobiet najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, a w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się te z nas, które ukończyły 45 lat. Szczególnie narażone są te z nas, które mają za sobą kilka ciąż. Dlaczego? Otóż ten rodzaj inkontynencji polega na popuszczaniu moczu przy każdym wysiłku, który zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej (może to być zwykłe kichnięcie). Wynika to z osłabienia mięśni, które są odpowiedzialne za trzymanie pęcherza, a na zmniejszenie ich sprawności wpływa między innymi ciąża, podobnie jak otyłość czy zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzy.

Jaki wpływ może mieć ta dolegliwość?

Niestety to schorzenie skutkuje obniżeniem komfortu życia. Chorzy wstydzą się tej dolegliwości, jako że może wiązać się z nieprzyjemnym zapachem i ciągłymi wizytami w toalecie, które są kłopotliwe. Dlatego często rezygnują z życia towarzyskiego, wyjazdów, a zwłaszcza z podejmowania aktywności fizycznej. To jednak błąd. Wystarczy bowiem sięgnąć po odpowiednie artykuły higieniczne. Obecnie na rynku jest naprawdę duży wybór majtek chłonnych i wkładek anatomicznych. Na przykład pieluchomajtki dla dorosłych TENA występują w wielu rozmiarach i kilku poziomach chłonności, a właśnie ich dopasowanie to podstawa odzyskania komfortu.

Jak leczyć inkontynencję?

Równie istotne, jak doraźne sposoby radzenia sobie z problemem, jest podjęcie leczenia, zwłaszcza że zazwyczaj przynosi ono bardzo dobre efekty. Należy jak najszybciej udać się na wizytę u specjalisty, czyli urologa lub ginekologa i w żadnym wypadku nie zatajać przed nim informacji związanych z nietrzymaniem moczu. Tylko w ten sposób będzie on w stanie wybrać odpowiednią terapię. Może zalecić chirurgiczne leczenie nietrzymania moczu lub zastosowanie metod zachowawczych. Do tych ostatnich należy fizykoterapia, środki farmakologiczne, a także ćwiczenia mięśni Kegla. Te ostatnie możemy wykonywać także, aby zapobiec wystąpieniu wysiłkowego nietrzymania moczu w przyszłości.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!

Marta
Też miałam problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Znajoma poleciła mi gabinet fizjoterapeuty w Warszawie http://fizjospot.pl/ do którego się wybrałam. Na początku byłam specyficznie nastawiona, ale p. Aleksandra bardzo mi pomogła! Za to jestem jej niezmiernie wdzięczna!
8 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy