Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Spokojnie, to tylko ciemieniucha

Choć wygląda nie najlepiej, ciemieniucha pojawiająca się na główce maluszka nie jest groźna. Co więcej, nie boli ani nie swędzi. Są sposoby, aby się jej pozbyć w bardzo krótkim czasie. Jakie?

chore dziecko

Żółta skorupka składająca się z małych łusek może pojawić się (najczęściej) na główce naszego dziecka między trzecim a szóstym tygodniem życia. Zdarza się, że zlokalizowana jest również w okolicy brwi, noska czy uszu. Nie wygląda estetycznie, przez co bywa kojarzona z nieprawidłową higieną maluszka, choć podłoże jej występowania jest zupełnie inne. Ciemieniucha związana jest z intensywną pracą gruczołów łojowych, i poporodowego istnienia w organizmie dziecka hormonów matki. Łój, który wydostaje się z gruczołów, jest kumulowany na główce, mieszając się ze złuszczającym się naskórkiem, na niej zasycha, tworząc ciemnożółte plamki.

Jak zapewniają pediatrzy ciemieniucha nie boli ani nie swędzi maluszka, wrażenie estetyczne jest jedynym jej objawem. Jak zauważono, pojawia się ona najczęściej w miesiącach letnich, wakacyjnych i nawet dokładna higiena nie daje gwarancji, że ten problem nie dotknie naszego dziecka.

Ciemieniuchy nie wolno lekceważyć, bowiem żółte łuski same nie znikną, ale można w prosty sposób sobie z nimi poradzić.  Co warte zaznaczenia, pierwsze objawy ciemieniuchy – pojawiające się delikatne białe łuski, przypominające łupież, też powinniśmy zwalczać. Miejsca, które zostały zaatakowane przez żółte plamki powinniśmy smarować oliwką nasączoną w wacik. Najlepiej czynność te wykonać przed kąpielą, by zdążyły zmięknąć, przez co myjąc dziecku główkę, łatwiej będzie je usunąć. Kolejnym sposobem jest wyczesywanie miękką szczoteczką do włosów posmarowanych wcześniej oliwką łusek na głowie. Należy pamiętać, by na siłę nie usuwać, nie zdrapywać problemu. Podrażnienie delikatnej skóry głowy dziecka może przynieść odwrotny skutek. Domowe sposoby naszych babć mówią o myciu głowy dziecka w wodzie z namoczonymi otrębami pszennymi lub płatkami owsianymi, ewentualnie kąpieli w roztworze mąki ziemniaczanej tzw. krochmalu. Jeżeli chcemy zaufać produktom specjalistycznym, warto zaopatrzyć się w aptece w specjalne preparaty na bazie wyciągu z roślin hamujących zbyt duże wydzielanie łoju, zabronione jest stosowanie szamponów przeciwłupieżowych. Należy pamiętać, że rozwojowi ciemieniuchy sprzyja wydzielanie potu, dlatego czapeczka dziecka powinna być przewiewna, wykonana z bawełny, by nie podrażniała skóry.

Leczenie nie przynosi natychmiastowych efektów, ale cierpliwość  i konsekwencja sprawi, że już po tygodniu możemy zauważyć polepszenie stanu skóry naszego dziecka. Jeżeli, mimo systematycznych zabiegów, po kilkunastu dniach nie ma poprawy, należy udać się do pediatry celem konsultacji.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy

s