Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Jak się chronić przed udarem słonecznym?

Zwykle z utęsknieniem wyczekujemy lata. Z radością witamy pierwsze promienie wakacyjnego słońca i temperaturę powietrza powyżej 30 °C. Problem pojawia się, gdy upały utrzymują się przez kilka dni, nie dając nam chwili wytchnienia. Mieszkając w umiarkowanym klimacie, nie jesteśmy przyzwyczajeni do temperatur przekraczających 35°C. Wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta zagrożenie udarem słonecznym. Największym ryzykiem wystąpienia udaru obciążone są dzieci i osoby starsze.

rodzina na plaży

Czym jest udar słoneczny?

Nasz organizm posiada zdolność samoregulacji temperatury. Pocąc się wychładzamy organizm, nie dopuszczając do nadmiernego przegrzania. Wskutek dużej ekspozycji na promienie słoneczne oraz spożywania zbyt małej ilości płynów, możemy zatracić zdolność termoregulacji, wówczas nadmiernie wzrasta ciepłota ciała i występuje szereg przykrych skutków ubocznych.

Na udar słoneczny szczególnie silnie narażone są małe dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore. Ryzyko wystąpienia udaru wzmaga przyjmowanie leków antyhistaminowych, antydepresantów oraz na nadciśnienie tętnicze.

Jak rozpoznać udar słoneczny?

Jednym z ważniejszych symptomów jest podwyższona ciepłota ciała. Osoby dotknięte udarem mogą skarżyć się na ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunkę. Dzieci zwykle są płaczliwe, marudne i apatyczne. Występuje ogólne osłabienie organizmu.

Nie lekceważ objawów udaru słonecznego. Jeśli podejrzewasz, że u Twoich bliskich mógł wystąpić udar słoneczny czym prędzej udaj się do lekarza. Zadbaj, by poszkodowana osoba przebywała w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu. Dostarcz jej odpowiednią ilość płynów. Możesz na głowie bądź karku położyć mokry, zimny ręcznik.

Jak skutecznie chronić dziecko przed udarem słonecznym?

Dzieci są szczególnie narażone na zgubne działanie promieni słonecznych. Oto klika praktycznych porad, które pozwolą Ci uchronić malucha przed udarem słonecznym:

  • Podczas upalnych dni unikaj przebywania na słońcu w godzinach od 11 do 15. Na spacer wybieraj się rankiem bądź późnym popołudniem. Na miejsca zabaw wybierz park bądź zacieniony ogród.

  • Miej przy sobie zawsze butelkę z wodą lub rozcieńczonym sokiem dla dziecka. Zadbaj, by maluch wypijał odpowiednią ilość płynów.

  • Do codziennej diety wprowadź świeże owoce – zawierają dużą ilość wody. Arbuz będzie doskonałą przekąską – lekkostrawny szybko ugasi pragnienie.

  • Jeśli u Twojego dziecka wystąpią dolegliwości żołądkowe, nie lekceważ tego stanu i podaj maluchowi elektrolity. Niewinna niestrawność podczas upałów może stać się przyczyną odwodnienia, co stanowi prostą drogę do udaru. Zadbaj, by maluch szybko odzyskał równowagę wodno-elektrolitową. Podaj dziecku elektrolity. Doskonale sprawdzi się preparat http://www.orsalit.pl/

Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W trakcie upałów zwolnijcie odrobinę tempo. Znajdźcie czas na odpoczynek i regenerację. Dużą dawkę praktycznych porad odnośnie pielęgnacji i opieki nad maluchem znajdziesz na stronie: www.zdrowemaluchy.pl Nieocenione kompendium wiedzy dla młodej mamy.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy