Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Kalendarz ciąży - II trymestr

Chcesz się dowiedzieć, jak rozwija się dziecko w drugim trymestrze? Oto skrócony kalendarz ciąży obejmujący czwarty, piąty i szósty miesiąc rozwoju twojego maleństwa.

brzuszek w ciąży

Czwarty miesiąc ciąży

W czwartym miesiącu ciąży dziecko jest już właściwie całkowicie ukształtowane. Wszystkie jego narządy wewnętrzne podejmują normalną pracę, a mały człowieczek bardzo intensywnie się rozwija. Już na tym etapie jego serduszko przepompowuje nawet 30 litrów krwi. Krążenie jest więc w pełni sprawne. Dzięki temu dziecko staje się zaróżowione, choć oczywiście na USG tego nie zobaczysz.

Podczas czwartego miesiąca główka twojego synka lub córeczki zaczyna pokrywać się włoskami, rosną też brwi i rzęsy, a na malutkich paluszkach wykształcają się linie papilarne.

W tym czasie twoje dziecko słyszy już bicie twojego serca i reaguje na zmiany w otoczeniu. Choć dzidziuś waży dopiero 20 dkg i ma około 15 centymetrów, jego ruchy mogą już być dla ciebie wyczuwalne.

Piąty miesiąc ciąży

Jeśli zdecydujesz się na USG, o ile maluszek dobrze się ułoży, zobaczysz na ekranie i wydruku (jeśli o taki poprosisz) płeć twojego potomka. W ciągu tego miesiąca waga twojego dziecka ulega podwojeniu, a jego wzrost sięga już imponujących 25 centymetrów. W piątym miesiącu będziesz już wyraźnie odczuwać ruchy maleństwa, a ono samo nauczy się snu i czuwania. Będzie też reagować na zmiany temperatury i smaki oraz słyszeć to, co dzieje się wokół. Oczywiście dźwięki dotrą do niego przefiltrowane przez powłoki brzuszne i macicę mamy.

Czytaj więcej: Kalendarz ciąży

Szósty miesiąc ciąży

To już czas poważnych przygotowań do życia na zewnątrz organizmu matki. U twojego maleństwa bardzo szybko rozwija się układ nerwowy. Dziecko samoistnie nabywa odruchów typowych dla maleństw – uczy się ssania, co może uda ci się zaobserwować podczas badania ultrasonografem.

W szóstym miesiącu ciąży szkielet dziecka kostnieje, tworzą się też zawiązki stałych zębów – tych, które zastąpią zęby mleczne w kilka lat po urodzeniu. Maluszek zaczyna otwierać oczy, jego wzrost zbliża się do 30 centymetrów, a waga osiąga aż pół kilograma.

Kalendarz ciąży w II trymestrze – zmiany w kobiecym organizmie

Przede wszystkim twój brzuch znacznie się powiększy i będziesz wyraźnie wyczuwać ruchy dziecka. Zyskasz energię, bo również twój organizm będzie pracował na przyspieszonych obrotach. Niestety w tym czasie pojawiają się też poważniejsze zagrożenia dla twojego samopoczucia i zdrowia – możesz cierpieć na zgagę, hemoroidy i żylaki.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy