Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Butelka antykolkowa dla niemowląt

dziecko z butelką

Kolka to niegroźna, ale bolesna i mocno uciążliwa przypadłość niemowląt. Jej główna przyczyna wynika z nie w pełni ukształtowanego układu pokarmowego, skąd bierze się problem z trawieniem enzymów mlecznych, występujących zarówno w mleku matki, jak i modyfikowanym. Sposobów na kolkę jest sporo, żaden nie jest idealny. Jedną z najprostszych, a przy tym naturalnych i jednocześnie najbardziej skutecznych metod jest stosowanie butelki antykolkowej. Warto ją wypróbować, jeśli chcemy zapobiegać występowaniu kolek u dzieci, jak również w przypadku, gdy kolki już wystąpiły.

Butelka antykolkowa różni się od tradycyjnej – ma inny kształt, jest zakrzywiona i wyposażona w wentyl powietrza. To właśnie dzięki zaworowi odpowietrzającemu powietrze przy karmieniu wpychane jest z powrotem do butelki zamiast do ust dziecka. Zmniejszenie ilości połykanego powietrza jest bardzo istotne, może zapobiec nie tylko kolkom, ale także zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji uszu i zminimalizować zjawisko ulewania. Zakrzywione butelki antykolkowe dodatkowo eliminują pęcherzyki powietrza, które mogą się pojawić podczas karmienia. Producenci butelek kolkowych zazwyczaj dużą wagę przywiązują do kształtu smoczka, który jest profilowany na wzór piersi kobieciej, co w dużym stopniu ułatwia karmienie naprzemienne – piersią i butelką. Stosowanie specjalnych butelek odgrywa rolę nie tylko profilaktyczną, jak dowiodły badania – karmiąc dziecko w odpowiedni sposób można zmniejszyć czy nawet wyeliminować dolegliwości związane z kolką, do której już doszło. Nowoczesne butelki antykolkowe są trwałe i bezpieczne. Można kupić model kompatybilny z laktatorem, dzięki czemu możliwe będzie odciąganie pokarmu bezpośrednio do butelki. Niektóre butelki posiadają dodatkowo jednorazowe torebki do karmienia, a także czujnik ciepła czy funkcję samosterylizacji. Ta ostatnia cecha jest dość istotna, ponieważ niemowlę powinno być karmione w warunkach możliwie sterylnych, a niestety butelkę antykolkową trudniej doczyścić niż zwykłą, jest to związane z jej specyficzną budową.

Trudne czyszczenia to jedna z dwóch wad butelek antykolkowych – drugą jest jej koszt, często wyższy niż w przypadku butelek tradycyjnych. Jednak korzyści, które można odnieść, karmiąc dziecko butelką antykolkową, są znaczne. Można w ten sposób zagwarantować większy komfort życia dziecku i sobie, gdyż kolki u niemowląt to przypadłość uciążliwa nie tylko dla maleństwa, ale także dla rodziców. Warto więc w taki zakup zainwestować.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy