Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Ciąża urojona

urojona Ciąża urojona (graviditas spuria) jest schorzeniem z pogranicza ginekologii i zaburzeń psychicznych. Spotyka się też określenia ciąża rzekoma lub ciąża histeryczna. Po raz pierwszy została opisana przez Gooda w 1823 r. Jest częstym powikłaniem leczenia bezpłodności i pojawia się w przypadku, jeśli kobieta bardzo pragnie potomstwa i trudno jej pogodzić się z faktem przymusowej bezdzietności. Częściej występuje u kobiet borykających się z problemem niespełnionego macierzyństwa. Ciąża urojona wymaga kompleksowej opieki i leczenia, a nieleczona zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnych schorzeń.

Badania pokazują, że niepłodność jest jedną z najbardziej frustrujących sytuacji, z jaką mogą się spotkać pary. Przez społeczeństwo bezpłodność nie jest traktowana jako normalna choroba, ani jako forma naturalnej regulacji urodzeń. Problemy psychologiczne mogą pojawiać się już po roku bezskutecznych starań o potomstwo. Kobiety poddające się zabiegom zapłodnienia in vitro określają bezpłodność jako najgorsze doświadczenie swojego życia. Stres doświadczany w wyniku tego zaburzenia porównywalny jest do stresu po utracie ukochanej osoby, po rozpoznaniu choroby nowotworowej lub po zawale serca. Wiele kobiet ukrywa fakt bezpłodności, czemu może towarzyszyć unikanie kontaktów z parami posiadającymi dzieci lub ograniczenie kontaktów towarzyskich w ogóle. Rozpoznanie przyczyny niepłodności wpływa na poprawę stanu psychicznego, ale niestety w dużej części przypadków lekarze nie potrafią jej znaleźć.

Ciążę urojoną stwierdza się, jeśli kobieta jest absolutnie przekonana o byciu w stanie błogosławionym, a dodatkowo pojawiają objawy kliniczne charakterystyczne dla początkowego okresu ciąży. Urojenia dotyczące ciąży są tak silnie zakorzenione w psychice, że pacjentka jest niepodatna na argumenty lekarzy. Pod wpływem bodźców psychicznych następuje rozregulowanie układu hormonalnego, zwłaszcza wydzielania gonadotropin i zwiększonego stężenia LH (hormonu luteinizującego), który podtrzymuje czynność ciałka żółtego. Klinicznie stwierdza się powiększenie piersi i obwodu brzucha, bóle podbrzusza. Powiększenie brzucha wynika częściowo z przyjmowania pozycji lordotycznej i zwiotczenia przepony charakterystycznych dla kobiet w ciąży, a częściowo z odkładania tkanki tłuszczowej w okolicy talii. Mogą pojawić się nudności, wymioty, zachcianki dietetyczne. Zmiany hormonalne powodują zatrzymanie miesiączki, a nawet pojawienie się siary lub laktacji. Pacjentki mogą uważać, że wyczuwają ruchy płodu, co w istocie jest błędną interpretacją perystaltyki jelit.

Potwierdzenie lub wykluczenie ciąży następuje na podstawie badania ginekologicznego (wielkość i kształt macicy, stan szyjki macicy) i badań laboratoryjnych (bHCG). Stwierdzenie braku ciąży przez lekarza ginekologa jest dla pacjentek szokiem i zdarza się, że poszukują potwierdzenia diagnozy u innych specjalistów. Część z nich całkowicie ignoruje informację o braku ciąży.

Bez względu na podłoże tego schorzenia ważna jest opieka psychologiczna lub nawet psychiatryczna i wsparcie bliskich. Głębsze zaburzenia powinny być leczone farmakologicznie przez lekarzy psychiatrów. Ogromną rolę w rekonwalescencji po ciąży urojonej odgrywa postawa partnera. Wyrozumiałość, wyczucie sytuacji i akceptacja przyspieszają powrót do zdrowia. Kobiety, u których stwierdzono w przeszłości ciążę urojoną są bardziej podatne na depresję i inne zaburzenia psychiczne.

Bibliografia:
  1. Klimek R, Chazan B. Położnictwo. DREAM Kraków 1999.
  2. Bizan M. Niepłodność w ujęciu bio-psycho-społecznym. Wydawnictwo Impuls, Kraków 2010.
  3. Bilikiewicz A, Pużyński S, Rybakowski J, Wciórka J (red.): Psychiatria. Tom I. Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2003.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy