Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Co na opuchnięte nogi w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Czeka ją wiele zmian w życiu, a wkrótce na świecie pojawi się jej dziecko. Poza tym, że temu okresowi towarzyszy wiele różnych emocji, zmienia się i inaczej funkcjonuje ciało kobiety. Jest też wiele dolegliwości, na które skarżą się kobiety w ciąży, w tym na spuchnięte nogi.

ci2

Jest sporo symptomów ciąży, które mogą być bardziej lub mniej nasilone. Wiele zależy od organizmu, trymestru ciąży, stylu życia itd. Jedną z najczęstszych dolegliwości są obrzęki nóg. Najczęściej ma się z nimi do czynienia, kiedy ciąża już jest zaawansowana, ale mogą być bardziej dotkliwe, kiedy za oknem panują upały.

Dlaczego nogi w ciąży puchną?

W okresie ciąży organizm ma tendencję do zatrzymywania wody. Objawy tego widać m.in. na rękach czy twarzy, ale najbardziej uciążliwe jest to na stopach i nogach. Jest to tym bardziej dokuczliwe, że wraz z rozwojem maleństwa i powiększającym się brzuchem, żyły, które odprowadzają krew z nóg w kierunku serca, są uciskane.

Większość kobiet skarży się na obrzęki nóg w trzecim trymestrze, ale nie jest to reguła. Problemy z gromadzeniem wody w organizmie mogą być znacznie wcześniej. Największe bóle są wieczorami i podczas upałów.

Leki na opuchnięte nogi

Na szczęście jest szereg preparatów, które pomogą pozbyć się opuchlizny. Dobre leki na opuchnięte nogi w ciąży nie tylko pomagają zmniejszyć ból przez składniki chłodzące, ale część z nich zmniejsza też obrzęki. Wybierając je, trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie preparaty i kosmetyki są wskazane do stosowania w ciąży.

Mając wątpliwości, które leki na opuchnięte nogi będą najlepsze, można skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Warte uwagi są m.in. specjalne żele chłodzące, które zawierają m.in. ekstrakt z mentolu, czy peptydy awokado. Od razu można poczuć ulgę, a uczucie ciężkości nóg znika.

Inne sposoby na spuchnięte nogi

Chociaż mówi się, że ciąża to nie choroba, w tym okresie trzeba nieco zwolnić tempo i pozwolić sobie na więcej odpoczynku. Mając kłopot ze stopami i nogami, należy zadbać, by jak najczęściej nogi były wyżej niż serce. Dzięki temu krew z nóg szybciej do niego dotrze. Wystarczy pod nogi podłożyć poduszkę i się położyć. Ze względu na umiejscowienie żyły głównej, najlepiej podczas snu i odpoczynku leżeć na lewym boku. To również pozwoli odciążyć nogi.

Tak jak poleca się leki na opuchnięte nogi w ciąży, które zawierają związki chłodzące, tak i pomocne są chłodne kąpiele. Można opłukiwać przez kilka minut całe nogi albo owijać je mokrym ręcznikiem. Oprócz tego można zainwestować w specjalne ściągające rajstopy, dzięki którym wokół kostek nie zbiera się woda. Nie można też zapominać o ćwiczeniach, choć w ciąży są one znacznie łagodniejsze niż normalnie.

Jednak tutaj warto porozmawiać z lekarzem, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań. Wystarczy samo kręcenie stopami lub prostowanie i zginanie nóg, ale część kobiet zapisuje się na specjalne zajęcia z instruktorkami. I tak popularnością cieszą się zajęcia w wodzie lub joga dla ciężarnych.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy