Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Położnictwo studia dla osób z pasją

Położnictwo to dziedzina medycyny ściśle powiązana z ginekologią. Zajmuje się fizjologią ciąży, porodu oraz połogu. Ze swojej postaci intuicyjnej przekształciło się w dyscyplinę naukową zogniskowaną wokół medycyny prenatalnej, neonatologii, ginekologii i pielęgniarstwa. Obok wiedzy z zakresu nauk medycznych, położnictwo zajmuje się też zbiorem świadczeń zdrowotnych należnych kobiecie ciężarnej, rodzącej, noworodkowi oraz rodzinie kobiety.

stópki maluszka

Położnictwo studia dwustopniowe

Wybierając dwustopniowe studia z położnictwa studenci poznają na zajęciach zagadnienia z dziedziny profesjonalnej opieki położniczo-ginekologicznej, obejmującej opiekę przedkoncepcyjną, prenatalną oraz przekwitania. Poznają zasady profilaktyki oraz promocji zdrowia. Zdobywają wiedzę i umiejętności rozpoznawania ciąży prawidłowej, jej monitorowania, przyjmowania porodów odbywających się siłami natury. Z drugiej strony położnicy przygotowywani są również do wykrywania wszelkich anomalii ciąży u przyszłej matki i jej dziecka, zarówno w okresie ciąży, porodu jak i połogu. Ten zakres wiedzy zostaje poszerzany o elementy ratownictwa, gdy położnik musi podejmować działania ratownicze w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia matki oraz jej nienarodzonego dziecka. 

Studia z zakresu położnictwa, jak każde inne z dziedziny medycyny obejmują zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Te ostatnie odbywają się w szpitalach na oddziałach położniczych, tak by studenci, najpierw biernie a potem czynnie, mogli wziąć udział w akcjach porodowych. Część praktyk odbywa się również na oddziałach noworodkowych, ginekologicznych, pediatrycznych. Praktyki z położnictwa odbywają się także poza szpitalami, w ośrodkach położniczej i pielęgniarskiej opieki domowej, środowiskowej oraz w szkołach rodzenia. Dzięki tak zróżnicowanemu programowi przyszły absolwent położnictwa przygotowany jest wszechstronnie do uczestniczenia już zawodowo w każdy aspekcie nowej profesji. 

Położnictwo program studiów

Program studiów na kierunku Położnictwo https://mum.edu.pl/studia/studia-licencjackie-poloznictwo obejmuje przedmioty stanowiące bazę każdego kierunku związanego z medycyną oraz przedmioty wyróżniające, należą do nich:

  • anatomia
  • biofizyka
  • embriologia
  • biochemia
  • opieka położnica 
  • organizacja pracy w położnictwie
  • techniki położnicze
  • prowadzenie porodu
  • badania fizykalne
  • pediatria
  • ginekologia 
  • prawo medyczne
  • choroby wewnętrzne
  • pielęgniarstwo pediatryczne, ginekologiczne oraz neonatologiczne

Przyszłe miejsce pracy absolwenta położnictwa

Absolwent położnictwa, po ukończeniu studiów może podjąć pracę w sektorze publicznym i niepublicznym. Czekają na niego zakłady opieki zdrowotnej, stanowiska w administracji państwowej oraz samorządowej. Położnicy mają również prawo do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotu, po warunkiem jednak uzupełnienia wykształcenia o przedmioty specjalności nauczycielskiej. Ostatnie lata wydrenowały rynek pracy w zawodach medycznych, stąd aktualnie każdy absolwent znajduje bez większych problemów pracę w Polsce, ale też za granicą. 

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy