Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Kolka nerkowa – 3 kroki, by jej uniknąć

Kolka nerkowa to przykra i niestety bardzo bolesna dolegliwość. Gdy już się pojawia, wiąże się z wieloletnimi zaniedbaniami związanymi z funkcjonowaniem układu moczowego oraz samych nerek. Ponadto ma charakter nawrotowy, raz przebyta może pojawić się ponownie. Tym bardziej należy podjąć odpowiednie kroki, by uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Jak zapobiegać kolce nerkowej? Podpowiadamy.

nerki

Atak kolki nerkowej – skąd problem?

Kolka nerkowa to problem, który nie bierze się znikąd. Jej przyczyną jest kamica moczowa – schorzenie objawiające się osadzaniem nierozpuszczalnych substancji w nerkach. Owe substancje z czasem przekształcają się w nierozpuszczalne złogi, formując kamienie nerkowe. Kolka pojawia się w momencie, gdy kamień przemieszcza się wzdłuż układu moczowego. Objawia się to dotkliwym bólem w okolicy lędźwi, spojenia łonowego, narządów płciowych oraz wewnętrznej części ud. Atakowi kolki towarzyszą również nudności, potliwość oraz bladość skóry.   

Kolka nerkowa – czy może wrócić?

Niestety jak już wspomnieliśmy wcześniej, kolka nerkowa to choroba o charakterze nawrotowym. Ryzyko ponownego wystąpienia zwiększają się zwłaszcza u osób, które nie stosują się do zaleceń lekarzy. Szansa na nawrót zwiększa się również z czasem:

  • 15% nawrotów w ciągu roku,
  • 40% w ciągu trzech lat,
  • 50% w ciągu dziesięciu lat.

Jak zapobiegać kolce nerkowej?

Ryzyka ponownego wystąpienia kolki nerkowej nie da się w 100% wyeliminować. Możemy jednak stosować się do określonych zaleceń – w ten sposób będziemy świadomi tego, w jakim stanie są nasze nerki, co daje szansę na szybszą reakcję. Jakie kroki możemy podjąć?

1.     Badania

Podstawą w przypadku leczenia kamicy nerkowej są oczywiście regularne badania i diagnostyka. Kamica może być objawem innej choroby, konieczne jest więc właściwe rozpoznanie. Na liście badań, które warto wykonać, są: badanie ogólne moczu, krwi, USG, badanie urograficzne, RTG oraz tomografia.

2.     Regularne nawadnianie

Woda to podstawa w walce z kamicą. Powinniśmy pić przynajmniej 2-2,5 litra płynów w ciągu doby (unikajmy jednak soków grejpfrutowych oraz jabłkowych). Utrzymanie regularnego przepływu w układzie moczowym pomaga wypłukiwać mikroskopijny osad, co utrudnia rozwój kamieni nerkowych. Jak sprawdzić, czy pijemy wystarczająco dużo wody? Warto sugerować się kolorem moczu. Jeśli jest ciemny, powinniśmy się bardziej nawadniać.  

3.     Profilaktyka

W przypadku kolki i kamicy ważna jest również odpowiednia profilaktyka. Nadwaga, brak ruchu i nieodpowiednia dieta zwiększają ryzyko choroby. Warto więc zadbać o siebie – ograniczajmy spożycie soli, sięgajmy po warzywa i owoce obfitujące w błonnik. Skonsultujmy się z dietetykiem, który biorąc pod uwagę występującą u nas odmianę kamicy, przygotuje odpowiedni jadłospis. Nie zapominajmy też o sporcie, zwłaszcza gdy prowadzimy siedzący tryb życia. Nawet takie aktywności jak jazda na rowerze, bieganie lub pływanie, pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolki. 

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy