Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Test PAPPA

Najbardziej podstawowy podział badań prenatalnych mówi o tych, które są nieinwazyjne (całkowicie bezpieczne tak dla płodu, jak i dla kobiety ciężarnej, wolne od ryzyka powikłań) oraz inwazyjne (dokładne, ale wiążące się z pewnym ryzykiem). Na ich wykonywanie decyduje się coraz więcej przyszłych matek, nowoczesne badania charakteryzuje bowiem wyjątkowo duża dokładność. Jednym z najbardziej skutecznych nieinwazyjnych badań prenatalnych jest test PAPPA, dzięki któremu przyszli rodzice mogą upewnić się, że dziecko, którego przyjścia na świat oczekują, nie jest objęte ryzykiem wady chromosomowej.

test PAPPA

Co warto wiedzieć na temat badania?

Wysoka skuteczność testu PAPPA sprawia, że coraz częściej na jego przeprowadzenie decydują się nie tylko panie, które przekroczyły już trzydziesty piąty rok życia, ale i znacznie młodsze kobiety. Już na wstępie warto jednak zwrócić uwagę na to, że wspomniana skuteczność nie jest wcale bezwarunkowa. Rzeczywiście, test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe, nie wolno jednak zapominać o tym, że jego skuteczność jest uzależniona od czasu, w jakim wspomniany test został wykonany. Test PAPPA powinno się w związku z tym wykonywać od momentu ukończenia dziesiątego tygodnia ciąży do trzynastego tygodnia. Kobiety, które nie są w stanie perfekcyjnie oszacować wieku płodu nie powinny jednak się tym martwic, test PAPPA poprzedza bowiem badanie USG, w czasie którego rozwiewane są tego rodzaju wątpliwości.

Jak wygląda badanie?

Wiele kobiet denerwuje się na samą myśl o konieczności poddania się badaniu, warto jednak pamiętać o tym, że test PAPPA nie wymaga specjalnych przygotowań. W niczym nie różni się od standardowych zabiegów, jakim ciężarna poddaje się w gabinecie ginekologicznym, osoba przystępująca do badania powinna być więc przede wszystkim spokojna i zrelaksowana. Jeszcze zanim lekarz przystąpi do działania, przeprowadza wywiad z pacjentką. W czasie jego trwania zapoznaje ją z etapami testu PAPPA, dowiaduje się przy tym również wiele na temat samej ciąży i jej dotychczasowego przebiegu. Rozmowa z lekarzem to znakomity czas na wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości ciężarnej.

Kolejnym etapem badania jest pobranie krwi ciężarnej, a następnie specjalistyczne badanie USG, które jest istotną testu. Wyniki badania przekazywane są do specjalistycznego laboratorium i to właśnie tam odbywa się jego analiza. Na wyniki testu PAPPA oczekuje się zazwyczaj do dziesięciu dni roboczych, pacjentka może przy tym oczekiwać, że lekarz przekaże jej nie tylko rezultaty badania, ale również informacje pozwalające na ich zrozumienie.

Interpretacja wyników badania

Lekarze, którzy zajmują się interpretacją testu PAPPA zazwyczaj informują swoje pacjentki o jego dodatnim (nieprawidłowym) lub ujemnym (prawidłowym) wyniku. W tym pierwszym wypadku test nie oznacza zresztą wcale wyroku sugerując jedynie, że pacjentka znajduje się w grupie ryzyka, a więc może urodzić dziecko z zespołem Downa. Test PAPPA nie przesądza o tym, że tak właśnie się stanie, sugeruje jednak zasadność poddania się inwazyjnym badaniom prenatalnym - amniopunkcji, lub biopsji trofoblastu. Prawidłowy (ujemny) wynik testu zazwyczaj sugeruje, że ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa jest niskie, a co za tym idzie, przeprowadzenie inwazyjnych badań prenatalnych nie jest zalecane. Nie oznacza to oczywiście, że test PAPPA wykrywa wszystkie ciąże zagrożone zespołem Downa, jeżeli jednak jest przeprowadzony we właściwy sposób, jest w stanie wskazać je w 9 na 10 przypadków.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!

Lidka
Isnieje jeszcze jedno badanie nieinwazyjne genetyczne z krwi matki, gdzie powinno dać sie wyodrebnic DNA łożyska - NIFTY. Robiłam je we wrześniu, niestety koszt własny, wcale nie mały lekko ponad 2 tys. Jeżeli wynik jest prawidłowy tzn., że dziecko jest zdrowe, jeżeli nie, można zrobic amniopunkcje. Dokładność testu NIFTY to 98%, na stronach centrum gdzie to wykonują można sprawdzic dokładnie dla jakich mutacji genetycznych. Ja robiłam bo nie mozna było obejrzeć buzi dziecka w 14 tyg. i to po 4 próbach, lekarz mnie troche nastraszył możliwym zespołem downa.
7 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Ada
Ja brałam kwas foliowy podczas ciąży i mi bardzo pomógł. Polecam, jedzcie dużo zielonych warzyw!
11 lat temu
+1
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy