Polecamy portal: Mama to JA! Mama to JA

Porozmawiaj z innymi mamami na naszym forum dyskusyjnym.

Znajdziesz nas w Google+

Polecamy serwis: Dni płodne. Poznaj charakterystykę cyklu miesiączkowego, metody obliczania dni płodnych.

Kalendarz ciąży

Wybrane artykuły

Seks w ciąży

Jak obliczyć termin porodu według reguły Naegelego?

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i chcesz jak najszybciej poznać datę porodu? Chociaż wstępny termin poznasz podczas pierwszej wizyty u ginekologa, możesz obliczyć go samodzielnie. Wystarczy skorzystać z uniwersalnej reguły Naegelego.

kalendarzyk

Wyznaczenie terminu porodu odgrywa istotną rolę. Pozwala nie tylko przygotować się do przyjścia na świat dziecka, ale przede wszystkim umożliwia kontrolowanie prawidłowości rozwoju malucha.

Reguła Naegelego – na czym polega?

Reguła została opracowana przez Franza Naegelego – niemieckiego położnika. Bazują na niej wszystkie kalendarze ciążowe oraz niejeden internetowy kalkulator porodu. Jest to bowiem uniwersalna zasada, dzięki której można oszacować termin narodzin dziecka – jednak wyłącznie w odniesieniu do regularnych cykli miesięcznych.

Zgodnie z regułą Naegelego, pierwszy dzień ostatniej miesiączki jest pierwszym dniem ciąży. Oznacza to, że czas trwania ciąży jest o ok. 2 tygodnie dłuższy w porównaniu z faktycznym okresem jej trwania.

Każdy kalkulator porodu bazuje na jednym ogólnym wzorze. Chociaż obowiązuje on w przypadku cykli trwających 28 dni, z łatwością można zastosować go w przypadku cykli dłuższych lub krótszych. Wystarczy tylko zmodyfikować wzór.

  • Data porodu dla cykli 28-dniowych

Jeżeli masz cykle 28-dniowe, kalkulator porodu korzysta z ogólnego wzoru:

data ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok

Przykład. Ostatnia miesiączka rozpoczęła się 4 lipca. Jak pokazuje reguła Naegelego, termin porodu wypada 11 kwietnia roku następnego.

  • Data porodu dla cykli dłuższych niż 28 dni

Jeżeli cykle trwają dłużej niż 28 dni, również możesz wykorzystać regułę Naegelego w wersji zmodyfikowanej. Do daty porodu należy dodać tyle dni, ile wynika z różnicy między cyklem własnym a cyklem wzorcowym.

data ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok - różnica wynikająca z długości cyklu

Przykład. Jeśli ostatnia miesiączka (przy cyklach 31-dniowych) rozpoczęła się 4 lipca, szacowany termin porodu to 16 kwietnia następnego roku.

  • Data porodu dla cykli krótszych niż 28 dni

Reguła Naegelego znajduje zastosowanie również przypadku cykli krótszych niż 28 dni. Można wykorzystać zmodyfikowany wzór, odejmując od uzyskanej daty porodu liczbę dni wynikających z różnicy między cyklem wzorcowym a własnym cyklem.

data ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok + różnica wynikająca z długości cyklu

Przykład. Załóżmy, że pierwszy dzień ostatniej miesiączki wypadł na 4 lipca. Cykle trwają średnio 26 dni. Kalkulator porodu pokazuje, że rozwiązanie ciąży nastąpi 9 kwietnia kolejnego roku.

Chociaż datę porodu możesz obliczyć ręcznie, np. korzystając z kalendarza, warto skorzystać z dużo łatwiejszego sposobu. Z pomocą przychodzi internetowy kalkulator porodu.

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, bardzo prosimy o Twój komentarz. Podziel się swoją wiedzą z innymi mamami, wzbogać tę stronę!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.

Vademecum ciąży

ciąża czy nie? Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Biorąc pod uwagę dostępne i praktykowane metody antykoncepcyjne, stwierdzić można, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest różne, w zależności od stosowanej w danym okresie metody. W literaturze spotkać można pojęcie tzw. wskaźnika Pearla, określające skuteczność metod antykoncepcyjnych.

objawy ciąży Jakie są objawy ciąży?

Spóźniająca się menstruacja, nudności w godzinach porannych i tkliwość piersi mogą zwiastować ciążę u kobiety, aczkolwiek objawy te nie są w 100% pewne.

farbowanie włosów Farbowanie włosów w ciąży

Jeszcze do niedawna farbowanie włosów w ciąży było odradzane. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi skład farb stosowanych do koloryzacji [...]

testy ciążowe Testy ciążowe

Testy ciążowe wykonywane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Prostym sposobem przeprowadzenia testu jest wykorzystanie popularnych pasków testowych.

test PAPPA Test PAPPA

Test PAPPA jest w stanie wykryć nawet dziewięć na dziesięć płodów, u których rozwijają się wady chromosomowe. Powinien zostać wykonany pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży.

jedzenie w ciąży Co jeść w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że kobieta w ciąży powinna się zdrowo odżywiać i unikać niektórych, zabronionych dla niej potraw i napojów.

zgaga Zgaga w ciąży

Pieczenie w przełyku połączone z uciążliwym bólem za mostkiem, a także z uciążliwym odbijaniem treścią pokarmową to dolegliwości, które z autopsji zna zdecydowana większość ciężarnych kobiet.

ciąża pozamaciczna Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. [...]

Zdrowie kobiety

Zdrowie dziecka

Reklama

Wybrane tematy