Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Cukrzyca ciążowa

Cukrzycę ciążową stwierdza się, jeśli występują zaburzenia tolerancji glukozy wykryte po raz pierwszy w czasie ciąży u wcześniej zdrowych kobiet. Cukrzyca ciążowa występuje u ok. 3% wszystkich kobiet w ciąży. Najczęściej rozwija się w drugim trymestrze ciąży, a nasila w trzecim. Wykazano, że diagnozuje się ją 2,14 razy częściej u kobiet z nadwagą, 3,56 razy częściej w kobiet otyłych i aż 8,56 razy częściej u kobiet z ciężką otyłością w porównaniu do kobiet o wadze w granicach normy. Ponadto jej częstość zwiększa się wraz z wiekiem. U matek po 35 rż. występuje ona w 6,8% przypadków, a u matek młodych tylko w 1,6%. Fakt ten tłumaczy się częstszym występowaniem cukrzycy typu 2 u starszych kobiet. Czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy w czasie ciąży jest makrosomia w wywiadzie matki - 43% kobiet z makrosomią zapada na cukrzycę ciążową.

cukrzyca w ciąży

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży sprzyjają rozwojowi cukrzycy. Występuje nasilenie wydzielania hormonów działających odwrotnie do insuliny, np. laktogenu łożyskowego, estrogenów, progesteronu, kortyzolu. Cukrzycę ciężarnych rozpoznaje się, jeśli stwierdza się któryś z następujących parametrów:

  • glikemia na czczo >5,3 mmol/l (95 mg/dl),
  • doustny test tolerancji glukozy (OGTT, oral glucose tolerance test) po dwóch godzinach ≥7,8 mmol/l (140 mg/dl).

W monitorowaniu skuteczności leczenia wykorzystywany jest poziom odsetka hemoglobiny glikowanej (HbA1c). U kobiet w ciąży kryterium to jest bardziej rygorystycznie traktowane niż u pozostałych diabetyków, a celem terapeutycznym jest osiągnięcie wartości HbA1c ≤6,1%.

Zwiększone przenikanie glukozy i innych substancji odżywczych przez łożysko jest niekorzystne dla płodu, gdyż prowadzi do jego przekarmienia. Wyższy poziom wydzielania insuliny przez trzustkę płodu działa anabolicznie. Są to czynniki wywołujące makrosomię (masa urodzeniowa powyżej 4 kg), która może prowadzić do dystocji barkowej, urazów okołoporodowych lub konieczności ukończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego. Ponadto u potomstwa diabetyczek zdarzają się wady serca, nerek, przewodu pokarmowego, układu nerwowego i kostnego. Większość zaburzeń rozwojowych powstaje w 3-6 tygodniu ciąży, a ich nasilenie jest proporcjonalne do poziomu hiperglikemii. Natomiast nowonarodzone niemowlę narażone jest na hipoglikemię spowodowaną nagłym spadkiem dostawy glukozy z krwią pępowinową przy utrzymanej wysokiej produkcji insuliny przez trzustkę. Ponadto cukrzyca u matki jest czynnikiem rozwoju insulinooporności, otyłości i cukrzycy w późniejszym okresie u jej potomstwa. Zgodnie z teorią pamięci metabolicznej choroby metaboliczne są programowane w czasie życia płodowego zgodnie z warunkami, jakie otaczają płód w macicy. W późniejszym okresie organizm rozwija te schorzenia, z którymi spotkał się w czasie kształtowania swojego organizmu.

Podstawowym celem terapeutycznym w cukrzycy ciężarnych jest zapobieganie hiperglikemii, która działa niekorzystnie na płód. Istotna jest edukacja, postępowanie dietetyczne i wysiłek fizyczny w przypadku braku przeciwwskazań. Jeśli po 5-7 dniach stosowania diety cukrzycowej, wartości glikemii odbiegają od normy, rozpoczyna się leczenie insuliną lub rzadziej przeciwcukrzycowymi lekami doustnymi. Insulinoterapię kończy się zaraz po porodzie lub w 4.-6. tygodniu połogu. Rozpoznanie cukrzycy typu 2 powoduje konieczność stosowania insuliny do czasu zakończenia karmienia piersią, a następnie można spróbować przejść do leki doustne.

U kobiet, u których wystąpiła cukrzyca ciążowa występuje zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z tymi, u których podczas ciąży stężenie glukozy we krwi było w granicach normy. Dlatego po 6 tygodniach od porodu ponownie wykonuje się test tolerancji glukozy. W przypadku pozytywnego wyniku pacjentki kieruje się do poradni diabetologicznej. Szybkie rozpoczęcie leczenia pozwala opóźnić wystąpienie poważnych powikłań cukrzycy.

Bibliografia:
  1. American Diabetes Association. Standards of Medical Care - 2010. Diabetes Care, 2010; 33 (suppl. 1): S11-S61.
  2. Czupryniak L, Małecki MT, Strojek K. Zalecenia kliniczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę w 2011 roku - gdzie zaszła zmiana? Medycyna Praktyczna 2011:03;60-8.
  3. Yessoufou A, Moutairou K. Maternal diabetes in pregnancy: early and long-term outcomes on the offspring and the concept of "metabolic memory". Exp Diabetes Res. 2011;2011:218598.
  4. Ryan EA. Diagnosing gestational diabetes. Diabetologia. 2011 Mar;54(3):480-6.
  5. Wender-Ożegowska E, Zawiejska A. Cukrzyca i ciąża, problem nie tylko diabetologów i położników. Przew Lek 2007; 4: 64-72.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!

ania
Zapraszam mamy cukrzycowe na mojego bloga: howsweet.pl. Też mam cukrzycę ciążową i zamieszczam na stronie sprawdzone przeze mnie przepisy (również desery!), które nie podnoszą cukru we krwi. Pozdrawiam!
10 lat temu
-1
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy